کد خبر 439624

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

روسیه بر سر دوراهی کاهش تولید نفت/ سهم از بازار یا کنترل قیمت نفت مسئله این است

درحالی قیمت نفت چندان که باید در ارقام مثبت تثبیت نشده که تولیدکنندگان نفت روسیه با چالش کاهش تولید در ضمن حفظ پایداری تولید در میادین نفتی خود روبرو هستند.

به گزارش‌ اقتصادآنلاین، در ماه گذشته میلادی بود که اوپک پلاس توافق کردند برای جلوگیری از سقوط بازار به خاطر شیوع ویروس کرونا، تولید خود را بیش از قبل کاهش دهند. این قرارداد قیمت نفت را کمی بالا برده ولی سرعت و مدت زمان این کاهش تولید، خطر از دست رفتن برخی از چاه ها را برای همیشه افزایش می دهد.

بهبود بازار نفت خام جهان و شرایط روسیه در این بازار بستگی به تصمیمی دارد که امروز توسط مهندسین و زمین شناسان از منطقه ولگا در غرب سیبری گرفته می شود. اوگنی کولسنیک، یکی از مدیران صنعت نفت روسیه با بیش از ۲۵ سال سابقه می گوید:« بستن تعداد زیادی از چاه ها بسیار جدی تر از تعطیلی موقت آنهاست. اگر یک چاه برای مدت طولانی بسته باشد دیگر نمی تواند به اندازه قبل تولید کند».

از آغاز همکاری روسیه با سازمان کشورهای صادر کننده نفت در بیش از ۳ سال گذشته، روسیه و شرکت‌های نفت آن به کاهش تدریجی تولید خود عادت کرده‌اند. معمولاً چند ماه قبل از افزایش دوباره تولید می توانستند کاهش تولید خود را به طور کامل اجرایی کنند.

این انعطاف پذیری به روسیه اجازه می داد ظرفیت تولید خود را علی‌رغم وجود چاه هایی که در مناطق بسیار سرد و دور افتاده چند دهه قدمت داشتند حفظ کند. روسیه حتی سال گذشته با وجود تبعیت از محدودیت های تولید، در تولید نفت پس از دوره شوروی سابق رکورد زد.

حالا از شرکت های روسیه خواسته شده ۱۰ برابر بیشتر و سریعتر تولید خود را پایین بیاورند. این شرکت ها مجبورند تعداد زیادی از چاه های خود را به مدت ۲ سال ببندند. به این ترتیب خطر از دست رفتن برخی از آنها برای همیشه افزایش می یابد.

صنعت نفت روسیه کاهش تولید های بیشتر از این را هم تجربه کرده است. در ۱۹۹۶،  تولید نفت روسیه تا ۶ میلیون بشکه در روز کاهش یافت در حالی که یک دهه قبل از آن بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز تولید می‌کرد.

آخرین باری که روسیه مجبور شد تعداد زیادی از چاه های خود را ببندد، زمانی بود که نیروهای آلمانی در بیش از هفتاد و پنج سال گذشته به منطقه قفقاز طی جنگ جهانی دوم پیشرفت کردند. پس از اتمام این دوره بسیاری از چاهها دیگر به شرایط قبلی بازنگشتند و روسیه مجبور شد چاه های جدیدی حفاری کند.

همین خطر حالا هم وجود دارد. روسیه یک چهارم کاهش تولید قرارداد اوپک پلاس را بر عهده دارد و شکست در اجرای سریع این کاهش تولید، هدف ۱۰ دلار در هر بشکه افزایش قیمت نفت را به خطر می‌اندازد. ولی شرکت های نفت روسیه باید مطمئن شوند می توانند پس از اتمام همه گیری ویروس کرونا به سطح تولید قبل از آن باز گردند.

کاهش تولید قبلی روسیه طبق قرارداد اوپک حدود ۳ درصد کل تولید این گروه بود ولی حالا روسیه باید ۲.۵ میلیون بشکه در روز در ماه های مه و ژوئن تولید خود را پایین بیاورد. این کشور در حال حاضر حدود ۱۱ میلیون بشکه در روز تولید دارد. این به معنای بسته شدن تعداد بسیار بیشتری از چاه هاست که بستگی به شرایط زمین شناسی هر کدام از آن ها دارد. در برخی از چاهها شاید بتوان ۵۰ درصد تولید، در برخی ۷۰ درصد و در برخی تمام تولید را کاهش داد.

بستن طولانی مدت چاه ها نیازمند مهر و موم کردن دقیق آنها، برداشتن تجهیزات خطوط لوله زیرزمینی و پر کردن ذخایر با حلال های ضد یخ است. پس از برداشته شدن محدودیت های تولید، حدود ۵۰ درصد از چاه های بسته شده روسیه ممکن است هرگز به تولید دوباره باز نگردند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر