کد خبر 487512

اقتصاد آنلاین بررسی کرد؛

آخرین وضعیت تجدیدپذیرها در ایران/ صرفه جویی ۲۰۳میلیون لیتر آب

طبق آخرین آمار، ۸۲۴ مگاوات ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر در ایران نصب شده و میزان برق تولید شده از منابع انرژی های تجدید پذیر در مهرماه به رقم ۵۴۷۰ میلیون کیلووات ساعت رسید که در این بین سهم تولید انرژی خورشیدی نسبت به سایر انرژی های تجدیدپذیر بیشتر بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نیز اعلام کرده ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی تحت تاثیر نصب تاسیسات فوتوولتائیک خورشیدی در خانه‌ها، ساختمان‌ها و صنعت، تا پنج سال دیگر ۵۰ درصد رشد خواهد کرد. در این راستا با توجه به این‌که ضریب بار تولیدی این نیروگاه‌ها در ایران نسبت به میانگین جهانی بالاتر است، دولت درصدد توسعه بیش‌تر این انرژی پاک است و طبق برآوردها بیش از ۱۵۰ هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه‌های خورشیدی در کشور وجود دارد.

از آنجایی که ایران کشوری است که از نظر انرژی‌های نو مانند انرژی‌های خورشیدی و بادی پتانسیل‌های بالایی دارد، پرونده استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی دولت نیز به صورت جدی پیگیری شد، هرچند امکان استفاده از این ظرفیت بیش از میزانی که هم اکنون مورد استفاده قرار گرفته، وجود دارد.  

بر این اساس، استفاده از انرژی‌های پاک در کشور از انتشار سه میلیون  و ۶۹۳ هزار تن گاز گلخانه ای تا پایان مهرماه جلوگیری کرده است. همچنین استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در مهرماه امسال صرفه جویی یک میلیون و ۲۰۳ میلیون لیتری آب را به همراه داشت، علاوه بر این انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری برق صرفه جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی به میزان ۱۵۵۴ معادل میلیون مترمکعب گاز طبیعی را در مهرماه محقق کرد.

مجموع ظرفیت انرژی خورشیدی کشور تا پایان مهرماه با تولید ۴۰۵.۵۶ مگاوات به ۴۸ درصد رسیده و مجموع ظرفیت انرژی بادی کشور با تولید ۳۰۲.۸۲ مگاوات ۳۶ درصد است، همچنین زیست توده  با تولید ۱۰.۵۶ مگاوات تنها یک درصد، برق آبی کوچک با تولید ۱۰۵.۶۵ مگاوات ۱۳ درصد و بازیافت تلفات حرارتی با تولید ۱۳.۶ مگاوات  دو درصد سهم دارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر