سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد؛

برداشت اورانیوم ۲۰درصد از تأسیسات غنی سازی فردو

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از آغاز برداشت اورانیوم ۲۰ درصد از تأسیسات غنی سازی فردو خبر داد و گفت: معمولا این کار ۲۴ ساعت طول می‌کشد ولی با تمهیداتی که همکاران به کار بردند ظرف ۱۲ ساعت عملی شده است.

برداشت اورانیوم ۲۰درصد از تأسیسات غنی سازی فردو

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی امشب در گفت‌وگو با شبکه سیما درباره آغاز غنی سازی ۲۰ درصد در تأسیسات غنی سازی فردو گفت: الحمدالله امروز با شروع خوبی که داشتیم و یک ساعت پیش به من اطلاع دادند به سطح پایداری رسیده و همین الان برداشتی که از دو آبشاری که به این کار تخصیص داده شده است، تولید ۲۰ درصد را برمی‌داریم.

وی با بیان اینکه معمولا این کار ۲۴ ساعت طول می‌کشد، یادآور شد: با تمهیدات و روش‌های جدیدی که همکاران ما به کار بردند،  ظرف ۱۲ ساعت عملی شده است و این در راستای قانون اجرای اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران است.

کمالوندی گفت: پنج ماده داریم که به مسائل فنی مرتبط می‌شود که در ارتباط با سازمان انرژی اتمی است. البته این ظرفیت جدیدی نیست و سال ۱۳۸۹ بعد از اینکه سوخت ۲۰ درصد را ندادند، حسب دستور آقای صالحی در آن زمان، سازمان انرژی اتمی وارد تولید شد و توانستیم سوخت ۲۰ درصد را تولید کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره موارد استفاده از اورانیوم ۲۰ درصد گفت: مصرف عمده آن برای سوخت راکتور تحقیقاتی و همچنین تولید رادیودارو است.

وی با بیان اینکه مواد کافی برای تولید رادیودارو داریم، اظهار داشت: یک میلیون نفر بیمار که الان از رادیودارو استفاده می‌کنند از سوخت‌‌های موجود است ولی در راستای اجرای قانون مجلس موظف هستیم حدود ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد را ذخیره کنیم.

کمالوندی با بیان اینکه دو سه اتفاق پشت سر هم در یک سال و نیم گذشته در تأسیسات غنی سازی فردو رخ داده است، گفت: بعد از اینکه در پی گام چهارم فردو را فعال کردیم پسماندها را به مواد ۳.۵ تا ۴ درصد تبدیل کردیم و الان هم که مرحله جدیدی است ۲۰ درصد را تولید کردیم.

* غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد هم در حال بررسی است

معاون سازمان انرژی اتمی همچنین یادآور شد: این ظرفیت در کشور ما وجود دارد که بتوانیم به درصدهای بالاتر وارد شویم و در ماده یک قانون مصوب مجلس به موارد مورد نیاز بیشتر از ۲۰ درصد که آن هم در حال بررسی است. توانایی و ظرفیت کشور به حدی است که به راحتی می‌تواند خواسته‌های نمایندگان مجلس را محقق کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ما ذخایر سوخت ۲۰ درصد داشتیم و براساس برجام قرار بود دو سال قبل از اتمام ذخایر ما درخواست کنیم و آنها به ما بفروشند. البته ما حدود سه تا چهار سال مواد لازم را برای تولید رادیودارو داریم، ولی در راستای اجرای دستور مجلس این ذخیره سازی را شروع کردیم و از امروز انجام شد.

وی یادآور شد: البته مقدماتی داشت و باید پرسشنامه طراحی را به آژانس می‌دادیم و آژانس باید راستی آزمایی می‌کرد که دو سه روز کار داشت و انجام شد و امروز عملا کار فنی را شروع کردیم.

علی ربیعی سخنگوی دولت امروز در اظهاراتی از آغاز غنی سازی در فردو خبر داد و گفت:‌ رئیس جمهور در روزهای گذشته دستور اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را صادر و از ساعاتی پیش فرآیند تزریق گاز شروع شد و تا ساعاتی دیگر اولین محصول اورانیوم غنی شده UF6 به دست خواهد آمد. کلیه این فرآیند پس از انجام اقدامات اولیه از قبیل اطلاع‌رسانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تحویل پرسشنامه طراحی بر مبنای تعهدات پادمانی کشور صورت گرفته است.

آغاز برداشت اورانیوم ۲۰ درصد در فردو

فرآیند تولید اورانیوم ۲۰ درصد بیش از ۲۴ ساعت طول می‌کشید اما با فناوری‌های جدید این مدت به دوازده ساعت کاهش یافته و اکنون اورانیوم ۲۰درصد در حال برداشت است.

ارسال نظر

 • کرامت سلیمی
  ۰ ۰

  غنی سازی 20 درصد که چیزی نیست.

  حتی اگر ایران ادعا کند که درصد اورانیوم غنی شده را به 100 درصد رسانده و چند هزار تن هم ذخیره دارد، امریکا باز هم هیچ اهمیتی نمی دهد. چون مقامات امریکایی از حقیقت ماجرا خبر دارند و می دانند که نه اورانیوم غنی شده ای در کار است و نه چیزی به نام بمب اتمی وجود خارجی دارد.

  ( خودشان حدود 8 دهه با این دروغها و ایجاد ترس در دل ملتها ان طور که خواستند دنیا را بر اساس منافع نامشروعشان مهندسی و هدایت کردند و ملتها را به بردگی گرفتند)

  به جای انتشار چنین اخباری به سوال زیر پاسخ دهید:


  اگر طبق گفته خودشان در یک بمب اتمی 50 تا 60 کیلوگرم اورانیوم غنی شده به کار رفته است پس قارچی که ده ها هزارتن و یا بیشتر وزن دارد چگونه ایجاد می گردد. اصل بقای جرم که نمی تواند نقض شود.
  از تمامی افراد اعم از دانشمندان و فیزیکدانان ( مخصوصا" افرادی که عنوان دانشمند هسته ای را یدک می کشند) و همچنین سیاستمداران و دولتمردان بخواهید که به میدان بیایند و به این سوال جواب دهند . مطمئن باشید که هیچکدام از انها نخواهند توانست به شما پاسخی مجاب کننده بدهند. ناتوانی انها در پاسخ به این سوال باعث افشای دروغ بودن چیزی به نام بمب اتمی می شود. انوقت در چنین فضایی ملتها می توانند به دنبال عدالت اجتماعی و دنیای بدون جنگ باشند.

پربازدیدترین ویدیو ها