کد خبر 441858

واردات تمام محصولات نفتی به روسیه ممنوع شد

دولت روسیه طی حکمی اعلام کرد برای حمایت از صنعت پالایشگاهی خود در برابر واردات ارزان، وارد شدن هرگونه محصولات نفتی پالایش شده از جمله بنزین، دیزل و سوخت هواپیما را تا اول اکتبر ممنوع می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، به نقل از اویل پرایس، روسیه برای حمایت از صنعت پالایشگاهی خود در برابر واردات ارزان، وارد شدن هرگونه محصولات نفتی پالایش شده از جمله بنزین، دیزل و سوخت هواپیما را ممنوع می‌کند.

دولت روسیه طی حکمی اعلام کرد این ممنوعیت تا اول اکتبر پابرجا خواهد بود و شامل واردات بنزین، دیزل، سوخت هواپیما و نفتگاز می شود تا به این ترتیب از امنیت انرژی این کشور حمایت و بازار داخلی سوخت متعادل شود.

روسیه از زمان سقوط قیمت نفت و ارزان‌تر شدن محصولات نفتی پالایشی در خارج از این کشور، بر روی این اقدام کار می‌کرد. قیمت سوخت در داخل روسیه به خاطر ماهیت قوانین آن تغییر چندانی نداشته است.

به علاوه، تقاضای سوخت در روسیه به خاطر قرنطینه ها و تعطیلیهای اعمال شده جهت مهار گسترش ویروس کرونا کاهش یافته است.

وزیر انرژی روسیه بیش از یک ماه است این ممنوعیت را در نظر دارد و در اواخر آوریل پیشنهاد آن را به وزارت دارایی روسیه داد.

طبق گفته الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، هدف از ممنوعیت واردات سوخت حفظ مشاغل در صنعت پالایشگاهی این کشور است. وی در پایان آوریل اعلام کرد تقاضا برای محصولات نفتی در پمپ بنزین های روسیه 40 تا 50 نفر به خاطر تعطیلی های ناشی از ویروس کرونا کاهش یافته است.

نواک ماه گذشته گفت این اقدام برای ممنوعیت واردات سوخت اجباری است و ربطی به سیاست بازار ندارد. سایر کشورها مثل قزاقستان هم این ممنوعیت ها را در نظر گرفتهاند.

شرکت های تولید کننده نفت در روسیه هم تحت فشار کاهش تقاضا برای این محصول قرار گرفته اند و مجبورند تولید نفت خود را طبق قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس دو میلیون بشکه در روز کاهش دهند. شرکت های بزرگ نفتی در روسیه به دنبال کمک های دولتی برای خروج از بحران کاهش قیمت نفت با حداقل خسارت ممکن هستند.

ارسال نظر