کد خبر 498108

با جهش کرونا رخ داد؛

کاهش قیمت نفت به ۵۵دلار

در حالی که افزایش آمار جهانی مبتلایان به کرونا نگرانی‌ها در مورد تقاضای انرژی را شدت بخشیده است قیمت نفت روز پنجشنبه برای دومین جلسه متوالی شاهد کاهش بود، هرچند کاهش ذخایر نفت خام آمریکا برای پنجمین هفته متوالی مانع از افت بیشتر قیمت‌ها شد.

به گزارش رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 14 سنت معادل 0.25 درصد کاهش به 55 دلار و 92 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه فوریه نیز امروز با 12 سنت معادل 0.23 درصد افت به 52 دلار و 79 سنت رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، استفن اینز تحلیلگر بازار نفت در مؤسسه آکسی تریدر گفت: «با توجه به تقویت دلار و فراوانی عرضه بنزین که موجب خنثی شدن تأثیر کاهش ذخایر نفت آمریکا شده، روند افزایشی قیمت نفت متوقف شده است.»

اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد، میزان ذخایر نفت خام آمریکا طی هفته گذشته بیش از حد انتظار کاهش داشته، اما میزان ذخایر بنزین و میعانات شاهد رشد بوده زیرا فعالیت پالایشگاه‌ها به بالاترین سطح از ماه اوت رسیده است.

چین، دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان شاهد بیشترین جهش تعداد مبتلایان روزانه به کرونا طی 10 ماه گذشته بوده و تعداد مبتلایان در استان هیلونگ جیانگ در شمال شرقی این کشور تقریباً سه برابر شده است. این آمارها در آستانه تعطیلات سال نوی چینی مقامات چینی را نگران کرده است.

دولت‌های مختلف اروپایی روز چهارشنبه با هدف جلوگیری از گسترش ویروس کرونای انگلیس محدودیت‌هایی سختگیرانه‌تر و طولانی‌تر را برای مهار کرونا اعلام کردند. به‌گفته کارشناسان بعید است واکسیناسیون تا دو یا سه ماه آینده کمکی به مهار ویروس کند.

به‌گفته یک مقام آژانس بین‌المللی انرژی، در حالی که عواملی همچون روند کند واکسیناسیون و نحوه واکنش ویروس در برابر واکسن‌های تولیدی چشم‌انداز بازار جهانی نفت را مبهم ساخته است، تولیدکنندگان با چالشی بی‌سابقه برای برقراری توازن میان عرضه و تقاضا مواجه شده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر