کد خبر 475100

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

اوپک در تنگنای تصمیم‌گیری/ حفظ ثبات بازار به قیمت کاهش سهم از بازار نفت

درحالی در آستانه برگزاری کمیته نظارتی اوپک پلاس هستیم که بازار همچنان با مازاد عرضه و ضعف شدید تقاضا روبروست و همگان در دنیا از این گروه درخواست همکاری بیشتر برای تداوم کاهش عرضه نفت را دارند.

اقتصاد آنلاین-مریم علیزاده؛ روز جاری اتحاد کشورهای تولیدکننده نفت تشکیل جلسه خواهند داد  تا وضعیت بازار را بررسی کنند. 

در این جلسه که به ریاست وزیر نفت عربستان و وزیر انرژی روسیه برگزار خواهد شد، برای میزان عرضه سال آینده تصمیمی اتخاذ نمی‌کند و آن را به جلسه وزرای انرژی اوپک پلاس که روزهای ۳۰ نوامبر و ۱ دسامبر برگزار می‌شود واگذار خواهد کرد. از این رو انتظار نمی‌رود که تا اول دسامبر هیچ تصمیمی درباره عرضه گرفته شود.

این درحالی است که وزرای انرژی روسیه و عربستان از چندی پیش رایزنی هایی در خصوص جهت دهی به تصمیمات اوپک پلاس و همچنین نشان دادن قدرتشان به بازارهای انرژی را آغاز کرده و در هفته گذشته دوبار تلفنی در این باره مذاکره داشته آمد.

همه این اتفاقات در روزهایی رقم می‌خورد که علاوه بر شکننده بودن عمیق تقاضا با تداوم شیوع کرونا، لیبی نیز با حجمی قابل توجه به بازار نفت بازگشته و عاملی برای تهدید سمت عرضه محسوب می‌شود. 

گفتنی است از ابتدای ماه آگوست کاهش تولید اوپک پلاس روزانه به میزان ٢ میلیون بشکه تسهیل شده که به نظر می‌رسد هنوز بازار این افزایش تولید پس از توافق نشست ١۵٧ اوپک را هضم نکرده و البته مطابق با این توافق قرار است از ابتدای ژانویه ٢٠٢١ نیز ١.٩ میلیون بشکه نفت دیگر نیز مازاد بر میزان کنونی روانه بازار شود.

البته در تصمیم گیری نشست آتی وزاری اوپک پلاس که در ٣٠ نوامبر برگزار خواهد شد، میزان بازگشت تقاضای چین و هند از بزرگترین مشتریان نفتی دنیا بسیار حایز اهمیت خواهد بود.

در این بین اما نهادهای فعالی در دنیای نفت از قبیل آژانس بین‌المللی انرژی و موسسات مالی همچون بانک جی پی مورگان اکیدا توصیه به شکننده بودن بازار نفت میکنند که بشکه‌های اضافی را نمی‌تواند در خود هضم کند.

حال به نظر می‌رسد که همه دنیا بازهم از اوپک می‌خواهند تا با چشم پوشی از سهم خود در بازار انرژی، مانند سوپرمن به کمک وضع آشفته قیمت نفت بیاید.

این درحالی است که اغلب کشورهای عضو اوپک در هم اکنون درگیر کسری بودجه ناشی از افت قیمت و کاهش تولید نفت هستند و باید دید باوجود مشکلات اقتصادی خود می‌توانند موضوع تسهیل کاهش تولید را به تعویق بی اندازند.

اما موضوعی که همیشه ذهن تولیدکنندگان نفت به ویژه اعضای اوپک را درگیر خود کرده، بحث از دست دادن سهم از بازار نفت در این روزگار است چراکه تجربه ثابت کرده هرگاه اوپک از حق خود در میزان تولید نفت در میان سایر تولیدکنندگان کوتاه آمده، پس از آن به سختی توانسته سهم از بازار از دست رفته را پس بگیرد و این یعنی حرکت در جهت حمایت از صنعت نفت شیل که آمریکا این روزها بسیار بر روی نقش استراتژیک آن در سمت و سودهی به بازار نفت می‌کوشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر