کد خبر 465528

استاندار کرمان:

آب جنوب و مرکز کرمان از دریای عمان تامین می‌شود

استاندار کرمان با بیان اینکه خطوط اول تا سوم طرح انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های کرمان، یزد و هرمزگان به سرعت افتتاح می شود، گفت: اجرای ۲ پروژه انتقال آب دیگر نیز از دریای عمان به جنوب و مرکز این استان در برنامه قرار گرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمدجواد فدائی روز سه شنبه در نشست جمع‌بندی پس از بازدید طرح انتقال آب، آب شیرین کن تصفیه خانه و پست برق در بندرعباس با اشاره به بازدید از پروژه بزرگ و خوب انتقال آب از خلیج فارس به استان های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان افزود: از تمام افراد فعال برای اجرای این طرح از ابتدا تاکنون، ایده پردازان و مجریان قدردانی می شود زیرا اقدامی مناسب برای استان های خشک و کم آب کرمان، یزد و هرمزگان انجام گرفته است.

وی اظهار داشت: استان کرمان با وجود بارندگی های بسیار سال آبی جاری مناسبی داشته اما استان بیست و ششم کشور است و یزد سیستان و بلوچستان و سمنان از ما پایین‌تر بوده اند.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه برداشت از منابع آبی در استان کرمان متکی بر چاه عمیق است گفت: ۳۵ هزار چاه در این استان وجود دارد که از این میزان ۹ هزار مورد غیرمجاز است.

وی تصریح کرد: برداشت آب از سفره های آبی استان کرمان ۶ میلیارد مترمکعب در سال ارزیابی می شود و حداکثر برداشت پنج میلیارد و برداشت قابل قبول چهار میلیارد مترمکعب است لذا ۲ میلیارد مترمکعب در این استان اضافه برداشت آب داریم.

فدائی افزود: باوجود سرمایه گذاری های انجام شده در کرمان، نمی توان برداشت از منابع آبی را کاهش داد و باید راه‌های جایگزین را برای تامین آب این استان انتخاب کرد که یکی از این راه ها اجرای طرح خط انتقال آب از خلیج فارس به کرمان است.

وی با بیان اینکه این اقدام ضمن بی‌نظیر در کشور، آغاز مطلوبی برای کارهای مشابه است ادامه داد: طرح انتقال آب نشان داد این امر قابل اجرا است و آب استان های کم آب جنوب شرق ایران را می توان از دریا تامین و سرمایه گذاری ها را می توانیم با این پروژه ها حفظ و طرح های جدید سرمایه‌گذاری را نیز در استان های کویری ازجمله کرمان آغاز کنیم.

استاندار کرمان گفت: طرح انتقال آب از خلیج فارس در شرایط تحریم ابرقدرت ها و با وجود مشکلات خارجی کاری بسیار مهم بود ضمن اینکه بخشی از فناوری اجرای طرح در داخل کشور تحقق یافته که گامی بزرگ برای اجرای طرح های مشابه تلقی می‌شود.

وی عنوان کرد: امیدواریم به سرعت این طرح در شرایط مناسب تا ۲۴ مهرماه امسال به بهره برداری برسد و ظرف یکی ۲ ماه آینده کلنگ خط دوم این طرح نیز زده شود.

استاندار کرمان همچنین از ایستگاه آب شیرین کن، خط لوله انتقال آب از دریا، تصفیه خانه، ایستگاه پمپاژ، پست برق و سایر بخش های پروژه انتقال آب از خلیج فارس به استان کرمان بازدید کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر