کد خبر 224233

درآستانه جهش بزرگ در انرژی‌های تجدیدپذیر؛

رفع موانع استفاده از منابع تجدید پذیر صورت گرفته است/ بیش‌از ۱۱هزار مگاوات نیروگاه برق آبی در حال بهره برداری است

وزیر سابق نیرو گفت: کشور ما در آستانه یک جهش بزرگ در زمینه انرژی های تجدید پذیر است.

اقتصاد آنلاین _ حمیده قاسمی ؛ حمید چیت چیان،عضو هیات مدیره ساتبا گفت: همه کسانی که در جای جای مراکز تحقیقاتی و انرژی های نو در حال فعالیت هستند می توانند در زمینه کاهش انرژی های گلخانه ای خدمت بزرگی به محیط زیست و مردم کشور و جهان دارند.

وی تاریخچه شروع فعالیت های انرژی های نو در ایران را از سال ۱۳۷۲ عنوان کرد و گفت:با وجود این که از قبل، فعالیت هایی در زمینه احداث نیروگاههای برق آبی بزرگ آغاز شده بود،اما اولین جرقه های فعالیت در حوزه انرژی های تجدید پذیر نو در در این سال در وزارت نیرو زده شد.این فعالیت ها حول ایجاد نیروگاههای برق آبی کوچک،نیروگاههای خورشیدی،نیروگاههای بادی،انرژی های زمین گرمایی و سایر انرژی های پاک و تجدید پذیر بوده است.

چیت چیان افزود:وجود یک سازمان که نقش سیاست گذاری و برنامه ریزی های کلان را ایفا کند دلیل ایجاد سازمان انرژی های نو بود که هدف آن به جای تولید،حمایت از بخش خصوصی برای تولید انرژی های تجدید پذیر باشد.

وی ادامه داد: در ابتدا به دلیل عدم اطلاعی که از مزیت ها و چگونگی اجرای فعالیت های مربوط به تولید انرژی های تجدید پذیر در همه جا حتی وزارت نیرو بود،با این نوع فعالیت ها مخالفت شد و حتی سعی می کردند موانعی را در سر راه انرژی های تجدید پذیر ایجاد کنند.

اما زمانی که در اروپا توسط شرکت های بزرگ توربین های ۱۰۰ کیلوواتی در حال نصب بود،در ایران نیز طراحی و ساخت توربین های ۶۰۰ کیلو واتی به همت بخش خصوصی و حمایت وزارت نیرو در حال انجام بود.

عضو هیات مدیره ساتبا افزود:با تصویب قانون خرید تضمینی انرژی های تجدید پذیر نصب پنل های فتوولتاییک به ۲۱۰ مگاوات در سال رسیده و تا پایان سال به ۴۱۰ مگاوات خواهد رسید.همچنین ساخت توربین های بادی واحدهای با ظرفیت های تا ۷۱۰ مگاوات نیز در حال انجام است.

چیت چیان در خصوص برنامه های فعلی این سازمان نیز خاطر نشان کرد: تا پایان سال ۹۶ حداقل ۵۰ توربین بادی در کشور در حال نصب است.علاوه بر این نیروگاههای خورشیدی و بادی به همت استادان دانشگاه شریف و دانشگاه تهران ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.

این فعالیت ها قبلا با تکیه بر منابع دولتی بود،اما امروزه بخش خصوصی وارد میدان شده و با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی به فعالیت در این زمینه می پردازد.

در حال حاضر ۱۱ هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه های برق آبی در کشور در حال بهره برداری است که از این مقدار ۱۷۹۸ مگاوات در دولت یازدهم به بهره برداری رسیده است.تعداد ۱۵۵ مگاوات نیروگاههای برق آبی کوچک بوده است.البته پروانه های صادر شده برای ایجاد نیروگاهها بیش از ۸ هزارمگاوات است.همچنین ۱۱۰۰ میلیارد در اعتبارات بودجه امسال برای حمایت از انرژی های تجدید پذیر در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر