بر اساس گزارش مرکز آمار؛

کاهش همزمان نرخ بیکاری و مشارکت در تابستان امسال / هرمزگان با ۲۲.۶ درصد بالاترین نرخ بیکاری را ثبت کرد

نرخ بیکاری در تابستان امسال با کاهش ۰.۷ واحد درصدی به ۸.۹ درصد رسید. هرمزگان با ۲۲.۶ درصد، بالاترین و استان زنجان با ۵.۵ درصد کم‌ترین نرخ بیکاری را میان استان های کشور ثبت کرده است. هرچند کاهش نرخ بیکاری یک اتفاق خوب اقتصادی است اما کاهش همزمان نرخ مشارکت، بهبود بازار کار را با تردید روبرو می سازد.

کاهش همزمان نرخ بیکاری و مشارکت در تابستان امسال / هرمزگان با ۲۲.۶ درصد  بالاترین نرخ بیکاری را ثبت کرد

به گزارش اقتصادآنلاین؛ نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر در تابستان امسال ۸.۹ درصد بوده که نسبت به فصل مشابه سال گذشته کاهش ۰.۷ واحد درصدی را نشان می‌دهد. نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان ۱۴۰۱ برابر با ۴۱ درصد بوده است که نسبت به فصل مشابه سال گذشته،‌ ۰.۱ واحد درصد کاهش یافته است.

هرچند کاهش نرخ بیکاری یک اتفاق خوب اقتصادی است اما کاهش همزمان نرخ مشارکت، بهبود بازار کار را با تردید روبرو می سازد.

در تابستان امسال ۲۳ میلیون و ۷۷۹ هزار نفر شاغل در کشور وجود داشته است که نسبت به تابستان ۱۴۰۰، افزایش ۳۷۴ هزار نفری را نشان می دهد.

بخش خدمات با ۵۰.۴ درصد بیش‌‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. بخش‌های صنعت با ۳۳.۸ درصد و کشاورزی با ۱۵.۸ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارد.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آن است که ۲۳ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ١٤٠١ بیکار بوده‌اند که نسبت به تابستان سال گذشته کاهش ۲.۷ درصدی را نشان می‌دهد.

نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله در تابستان امسال ۱۶.۲ درصد بوده که نسبت به فصل مشابه سال گذشته کاهش ۱.۴ درصدی داشته است.

هرمزگان با ۲۲.۶ درصد، بالاترین نرخ بیکاری را در میان استان‌های کشور داشته و در نقطه مقابل، استان زنجان با ۵.۵ درصد کم‌ترین نرخ بیکاری را تجربه کرده است. استان زنجان با ۴۹.۴ درصد بالاترین نرخ مشارکت و استان فارس با ۳۶ درصد کم‌ترین نرخ مشارکت را در تابستان امسال میان استان های کشور داشتند.

ارسال نظر