کد خبر 468105

اقتصادآنلاین گزارش می دهد؛

استقبال ١.۵درصدی از طرح دوگانه سوز کردن خودروها /کمبود جایگاه عرضه سی‌ان‌جی در کلانشهر ها

درحالی طبق مصوبه شورای اقتصاد، باید یک میلیون و ۴۶۴ هزار خودرو در طرح CNG، دوگانه سوز شوند که تا کنون تنها ٢٣ هزار دستگاه به صورت نهایی در این طرح تبدیل شده اند.

اقتصادآنلاین مریم علیزاده؛ روز جاری در نشست خبری طرح دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی و وانت بارها، محمد حسین باقری مدیر این طرح ضمن اشاره به آخرین آمارها از استقبال مالکین از این طرح گفت: براساس آمار موجود ۱۳۶ هزار و ۷۰۰ خودرو در ‪سامانه‬ ثبت نام کرده اند که از این میان ۵۱ هزار و ۶۰۰ خودرو مشمول این طرح شده و ۲۳ هزار  تبدیل صورت گرفته است و ۲۲ هزار خودرو در نوبت قرار گرفته اند و در صف تبدیل قرار دارند‪.‬

در نتیجه به نظر می رسد تاکنون ١.۵ درصد از ظرفیت مورد نظر در این طرح از آن استقبال شده است.

گفتنی است درحال حاضر ۱۸۶ کارگاه درسراسر کشور برای تبدیل خودروهای عمومی به دوگانه سوز تجهیز شده اند‪.‬

‪اما یکی از چالش های اصلی این طرح خاطرات تلخ گذشته در خصوص انفجار مخازن گاز خودروها است که باقری در این رابطه گفت: بیشترین مشکل از خوردگی سطح خارجی این کپسول ها است که قرار شد در طرح هوشمندسازی جایگاه ها این مشکل برطرف شود، بدین روش که با ورود خودرو به جایگاه، اطلاعات هویتی آن که نشان دهنده سلامت مخزن و گواهی فنی است اخذ شود‬ که اگر خودرو ایمن بود به آن سوخت رسانی شود.

در ادامه باقری بیان کرد: مناقصه فرآیندسازی هوشمندسازی جایگاه‌ها با توجه به آماده شدن اسناد آن، اواسط مهر ماه آغاز خواهد شد تا پیمانکار تعیین شود.

وی با تاکید بر اینکه به اتومبیل‌هایی که گواهی سلامت نداشته باشند، سوختی تحویل نمی‌دهیم، گفت: با توجه به اینکه عمر مخازن بالا است، سیستمی تعبیه می‌شود که تنها اتومبیل‌هایی که گواهی سلامت داشته باشند سوخت تحویل می‌گیرد و به این ترتیب حوادث در جایگاه‌ها صفر می‌شود.

مدیر طرح ‪CNG‬ شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی یادآور شد: مبنای کار هوشمندسازی، ارتقاء ایمنی جایگاه‌ها و تردد خودروها است. ممکن است مخازن آنها دستکاری شده باشد و یا خوردگی وجود داشته باشد که بنا بر این است بهره‌برداری از خودرو پایان داده شود.

وی همچنین گفت: برنامه ما این است که کارت خودروها با همکاری پلیس راهور و سیستم «سیمفا» به دوگانه‌سوز تبدیل شود.

در ادامه محمد رضایی مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش در خصوص میزان صرفه جویی بنزینی ناشی از CNG سوز کردن خودرو ها گفت: با ‪CNG‌‬ سوز کردن تعداد یک میلیون و ۴۶۴ هزار خودرو بین ١٠ تا ١۵ میلیون لیتر در مصرف بنزین صرفه‌جویی خواهد شد و خودروها از سوخت ‪CNG‌‬ استفاده خواهند کرد.

رضایی اما مشکل اصلی بر سر راه این طرح را کمبود جایگاه در کلانشهر ها اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ٢۴٠٠ جایگاه فعال ‪CNG‬ در کشور داریم که بیشترین مشکل تامین تجهیزات و زمین را در کلانشهرها داریم. برای مثال در شمال شهر تهران که زمین های تجاری مبالغ بسیاری برای سرمایه‌گذاری می خواهد، سرمایه‌گذاران تمایلی به مشارکت جهت ساخت جایگاه عرضه CNG ندارند.

وی افزود: در کل کشور بین ۴٠ تا ۴۵ میلیون متر مکعب ظرفیت عرضه ‪CNG‌‬ داریم. اکنون 25 میلیون متر مکعب از این ظرفیت استفاده می‌شود اما در کلانشهرها نیازمند احداث جایگاه ‪CNG‬ هستیم.

رضایی در خصوص نحوه سرمایه گذاری این طرح اختلاط به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: مقرر شده که مبالغ مورد نیاز این طرح از طریق صرفه جویی صورت گرفته از محل تبدیل کارت سوخت عادی به دوگانه سوز تامین شود. بدین روش که پس از تبدیل خودرو به دوگانه سوز، سهمیه بنزین کاهش یافته و از محل همین کاهش سهمیه و صرفه جویی در مصرف بنزین، هزینه دوگانه سوز شدن به کارگاه پرداخت می شود.

وی همچنین در خصوص تفاهم نامه با ایران خودرو در مورد تولید ون دوگانه سوز نیز گفت: باید ما برای تولید ون دوگانه‌سوز به ایران خودرو پول واریز می کردیم که این امر محقق نشده و بر سر این موضوع همچنان بحث وجود دارد چراکه ما تا قبل از تولید ون دوگانه‌سوز نمی توانیم پولی به ایران خودرو بپردازیم. 

وی افزود: البته در حال رایزنی برای برطرف کردن این مشکل با ایران خودرو هستیم چراکه ممکن است هزینه دوگانه‌سوز کردن خودروها پرداخت شود اما خودروی دوگانه‌سوزی از سوی این شرکت به ما تحویل نشود. پیشنهاد ما این است شرکت ایران خودرو با استفاده از تسهیلات بانکی اقدام به تولید ون دوگانه‌سوز نموده و پس از تحویل آن به مالکین ، شرکت ملی پالایش و پخش اقساط آن را از محل صرفه جویی ناشی از کاهش مصرف بنزین پرداخت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر