کد خبر 270988

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز:

صادرات روزانه گاز ایران به بغداد ۲برابر می‌شود

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز با اعلام اینکه نخستین سال صادرات گاز ایران به بغداد (عراق) روزهای پایانی خود را می‌گذراند، از افزایش حجم روزانه صادرات گاز به ۱۴ میلیون مترمکعب در خردادماه خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین، بهزاد بابازاده درباره افزایش مقدارصادرات روزانه گاز به بغداد، گفت: یکی از مهم‌ترین قراردادهای صادراتی ایران به عراق شامل دو بخش بغداد و بصره است.

وی افزود: در 2 قرارداد میان ایران و عراق مقرر شده صادرات گاز در سال نخست، روزانه حدود 6 میلیون مترمکعب، در سال دوم حدود 14 میلیون مترمکعب و در سال سوم تا پایان قرارداد به سقف 30 تا 35 میلیون مترمکعب برسد.

وی میانگین صادرات گاز به بغداد را روزانه 8.5 تا 9 میلیون مترمکعب گاز اعلام کرد و گفت: براساس این قرارداد تا خردادماه امسال، نخستین سال صادرات گاز ایران به بغداد به پایان می‌رسد و پس از آن مقدار صادرات روزانه گاز به پایتخت عراق به 14 میلیون مترمکعب خواهد رسید.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز، با تاکید بر این‌که ایران همه مشکلات و سختی‌ها را پشت سر می‌گذارد، اظهار داشت: برای صادرات گاز به بغداد با مشکلاتی روبه‌رو بودیم و سختی‌هایی بر ما تحمیل می‌شد، اما این قرارداد نیز به سرانجام رسید و اکنون بدون هیچ خطری، گاز را به بغداد صادر و پول آن را دریافت می‌کنیم.

بابازاده، مدت زمان جاری شدن قرارداد بصره را 11 ماه عنوان کرد و ادامه داد: آغاز صادرات گاز ایران به بصره، پس از طی مراحل ساخت خطوط انتقال در خاک عراق اکنون در انتظار حل و فصل مسائلی میان پیمانکار بخش داخل عراق و کارفرما (وزارت برق عراق) است.

وی ادامه داد: در بخش داخل ایران نیز آمادگی کامل، از نظر تأسیسات و ایستگاه‌ها و خطوط و گاز مورد نیاز اعلام شده است.

پیش از این، حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز، برقراری صادرات گاز به بصره را در گروی پرداخت هزینه از سوی عراق اعلام کرده بود.

به گفته وی، بغداد به عنوان پایتخت عراق مرجع تصمیم‌گیری در این باره است و اکنون درصدد حل مسائل مالی و بودجه‌ای برای دریافت گاز هستند؛ همه شرایط برای دریافت گاز ایران در بصره فراهم و اکنون خطوط انتقال گاز در خاک بصره آماده شده است؛ افزون بر این، شرایط ساخت در برخی نقاط از خطوط انتقال گاز بصره مانند ساخت زیرگذر با سختی‌هایی همراه بود، که این کار نیز با موفقیت به پایان رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر