کد خبر 251295

مصرف انرژی ایران از سال ۵۸ تا ۹۴

بررسی مصرف انرژی در کشور نشان می دهد، مصرف انرژی طی سالهای ۵۸که روزانه معادل حدود ۲۰۰هزار بشکه نفت بود در سال ۹۴ به حدود یک میلیون و ۲۰۰هزار بشکه در روز رسیده است.

به گزارش  اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، درحالی که سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می گیرم که در طول این مدت تغییر وتحولات زیادی در بخش انرژی کشور بودیم.

یکی از مواردی که باید به آن اشاره کرد مصرف انرژی در بخشی های مختلف در کشور است. روند مصرف انرژی در کشور یکی از شاخص‌های رشد و رفاه اجتماعی محسوب می‌شود. در عین حال باید به این نکته هم اشاره کرد که شدت مصرف انرژی در ایران بالا است و بخش بزرگی از انرژی با ارزش در کشور اسراف می‌شود که باید طی برنامه‌هایی این روند اصلاح شود.

براساس نمودار زیر که اطلاعات آن در آمارنامه سال 94 که توسط شرکت ملی پالایش و پخش منتشر شده، بدست آماده است مصرف انرژی از سال 58 تا سال 94 روند صعودی داشته است.

نمودار

مصرف انرژی در کشور از سال 58 تا 94 برحسب بشکه نفت(هزاربشکه در روز)

از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره کرد مصرف گاز طبیعی طی این سالها در بخش خانگی، تجاری، صنایع و نیروگاه ها است که در نمودار زیر به وضح میزان مصرف طی این سال‌ها آمده است. بر این اساس نه تنها سطح بهره‌مندی خانوارها از گاز طبیعی به جای دیگر سوخت‌ها از جمله نفت سفید و حتی چوب به بالای ۹۰ درصد رسیده استف بلکه بسیاری از صنایع و نیروگاه‌ها به جای سوخت مایع آلاینده و گران قیمت از گاز طبیعی استفاده می‌کنند که هزینه تولید آنها را کاهش خواهد داد.

مصرف گاز طبیعی از سال 58 تا 94 برحسب میلیون متر مکعب در بخش های مختلف

نمودار

همانطور که مشاهده می شود مصرف گاز طیعی از اعداد نزدیک به صفر در سال 58 آغاز شده و تا 500 میلیون متر مکعب در سال 94 افزایش یافته است. گرچه آمار مصرف گاز در سالهای 95 و 96 در این نموادر دیده نمی شود ولی باید گفت با افزایش تولید گاز از پارس جنوبی طی سالهای اخیر تولید گاز کشور به 800 میلیون متر مکعب در روز رسیده است.

افزایش تولید گاز در کشور از آمار افزایش مصرف گاز در بخش های مختلف طی سالهای اخیر حکایت می کند.

یکی دیگر از مواردی که باید مورد بررسی قرار گیرد مصرف گاز مایع (سیلندرهای گاز ) و نفت سفید طی سالهای 58 تاکنون است که به ترتیب نمودارهای ان را در زیر مشاهده می کنید.

نمودار

همانطور که ملاحظه می شود مصرف گاز ال پی جی در کشور از سالهای 58 تا 89 روند صعودی داشته است و از سال 90 تا کنون روند مصرف این گاز کاهشی بوده است که علت این امر توسعه گاز رسانی به شهرها و روستاهای دور افتاده طی سالهای دهه 90 بوده است.

نمودار

همچنین نمودار مربوط به مصرف نفت سفید در کشور نیز نشان از توسعه گاز رسانی در کشور را دارد به طوریکه استفاده از گاز طبیعی جایگزین سوخت مایع در شهرها و روستاهای دور افتاده کشور شده است.

از دیگر نمودارهایی که می توان گفت نشان دهنده رفاه در جامعه است مصرف بنزین است که در نمودارهای زیر به آن اشاره شده است.

نمودار

همانطور که ملاحظه می شود مصرف بنزین از ارقامی حدود 13 میلیون لیتر در روز طی سالهای 58 شروع می شود و در سال 86 به اوج خود و به رقمی نزدیک 75 میلیون لیتر می رسد که با تدابیر اندیشیده شده طی سالهای 86 به بعد به دلیل آنکه نیاز به واردات بنزین در کشور بر طرف شود عرضه بنزین با کارت سوخت انجام می شود که شاهد کاهش شدید مصرف بنزین در سال 87 هستیم و در سال 88 نیز بنزین با دو نرخ آزاد و سهمیه بندی عرضه می شد که این موارد موجب شد تا مصرف لجام گسیخته بنزین کنترل شود. کنترل مصرف بنزین موجب شد تا واردات این حامل انرژی در سال‌های اخر دولت دهم نزدیک به صفر شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر