کد خبر 490121

آژانس بین‌المللی انرژی؛

منتظر تاثیر فوری واکسن کرونا روی بازار نفت نباشید

آژانس بین المللی انرژی (IEA) در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد عرضه واکسن کووید ۱۹ در ماه جاری برای مبارزه با همه گیری ویروس کرونا، روند کاهش تقاضای جهانی برای نفت را به سرعت معکوس نخواهد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه اش اعلام کرد رونق قابل درکی که بازار در ابتدای برنامه های واکسیناسیون پیدا کرده است تا حدودی قیمتهای بالاتر نفت را توضیح می دهد اما چند ماه طول خواهد کشید تا واکسیناسیون به شکل گسترده انجام شود و مردم از نظر اقتصادی فعال شوند و تاثیر آن روی تقاضا برای نفت مشاهده شود. در این بین، فصل تعطیلات پایان سال به زودی پیش روی ما قرار می گیرد و ریسک دور دیگر افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ و احتمال تدابیر قرنطینه بیشتر وجود دارد.

این دیده بان مستقر در پاریس با اشاره به تقاضای ضعیف برای سوخت جت به دلیل کاهش سفرهای هوایی، برآورد خود از تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ را ۵۰ هزار بشکه در روز و برآورد سال آینده را ۱۷۰ هزار بشکه در روز کاهش داد.

عمده این کاهش مربوط به اروپاست که به دلیل تدابیر قرنطینه تقاضای کمتری برای سوخت در سه ماهه چهارم امسال به نسبت سه ماهه سوم داشته است.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد ذخایر جهانی نفت که در نتیجه ضعیف شدن مصرف در اوج پاندمی ویروس کرونا به سطح اشباع رسیده بود، در مقایسه با سطح پیش از شیوع ویروس کرونا در سال 2019، تا ژوییه کاهش پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر