کد خبر 267873

آغاز صادرات گاز به بصره پس از حل مسایل مالی

معاون وزیر نفت با بیان اینکه صادرات گاز به بصره در گروی پرداخت هزینه از سوی عراق است، گفت: بغداد مرجع تصمیم‌گیری در این باره است و اکنون آنها درصدد حل مسائل مالی و بودجه‌ای برای دریافت گاز هستند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، حمیدرضا عراقی درباره اجرای فاز دوم صادرات گاز به عراق افزود: بصره برای دریافت گاز از ایران اعلام آمادگی کرده، اما هنوز گازی صادر نشده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان این‌که همه شرایط برای دریافت گاز ایران در بصره فراهم شده است، ادامه داد: یکی از دلایل تاخیر در آغاز صادرات گاز ایران به بصره، آماده نبودن خطوط انتقال گاز در خاک این منطقه بود، اما اکنون این خطوط انتقال گاز آماده‌اند.

وی افزود: افزون بر این، شرایط ساخت در برخی نقاط از خطوط انتقال گاز بصره با سختی‌هایی همراه بود؛ مانند ساخت زیرگذر که با موفقیت به پایان رسید.

عراقی به آمادگی سامانه‌های اندازه‌گیری گاز در خطوط بصره اشاره کرد و گفت: صادرات گاز ایران به بصره در مراسم رسمی آغاز خواهد شد.

 تفاهم میان ایران و عراق برای صادرات گاز به 2 نیروگاه بغداد و بصره انجام شد که فاز نخست آن از خردادماه پارسال، با صادرات گاز به بغداد از پایانه نفت‌شهر آغاز شده و تاکنون بی‌وقفه ادامه داشته است.

صادرات گاز به بصره نیز در قالب فاز دوم صادرات گاز به عراق تعریف شده که از پایانه شلمچه و با بهره‌مندی از ظرفیت خط ششم سراسری انجام خواهد شد.

عراقی پیش از این به ایرنا گفته بود: صادرات روزانه گاز به بغداد 10 تا 12 میلیون مترمکعب است؛ صادرات به بصره نیز با ظرفیت روزانه هفت میلیون مترمکعب در روز آغاز می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر