کد خبر 480346

مدیرعامل تاپیکو خبر داد:

ثبت رکورد دیگری در هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی شستا/ رشد ۲برابری سود خالص شرکت‌های تحت کنترل تاپیکو در ۶ماه نخست امسال

علیرغم همه‌گیری ویروس کرونا و شرایط سخت اقتصادی کشور، سود تجمیعی شرکت‌های مدیریتی تحت کنترل هلدینگ نفت وگاز و پتروشیمی شستا در شش ماه نخست امسال از از ۲ هزار و ۶۰۸ میلیارد به بیش از ۵ هزار و ۳۸ میلیارد تومان رسید که رشدی حدوداً ۲ برابری داشته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شستا رسانه، محمود مخدومی مدیرعامل تاپیکو با اعلام این خبر گفت: بر اساس گزارش استخراج شده از صورتهای مالی حسابرسی نشده دوره شش ماهه منتهی به شهریور 99، میزان فروش تجمیعی شرکتهای تحت مدیریت تاپیکو نیز با 27 درصد رشد از 9 هزار 954 میلیارد تومان به بیش از 12 هزار و 631 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به رشد چشمگیر سودآوری شرکتهای تابعه تاپیکو در شش ماه اول سال جاری گفت: در میان شرکتهای تابعه تاپیکو، هلدینگ سلولزی با 326 درصد، گروه صنعتی بارز با 316 درصد، پتروشیمی غدیر با 233 درصد، شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی با 195 درصد، پرسی ایران گاز با 79  درصد، نفت ایرانول با 58 درصد و شرکت پتروشیمی فناوران با 57 درصد بیشترین رشد سودآوری را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشته‌اند.

مدیرعامل  تاپیکو موضوع جهش تولید را یکی از محورهای اصلی فعالیت تاپیکو در این سال عنوان کرد و گفت:در زمینه جهش تولید، شرکتهای حریر خوزستان، بارز کردستان، بارز کرمان و پتروشیمی فارابی از جمله شرکتهای تابعه تاپیکو هستند که موفق به رشد بیش از 30 درصدی در تولید محصولات خود شدند. 

ما همچنین در این مدت شاهد رشد کم نظیر تولید در محصولاتی همچون CO و اسید استیک پتروشیمی فناوران و نیز شکست رکورد تولید MEK در شیمی بافت بودیم.

مخدومی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه تبدیل بدهی‌های ارزی پالایشگاه ستاره خلیج فارس که 49 درصد از سهام آن متعلق به تایپکو است، خاطرنشان کرد:با پیگیری انجام شده و پس از جلسات و بحث و بررسی بسیار، در حال حاضر مقرر شده است در چهارچوب قانون رفع موانع تولید، 432 میلیون یورو از تسهیلات ارزی این پالایشگاه مربوط به وام اخذ شده از حساب ذخیره ارزی، بصورت ریالی تسویه شود که این موضوع بیش از 14 هزار میلیارد تومان صرفه جویی در اقتصاد پالایشگاه ایجاد خواهد کرد.

او همچنین با اعلام آغازعملیات اجرایی 7 پروژه جدید در شرکتهای تابعه هلدینگ تاپیکو در شش ماه نخست امسال، گفت:این 7 پروژه شامل، راه اندازی خط استیل کورد در لاستیک بارز سیرجان، طرح توسعه 44 هزار تنی لاستیک بارز کرمان، پروژه بهبود راندمان و موم گیری شرکت نفت ایرانول، طرح تولید تسمه نقاله سیمی در صنایع لاستیکی سهند، نصب تجیهزات کاغذ بیستون، طرح تولید چیفر و منجید در شرکت نخ تایر صبا و پروژه تولید کود هوموس از کمپوست‌های موجود در شرکت چوکا هستند که در مجموع با اعتباری بالغ بر 2 هزار و 234 میلیارد تومان به انجام خواهند رسید.

مخدومی همچنین مشارکت در افزایش سرمایه شرکتهای پتروشیمی ایلام و سرمایه‌گذاری صدر تأمین جمعاً به مبلغ 460 میلیارد تومان به منظور اجرای پروژه‌های توسعه‌ای را از دیگر اقدامات هلدینگ تاپیکو در شش ماه نخست سال جاری اعلام کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر