کد خبر 347449

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

نفت در سقف شش ماهه ایستاد/ ۲بال اقتصادی صعود طلای سیاه

در حالی امروز بازارهای جهانی نفت آغاز به کار کردند که نفت برنت در واکنش به داده های اقتصادی چین و گزارش هفتگی API در خصوص کاهش غیرمنتظره ذخایر نفت خام آمریکا به سقف قیمتی شش ماه اخیر خود رسیده است.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ در سومین روز معاملاتی هفته جاری، با انتشار اخبار مثبتی از اقتصادی چین و همچنین  گزارش هفتگی API، قیمت های جهانی نفت دستخوش تغییرات مثبت قابل توجه شد. از این رو هر بشکه نفت برنت امروز با شکستن مقاومت 72 دلار توانست جایگاه خود را در قیمت 72 دلار و 2 سنت تثبیت کند که بالاترین رقم از 8 نوامبر 2018 است. هر بشکه نفت وست تگزاس نیز با رشد 44 سنتی به 64 دلار و 49 سنت افزایش یافت.

WhatsApp Image 2019-04-17 at 00.16.41

WhatsApp Image 2019-04-17 at 00.18.43

در این بین همانطور که گفته شد انتشار داده های مثبت از اقتصاد چین و همچنین به دنبال بروز نشانه هایی از افزایش تقاضا برای نفت در این کشور سبب شتاب گرفتن افزایش قیمت کامودیتی ها در دنیا شد. از این رو سایر مواد اولیه از جمله سرب و روی و مس نیز رشد قیمت قابل توجهی را تجربه کردند. 

همچنین گزارش موسسه فرآورده‌های نفتی آمریکا نشان می‌دهد که ذخایر این کشور به طور غیر منتظره‌ای کاهش یافته است. در حال حاضر تمرکز اصلی سرمایه گذاران بازار نفت خام به گزارش‌های رسمی ذخایر نفتی آمریکاست که توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) منتشر می‌شود. کاهش ذخایر نفت خام به معنی افزایش تقاضا یا کاهش عرضه است که درهرصورت موجب افزایش قیمت نفت می‌شود.

اما به عقیده کارشناسان تلاش‌های آمریکا برای تشدید تحریم‌های ایران و ونزوئلا، این سیگنال را به معامله گران نفت مخابره می کند که در آیند نزدیک، عرضه نفت با اختلال جدی مواجه خواهد شد.

از سویی دیگر پیش بینی های موسسات مالی دنیا از قیمت های بالای نفت، بر ترس متقاضیان این ماده اولیه افزوده است. گفتنی است بر اساس گزارش جدید بانک آمریکا مریل لینچ با توجه به شرایط کنونی، احتمال بالا رفتن قیمت نفت طی سال جاری تا رسیدن به بشکه‌ای 100 دلار بسیار افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر