کد خبر 360470

اقتصادآنلاین بررسی می‌کند؛

تجدیدپذیرها، پُربازده‌ترین سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی/ تا ۲۰۳۵برق در کانون توجه خواهد بود

طبق جدیدترین مطالعات، تا پایان سال ۲۰۳۵، در حوزه انرژی باید بالغ بر ۴۰ هزار و ۱۶۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری شود که بیشترین حجم سرمایه گذاری در حوزه برق و انرژی ها تجدیدپذیر خواهد بود.

اقتصادآنلاین - مریم علیزده؛ سیستم انرژی هر روز در حال تغییر و تحول می‌باشد و این گذار انرژی با سرعت بسیار زیادی در حال رخ دادن است. مجموع ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر با سرعت زیادی در حال پیشی گرفتن از سرمایه‌گذاری در بخش تولید برق از سوخت های فسیلی است. 

WhatsApp Image 2019-06-17 at 04.06.56(1)

نمودار بالا سرمایه‌گذاری موردنیاز پیش‌بینی شده از سال 2014 تا سال 2035 را نشان می‌دهد که از مجموع 40هزار و 165 میلیارد دلار، 16 هزار و 370 میلیارد دلار آن مربوط به برق است که سهم عمده‌ای را دارد. مطابق پیش‌بینی‌ها، نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر طی دوره مورد اشاره بیشترین نیاز در جذب سرمایه را به خود اختصاص داده است. 

در بخش نفت نیز پیش‌بینی شده است که 13 هزار و 671 میلیارد دلار منابع مالی مورد نیاز خواهد بود. در این حوزه بیشترین سهم مربوط به صنایع بالادستی و سپس پالایش و در نهایت انتقال پیش‌بینی شده است. 

ذغال‌سنگ حوزه بعدی است با 10هزار و 34 میلیارد دلار منابع مالی مورد نیاز، به تفکیک انتقال و معدنی. بخش بعدی حوزه گاز است، 8 هزار و 771 میلیارد دلار نیاز تامین مالی پیش‌بینی شده که به ترتیب مربوط به بالادستی، انتقال و توزیع و گاز مایع در این حوزه است. در نهایت نیز طبق پیش‌بینی‌ها، 320 میلیارد دلار منابع مالی مورد نیاز در بخش انرژی‌های پاک تا سال 2035 پیش‌بینی شده است.

در همین رابطه پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در سال‌های آتی بزرگ‌ترین‌ سهم سرمایه‌گذاری جهانی در بخش برق انرژی‌های پاک، از آن آسیایی‌ها خواهد بود که تا سال ۲۰۲۰ سالانه به حدود ۱۷۸ میلیارد دلار خواهد رسید. اما ایران در بخش انرژی‌های‌نو، چه میزان سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی جذب کرده است؟ معاون وزیر نیرو معتقد است با وجود سد تحریم‌ها، مسیر سرمایه‌گذاری‌ها همچنان باز است، اما چهره سرمایه‌گذاری‌‌ها با تغییراتی همراه بوده است. به اعتقاد صادق‌زاده، به دلیل اعمال تحریم‌ها، حضور سرمایه‌گذاران خارجی محدود اما در عوض حضور سرمایه‌گذاران داخلی پررنگ‌ شده است. احداث نیروگاه‌های کوچک مقیاس هم تفاوت دیگری است که در مدل و ساختار سرمایه‌گذاری‌های جدید انرژی‌های نو می‌توان مشاهده کرد. مطابق با ارزیابی‌ها، ساخت نیروگاه‌های کوچک مقیاس‌، گزینه مورد علاقه سرمایه‌گذاران تازه به میدان آمده است.

همچنین گفتنی است با تصویب و تعیین نرخ خرید تضمینی برق چشم انداز روشنی در انتظار انرژی‌های تجدیدپذیر است و پیش بینی می شود، حجم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این حوزه بیش از 124 هزار میلیارد ریال رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر