کد خبر 464218
اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

نفت باز هم کانال ۴۵دلاری را از دست داد/ پالایشگاه‌ها از تولید عقب نشستند

به رغم افت ذخایر نفت آمریکا اما قیمت نفت تحت تاثیر کاهش نرخ بهره برداری پالایشگاه‌های این کشور در روزهای اخیر، کاهش ٣ درصدی را تجربه کرده و به کانال ۴۴ دلار بازگشت.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ در دومین روز معاملاتی هفته جاری، قیمت نفت که به دلیل انتشار خبر افت ذخایر نفتی آمریکا توانست تا محدوده ۴۵ دلار و ٨٠ سنت بالا رود، پس از یک افت سه درصدی به کانال ۴۴ دلار بازگشت.

در حال حاضر هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه اکتبر با افت نزدیک به ٣ درصدی در رقم ۴۴ دلار و ٢۵ سنت معامله می‌شود.

همچنین هر بشکه نفت وست تگزاس نیز با افت بیشتر و معدل ٣.٣ درصدی به عدد ۴١ دلار و ٣٣سنت بازگشت.

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر افت قیمت نفت در این لحظات، کاهش غیرمنتظره تقاضای پالایشگاه‌های آمریکا برای خرید نفت در ماه‌های پیش رو است. طبق گزارشEIA به دلیل طوفان اخیر در خلیج مکزیک و تعطیلی برخی نیروگاه‌ها، تقاضای سوخت برای پالایشگاه‌ها کاهش غیرمنتظره را تجربه کرده است.

این درحالیست که تا پیش از این انتظار می‌رفت با آغاز فصل سرد و افت مصرف سوخت اما به دلیل بهبود شرایط کرونایی، تقاضا برای سوخت چندان کاهش نیابد.

اما انتشار آمارهایی از نرخ بهره برداری از پالایشگاه‌ها در آمریکا، نگرانی‌ها از افت تقاضای نفت خام از سوی پالایشگاه‌ها را افزایش داد.

طبق آخرین گزارش‌ها، نرخ بهره برداری از پالایشگاه‌ها به ٧۶.۶ درصد کاهش یافته که کمترین میزان از ماه ژوئن است.

دیگر خبر تاثیرگذار بر افت قیمت نفت، اظهارات جدید وزیر نفت عراق در خصوص عدم پذیرش قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس از ابتدای سال ٢٠٢١ میلادی است. این موضوع نیز می‌تواند سیگنالی به بازار نفت در جهت تداوم مازاد عرضه باشد.

از سوی دیگر اما همانطور که گفته شد، بر اساس گزارش شرکت انستیتو نفت آمریکا میزان ذخایر نفت خام این کشور در هفته منتهی به ٢٨ آگوست با ۶.۴ میلیون بشکه کاهش به حدود ۵٠١ میلیون بشکه رسیده در حالی که تحلیلگران انتظار کاهش ١.٩ میلیون بشکه‌ای را داشتند.

میزان ذخایر بنزین آمریکا نیز با ۵.٧ میلیون بشکه کاهش مواجه شده در حالی که تحلیلگران انتظار کاهش سه میلیون بشکه‌ای را داشتند.

همچنین EIA نیز در گزارش امروز خود عنوان کرده که تولید نفت در آمریکا برای اولین بار سال ٢٠١٨ به زیر ١٠ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. البته لازم به یادآوری است که میزان تقاضای نفت در آمریکا نیز به ١۶.٩ میلیون بشکه در روز کاهش یافته که کمترین میزان در ١٣ هفته گذشته است.

ارسال نظر