کد خبر 349673

نماینده خرم‌آباد در گفتگو با اقتصادآنلاین تاکید کرد؛

لرستان و خوزستان، قربانی بی‌تدبیری‌ها/ این همه خرابی پای چه کسی نوشته شود؟

درسیل اخیر بالغ بر ۴۰۰ پل و ۵۰ هزار دستگاه منزل مسکونی آسیب دیده که اغلب این خسارات به دلیل کم کاری وزارت نیرو و راه در امور کارشناسی زیرساخت و اقتصادی بوده است.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ سیل لرستان خسارات و خرابی هایی را به بار آورد که اغلب در توان مردم این منطقه نیست تا از نظر اقتصادی جبران کنند. اما شاید به هنگام باشد تا مقصر اصلی بروز این همه خسارت را وزارت نیرو معرفی کرد. سیل بلای طبیعی است و بشر را یارای جلوگیری از  بروز آن نیست اما تدابیر از پیش اندیشیده شده می‌تواند از خسارات های به بار آمده بکاهد و یا حتی پیشگیری کند.

در این رابطه ملکشاهی راد عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: نبود گزارش های دقیق در حوزه اقتصادی و مطالعات سبب شده تا طرح‌های عمرانی کلید خورده  ساخته شود بی آنکه به ضرورت وجود آن ها اشاره‌ای شده باشد. از این رو همانطور که در سیل اخیر مشاهده کردیم، بی‌تدبیری در ساخت پل و راه سبب بروز خرابی‌هایی شد که نه تنها در ابتدا بودجه کلانی را به خود اختصاص داده بود بلکه در حال حاضر نیز نتوانست در برابر این سیل دوام بیاورد.

وی معتقد است که قصور از سوی کارشناسان اقتصادی و زیربنایی در وزارت نیرو از مهم‌ترین دلایل ناکارآمدی زیرساخت‌های عمرانی در سیل اخیر بود. نماینده خرم آباد در خصوص آخرین آمار از خسارات اقتصادی وارده در سیل روزهای اخیر به استان لرستان گفت: 35 هزار منزل مسکونی در سطح این استان تخریب شده که بخش عمده ای از این منازل را باید مجددا ازنو ساخت. همچنین در مورد راه‌های آسیب دیده نیز باید گفت: فقط در یک مورد از خرم آباد تا پل دختر بیش از 900 میلیارد تومان خسارت دیده است. مجموعا تا این لحظه بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان خسارات به زیرساخت‌های عمرانی استان لرستان وارد شده است که این جدای از خسارات بخش کشاورزی است. گفتنی است در بخش کشاورزی لرستان نیز تقریبا 3200 میلیارد تومان خسارت تا کنون به ثبت رسیده است.

به گفته این نماینده مجلس مجموعا سیل اخیر 400دستگاه پل تخریب شده و 50 هزار دستگاه منزل مسکونی نیز آسیب دیده است. این تنها بخشی از خسارات ناشی از سیل مهیبی است که اخیرا بخش عظیمی از کشور را تحت تاثیر قرار داده است. سیل چنان خسارات سنگینی به زیرساخت‌های کشور وارد آورده که دولت مجبور است از صندوق توسعه ملی برداشت کند. فقط در استان ایلام 27 دستگاه پل تخریب و 750 پل آسیب جدی دیده اند. در خراسان جنوبی میزان پل های آسیب دیده به 9744 دستگاه می رسد. این اعداد خبر از عمق فاجعه می دهند. سوال این است که چه کسانی باید پاسخگو باشند؟ 

نماینده خرم آباد ضمن اعتراض نسبت به کم کاری وزارت نیرو در بخش عمرانی استان لرستان گفت: متاسفانه در استانی می بینیم که تعدادی سد بی مورد ساخته می‌شود اما در لرستان که نیازمند احداث سد است هیچ اقدامی که صورت نپذیرفته، جلوی اعتبارات سدهای در حال احداث نظیر سد بختیاری نیز گرفته شده است. در مجموع باید گفت در حالت خوشبینانه مسئولین وزارت نیرو مقصر در کم‌کاری برای کاهش خسارات سیل هستند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  نه آقا تقدیر این بود!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یه قانون نا نوشته داریم که:
  تمرکز امکانات فقط در مراکز استانهای برخوردار و تمرکز فلاکت هم در سایر نقاط.