{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 436264

صنعت نفت کانادا که ۷۷.۴ میلیارد دلار معادل ۵.۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را در ۲۰۱۹ تشکیل می داد، ضربه سختی از شوک عرضه و تقاضا طی دو ماه گذشته خورده و یکی از قربانیان نزاع بین عربستان و روسیه بوده است.

 به گزارش اویل پرایس، کانادا احتمالاً به سمت بدترین رکود در تاریخ پیش می رود و دورنمای آن در ماه مه تیره تر خواهد بود. منابع آماری و تحلیل گران در این ماه تصویر کامل تری از فاجعه اقتصادی به وجود آمده توسط همه گیری ویروس کرونا و اقدامات اتخاذ شده برای مهار گسترش آن خواهند داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سقوط قیمت نفت به خاطر کاهش تقاضا در اثر شیوع ویروس کرونا و جنگ یک ماهه قیمت بین عربستان و روسیه بر فعالیت‌های اقتصادی کانادا فشار می آورد. 5 درصد از این فعالیت های اقتصادی مربوط به بخش نفت و گاز می شود.

 صنعت نفت کانادا که 77.4 میلیارد دلار معادل 5.6 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را در 2019 تشکیل می داد، ضربه سختی از شوک عرضه و تقاضا طی دو ماه گذشته خورده و یکی از قربانیان نزاع بین عربستان و روسیه بوده است.

 بهبود صنعت نفت کانادا پس از گذشتن از این شوک بسیار آهسته خواهد بود، چون عرضه بیش از حد نفت تمام ذخایر موجود را تا اواسط ماه مه پر کرده و بسیاری شرکت ها از این سقوط قیمت جان سالم به در نمی برند.

 به خاطر اهمیت صنعت نفت در اقتصاد و تجارت کانادا، سرعت بهبود اقتصادی در این کشور کندتر از آن چیزی خواهد بود که تحلیل گران در ابتدا پیش بینی کرده بودند و حتی آهسته تر از اقتصادهای دیگری که تولیدکننده بزرگ نفت نیستند.

 نظرسنجی از 25 اقتصاددان در پایان ماه آوریل نشان داد اقتصاد کانادا احتمالاً در سه ماهه اول سال جاری میلادی 9.8 درصد کوچک شده و 37.5 درصد در سه ماهه دوم سقوط می کند.

 موسسه آمار کانادا تخمین می زند که اقتصاد این کشور 9 درصد در ماه مارس کوچک شده باشد که سریعترین کاهش ماهانه تولید ناخالص داخلی از 1961 است. بیش از یک میلیون نفر در ماه مارس شغل خود را از دست داده اند و نرخ اشتغال 3.3 درصد پایین آمده و به 58.5 درصد رسیده است یعنی پایین ترین حد از آوریل 1997.

اکثر شرکت های نفت و گاز کانادا شوک فعلی را بدتر از سال‌های 2008 و 2015 می‌بینند چون دسترسی به منابع مالی سخت‌تر شده است.

 دولت فدرال کانادا 717 میلیارد دلار کمک برای پیمانکاران بخش خدمات میادین نفتی در نظر گرفته است تا جلوی بیکاری 3500 نفر در صنعت نفت گرفته شود، آن هم در شرایطی که بسیاری از کارگران این بخش شغل خود را از دست می دهند.

پیش ‌بینی می‌شود تولید نفت کانادا 14% نسبت به 3.5 میلیون بشکه در روز تولید شده در 2019 کاهش یابد که دلیل آن مسائل مربوط به همه‌گیری ویروس کرونا، کاهش تقاضا و سقوط قیمت نفت است. اکثر تحلیلگران عقیده دارند شرکت های نفت کانادا طی ماههای آینده مجبور می شوند حداقل یک میلیون بشکه در روز از تولید خود را کاهش دهند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری