کد خبر 582470
یادداشت اختصاصی اقتصاد آنلاین؛

تمدید و تعویق کرونائی تکالیف قانونی شرکت ها

نویسنده: غلامحسین دوانی*

مصیبت کرونا گریبان اقتصاد جهان و ایران را در چنگال خود قرارداده و ظاهرا قرارنیست این گریبانگیری بزودی خاتمه یابد . در این مصیبت بخش هائی از اقتصاد بیشتر و بخش های دیگری کمتر دجار آسیب شده اند.

 از جمله مصیبت های کرونائی عدم انجام تکالیف قانونی نظیر تکالیف مالیاتی و تکالیف قانون تجارت شرکت ها می باشد که هراز چندگاهی ستاد ملی مقابله با کرونا با صدور مصوبات خاص برخی از این تکالیف را تمدید و یا به تعویق می اندازند . از جمله یکی از چالش های اخیر آن است که  باستناد ماده «۲۷۲» قانون مالیات های مستقیم کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی( علاوه بر شرکت های موضوع بندهای (الف) و (د) ماده واحده  قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای حسابداران ذی‌صلاح به‌ عنوان حسابدار رسمی) که مشمول  ارائه صورتهای مالی حسابرسی شده توسط سازمان حسابرسی یا موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران همراه با اظهارنامه مالیاتی و یا حداکثر ظرف مدت سه ‌ماه پس از مهلت انقضای ارائه اظهارنامه هستند و در صورت ارائه نکردن گزارش حسابرسی مالی موضوع این ماده در مهلت مقرر، اشخاص مذکور علاوه بر تعلق جریمه معادل بیست‌درصد (۲۰%) مالیات متعلق، درآمد مشمول مالیات آنها طبق مقررات این قانون از طریق رسیدگی تعیین خواهد شد. از طرف دیگر به موجب  اصلاحیه قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ ، مهلت قانونی تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه طبق قانون تجارت حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی شرکت است. ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا در ۲ سال گذشته به علت محدودیت ها و مشکلات عدیده اجتماعی – اقتصادی  مهلت های قانونی تشکیل مجامع عمومی ، تسلیم اظهارنامه مالیاتی و گزارش حسابرسی و به تبع آن سایر مهلت های رسیدگی مالیاتی نیز  تمدید کرده اما در باره ارائه  گزارش حسابرسی عملکرد سال ۱۳۹۹ موضوع ماده «۲۷۲» فوق الذکر علیرغم تمدید مهلت اظهارنامه مالیاتی  هنوز مصوبه خاصی صادر نشده است. در همین رابطه اخیرا اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاوری به  عنوان  پارلمان بخش خصوصی و جامعه حسابداران رسمی  ایران نماینده و سخنگوی حسابرسان کشور طی نامه های مکتوب  خطاب به وزیر اموراقتصادی و دارائی خواستار تمدید مهلت ارائه گزارشات حسابرسی تا پایان دیماه ۱۴۰۰ از طریق صدور مصوبه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا شدند. جامعه حسابدای و حسابرسی کشور  در بحران کرونا به عنوان کادر سلامت مالی همدوش کادر سلامت درمان بدون وقفه از طریق روزامد کردن سیستم های مالی و حسابداری توانستند با ارائه به موقع گزارشات علاوه بر حمایت جدی از بارهای سرمایه ، بیمه و پول نسبت به پرداخت حقوق ومزایای جامعه کاروتولید در مواعد مقرر ، از ایجاد آسیب های جدی اجتناب کنند اگرچه این تلاش و عمل از دید همه مسئولان متاسفانه نادیده گرفته شد به طوریکه حتی شاهد یک پیام رسمی دولتی و غیردولتی از این تلاش نبودیم. بسیاری همکاران و حسابرسان همچون سایرآحاد ملت به مصیبت کرونا مبتلا و ناچار بودند در روزهائی که دولتمردان آسوده خاطر تزریق واکسن را انجام داده بودند تا روزهای اخر از واکسن نیز بهره مند نباشند درحالی که ناچار بودند کارخود را ترک نکنند چرا که بورس و بازار سرمایه و اقتصاد تعطیل بردار نبود.

بر این اساس انتظار می رود  دولت و وزارت اموراقتصادی و دارائی که بیشترین استفاده را از خدمات حسابداری و حسابرسی « ارائه صورت های مالی حسابرسی شده شرکتهائی که ۸۰ درصد مالیات کشور را تامین می کنند» با تمدید مهلت ارائه گزارشات حسابرسی تا پایان دیماه ۱۴۰۰  که در حال حاضر عمدتا مشمول کسب و کارهای متوسط و کوچک می شود( زیرا گزارشات حسابرسی شرکت های بورسی در موعد مقرر صادر و منتشر هم شده است )، نگرانی های عدیده بیش از مصیبت کرونا آنان را کاهش دهند . علاوه بر همراهی جامعه حسابداران کشور فعالان اقتصادی را نیز مورد حمایت قرار دهند.

*عضوجامعه حسابداران رسمی ایران 

ارسال نظر