کد خبر 497749

با امید به رشد اقتصادی؛

نفت برنت ۵۷دلاری شد

قیمت نفت برنت با امید به رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۱ به بالای ۵۷ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، قیمت نفت از ابتدای سال جاری میلادی با افزایش امیدواری نسبت به بهبود شرایط اقتصادی با مهار کرونا در جهان با رشد قیمت همراه شد.

از سوی دیگر کاهش حجم ذخیره‌سازی نفت در جهان نیز زمینه را برای رشد قیمت‌ها فراهم کرده است. این در شرایطی است که در بهار، ذخیره نفت آن‌چنان افزایش پیدا کرده بود که حتی تولیدکنندگان به دنبال ذخیره نفت خود در دورترین نقاط شده بودند.

این در حالی است که افزایش شمار مبتلایان به کرونا در جهان با شیوع گونه‌های جدید این ویروس مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها در بازارهای جهانی شده است.

قیمت نفت برنت با توجه به این عوامل، ۱.۴ درصد بالا رفت و به ۵۷ دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه رسید.

نفت شاخص آمریکا نیز ۱.۲ درصد گران شد و ۵۳ دلار و ۸۶ سنت در هر بشکه معامله شد.

 بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود از روند رشد و توسعه اقتصادی در سال جدید میلادی( ۲۰۲۱) پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی جهان امسال نزدیک به چهار درصد باشد.  سال ۲۰۲۰ اقتصاد جهان حدود ۴.۳ درصد کوچک‌تر شده بود. عمده دلیل رشد اقتصادی مثبت در سال جاری میلادی، توزیع واکسن، اتخاذ تدابیر سختگیرانه‌تر و اعمال محدودیت‌ها برای قطع زنجیره انتقال ویروس است.

افزایش رشد اقتصادی می تواند تقاضا را برای نفت خام افزایش داده و زمینه را برای رشد قیمت ها تا ۶۰ دلار بسیار زودتر آنچه تا پیش از این پیش‌بینی می‌شد فراهم کند.​

بیشتر بخوانید
ارسال نظر