کد خبر 222233

وضعیت ۲میدان نفتی مشترک با عراق به کجا رسید؟

میدان های نفتی آذر و آزادگان (مشترک با عراق) در مسیر توسعه قرار دارند؛ به طوری که تولید روزانه ۳۰هزار بشکه‌ای نفت از میدان آذر به مرحله تثبیت رسیده و با راه اندازی ۱۴ حلقه چاه جدید، ۲۲ هزار بشکه به تولید آزادگان جنوبی افزوده شده است.

توسعه میدان های نفت و گاز مشترک همواره از دغدغه های اصلی دولت ها بوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، در دولت یازدهم با هدف جبران عقب ماندگی در توسعه میدان گازی پارس جنوبی، منابع مالی و توان مدیریتی برای راه اندازی و گسترش فازهای مختلف پارس جنوبی تمرکز یافت که در نهایت به برابر شدن تولید گاز ایران و قطر منجر شد.

در بخش تولید نفت نیز به توسعه میدان های غرب کشور مانند منطقه غرب کارون توجه ویژه ای شد؛ به طوری که اکنون ایران در منطقه غرب کارون نفت بیشتری را نسبت به عراق برداشت می کند.

در این میان، 2 طرح میدان آزادگان و آذر که با عراق مشترک است، جزو اولویت های کاری وزارت نفت قرار دارد.

تولید و پیشرفت این 2 میدان در هفته های گذشته از وضع مناسبی برخوردار بوده است.

تثبیت تولید روزانه 30هزار بشکه‌ای نفت از میدان آذر

به گزارش شرکت ملی نفت، آزمایش مربوط به تثبیت تولید زودهنگام روزانه 30 هزار بشکه نفت از میدان مشترک آذر، با موفقیت به پایان رسید و اکنون تولید از این میدان نفتی تثبیت شده است.

اکنون روزانه بیش از 31 هزار بشکه نفت از این میدان مشترک تولید می شود.

تولید اولیه این میدان از بیست و سوم اسفندماه پارسال به میزان 15هزار بشکه نفت در روز با حضور وزیر نفت آغاز و از اردیبهشت امسال، تولید و ارسال دستکم 30هزار بشکه تولید روزانه از آن پیگیری شد.

بر اساس گزارش ها، تاکنون بیش از چهار میلیون و 500 هزار بشکه نفت از این میدان مشترک و پیچیده، با رعایت همه استانداردهای فنی، موارد کیفی و بدون هیچ حادثه منجر به فوت، برداشت شده است.

تاکنون مجموع متراژ حفاری چاه ها در طرح توسعه میدان آذر به بیش از 176 هزار متر رسیده است. حفاری 10 حلقه چاه پایان یافته و هفت حلقه چاه دیگر نیز در دست حفاری است تا دستیابی به هدف تولید روزانه 65 هزار بشکه از این میدان مشترک، میسر شود.

میدان مشترک آذر از نظر فشار طبقات، سازندها و وجود گسل های متعدد، جزو سخت ترین و پیچیده ترین میدان های نفتی دنیا به شمار می رود که باعث سخت تر شدن شرایط حفاری در آن می شود.

در مرحله دوم طرح توسعه میدان مشترک آذر، تولید روزانه 100هزار بشکه نفت پیش بینی شده و قرار است این طرح در چارچوب الگوی جدید قراردادهای نفتی با مشارکت شرکت های خارجی اجرایی شود.

میدان مشترک آذر در بلوک اناران واقع در دماغه کوه‎های زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق (در قسمت جنوب غربی ایلام) میان شهرهای مهران و دهلران قرار گرفته است.

یکی از شرکت هایی که تمایل خود برای توسعه میدان آذر را اعلام کرده «گازپروم‎نفت» روسیه است.

افزایش تولید 22 هزار بشکه در روز با راه اندازی 14 حلقه چاه جدید

با وارد مدار تولید شدن 14 حلقه چاه جدید در شهریورماه امسال، تولید نفت میدان مشترک آزادگان جنوبی 22 هزار بشکه در روز افزایش یافت.

میدان نفتی آزادگان جنوبی در سال 1388 با 21 حلقه چاه حفاری شده، کار خود را آغاز کرد که پس از تولید از 19 حلقه چاه جدید در خرداد ماه امسال و نیز حفاری 14 حلقه چاه دیگر در شهریورماه اکنون میزان تولید این میدان بزرگ نفتی به مرز 83 هزار بشکه در روز رسیده است.

مرحله نخست توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی که به عنوان بزرگ ترین میدان نفتی کشور شناخته می‌شود، از طریق منابع داخلی (اس.وی.پی SVP) ادامه دارد و فازهای توسعه‌ای بعدی، به‌ صورت یکپارچه با میدان آزادگان شمالی در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی سامان می یابد.

میدان آزادگان بزرگ ترین میدان نفتی ایران به شمار می رود که با عراق مشترک است و در منطقه دشت آزادگان، در فاصله 100 کیلومتری از غرب اهواز قرار دارد.

این میدان در سال 1376 در محدوده‌ای به وسعت 20 در 75 کیلومتر، کشف شد و از شمال در مجاورت میدان مجنون عراق قرار دارد.

حجم ذخیره در جای نفت خام این میدان معادل 33 میلیارد بشکه تخمین زده می ‌شود.

در میان میدان های نفت و گاز که قرار است در قالب قراردادهای جدید نفتی توسعه یابند، 2 طرح میدان آزادگان و لایه نفتی پارس جنوبی در اولویت قرار دارد.

مرحله نخست توسعه این میدان نفتی تاکنون در 2 بخش آزادگان شمالی و آزادگان جنوبی انجام شده اما قرار است ادامه توسعه این میدان بزرگ نفتی در قالب یک طرح و در قالب قراردادهای جدید نفتی انجام شود.

بر این اساس، چندی است فرایند برگزاری مناقصه میدان آزادگان آغاز شده که البته هنوز نهایی نشده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر