کد خبر 325009

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

استقبال عراق از مشارکت ایران در اجرای طرح آب و فاضلاب/ تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات انرژی به عراق / صادرات برق به عراق تا زمان رفع نیاز مردم این کشور ادامه خواهد داشت

امروز در حالی نشست مشترک وزرای نیرو و مسکن ایران و عراق برگزار شد که دو طرف بر لزوم ارتقای روابط فیمابین در جهت بهره وری هرچه بیشتر از ظرفیت های ایران در بهبود زیرساخت های آب و فاضلاب عراق تاکید کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین، روز گذشته رضا اردکانیان وزیر نیرو با دعوت رسمی وزیر برق عراق و به منظور توسعه روابط همه جانبه بویژه در بخش نیرو وارد این کشور شد. وزیر نیرو در بدو ورود به عراق با اشاره به توانمندی های بالای شرکت های ایرانی در زمینه زیرساخت، آمادگی ایران برای مشارکت در امر بازسازی عراق را مورد تاکید قرار داد. وی با اشاره به توانمندی های بالای شرکت های ایرانی در زمینه زیرساخت، آمادگی ایران برای مشارکت در امر بازسازی عراق را مورد تاکید قرار داد. 

همچنین امروز در نشست مشترک وزرای نیرو و مسکن ایران و عراق، طرف عراقی آمادگی کشورش را برای حضور و فعالیت شرکت های ایرانی در حوزه عمران و بویژه اجرای طرح های آب و فاضلاب و شیرین سازی آب اعلام کرد.

اردکانیان پس از دیدار با بنگین ریکانی، وزیر آبادانی، مسکن و شهرسازی عراق گفت: در این نشست در خصوص گسترس روابط و مشارکت بخش خصوصی ایران در طرح های مسکن بویژه اجرای طرح های آب و فاضلاب با وزیر عراقی گفتگو و تبادل نظر داشته ایم. وی افزود: براین اساس توانمندی های جمهوری اسلامی و شرکت های ایرانی و آمادگی آنان برای اجرای طرح های آب و فاضلاب و نیز تولید آب شیرین را به اطلاع مقام عراقی رسانده شد. اردکانیان در ادامه گفت: همچنین در این نشست از وزیر مسکن و شهرسازی عراق برای سفر به ایران دعوت به عمل آمده است تا از نزدیک با توانمندی های جمهوری اسلامی در حوزه های مربوطه آشنا شود.

همچنین 'بنگین ریکانی' وزیر آبادانی، مسکن و شهرسازی عراق نیز پس از دیدار  وزیر نیرو گفت: در مذاکرات امروز بر گسترش روابط بخصوص در اجرای طرح های عمرانی در عراق تاکید شد. وی گفت: عراق تمایل دارد از فناوری و توانمندی شرکت های ایرانی در اجرای طرح های آب و فاضلاب استفاده کند. ریکانی افزود: ما بر سر ادامه و گسترش همکاری مشترک اتفاق نظر داریم و در این جلسه همچنین در خصوص اجرا و توسعه و استفاده از منابع آب مشترک میان دو کشور بحث گفتگو کردیم.

وزیر مسکن و شهرسازی عراق گفت: در این زمینه نیاز به هماهنگی و رایزنی های بیشتری وجود دارد. ریکانی اضافه کرد: درخصوص شرکت های ایرانی و مطالبات مالی آنها از طرف عراقی و حل مشکلات مربوطه نیز گفتگو انجام شد و تلاش می کنیم آن را حل کنیم. وی در پایان گفت: در این دیدار دو طرف بر ادامه و توسعه همکاری و کار مشترک تاکید داشتند. 

اردکانیان در این سفر دیدار و نشست مشترک با وزیر برق و رییس بانک مرکزی عراق داشت و بر لزوم تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات انرژی به عراق تاکید داشت. 

 عصر امروز  و طی مراسم رسمی یک سند همکاری برقی بین وزیر نیرو ایران و وزیر برق عراق  در چارچوب همکاری بلندمدت در حوزه انرژی امضا شد.  اردکانیان در حاشیه امضا این تفاهم نامه گفت ایران به صادرات برق به عراق تا زمان رفع نیاز مردم این کشور ادامه خواهد داد.

WhatsApp Image 2018-12-27 at 07.31.45

بیشتر بخوانید
ارسال نظر