کد خبر 516709

روزبه کردونی؛

۹۰هزار میلیارد تومان آن ۱۱نفر و ۹۰هزار میلیارد تومان این ۴میلیون نفر

رییس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی نوشت: ۹۰ هزار میلیارد تومان عدد مهمی است . ۹۰ هزار میلیارد تومان همان رقمی است که امکان براورده شدن مطالبات تاریخی ۴ میلیون مستمری بگیرسازمان تامین اجتماعی برای همسان سازی حقوقشان را فراهم کرد .

به گزارش اقتصادآنلاین، روزبه کردونی نوشت: مستمری بگیرانی که هم فاصله حقوقشان با حقوق شاغلین در طول سال‌های گذشته افزایش یافته بود، هم قدرت خریدشان در سخت‌ترین فشارها و تنگناهای اقتصادی کاهش پیدا کرده بود، هم احساس تبعیض شدید در بین آن‌ها گسترش یافته و هم امیدواری آن‌ها به آینده به شکل معناداری کاهش یافته بود.

اما اهمیت نود هزار میلیارد تومان فقط این نیست. نود هزار میلیارد تومان همان رقمی است که به گفته رییس کل بانک مرکزی معادل بدهی ۱۱ ابربدهکار بانکی است. همان بدهکاران بانکی که بیش از پانزده سال است قرار است اسامی آن‌ها اعلام شود و نمی‌شود. (دقت کنید یازده نفر در این ممکلت نود هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکارند).

روشن و شفاف نیست این ۱۱ نفر به چه طریقی و از چه فرایندی و در چه زمانی و به چه منظوری و با چه مناسباتی نود هزار میلیارد تومان را از سیستم بانکی گرفته اند. اما واضح و مشخص است که برای تخصیص نود هزار میلیارد تومان برای تامین اعتبار همسان‌سازی حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی چه تلاش‌ها و پیگیری‌های طاقت فرسا و شبانه روزی توسط بازنشستگان تامین اجتماعی و جامعه کارگری در سراسر کشور، مجلس و دولت بویژه محمد شریعتمداری (وزیر رفاه)، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و سایر نهادهای ذیربط انجام شد تا با اختصاص نود هزار میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۰.۴ میلیون نفر مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی را امیدوار کنند که در سخت‌ترین فشارها و تنگناهای اقتصادی تغییر معنادار در دریافتیشان داشته باشند.

اما آیا این نود هزار میلیارد تومان با آن نود هزار میلیارد تومان برابر است؟ با زبان خسرو گلسرخی که می‌گفت «یک با یک برابر نیست» باید پاسخ داد: این «تساوی اشتباهی فاحش و محض است.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۰

    شما وقتی مساوات وشکاف را کوتاه کنید که هدف ۶۰ درصد حقوقهای از۷۰۰ هزار راتا۲ میلیون راقوت ببخشید برمبنای سبد معیشت بانک مرکزی تازه فکر میکنید بهشت موعود را ساختید خیر بعلت کسری سابقه باز هم لنگی خواهد بود وعجیب هست درک اینکه سال ۱۴۰۰ حقوقی که ۱ میلیون تومان هست ازنیم قرن پیش تا بحالا ادامه دارد بدون این که ۹۶ وباقی ماده ها را باوجدانی مد نظر قرار داده باشد

  • ناشناس
    ۰ ۱

    کم سابقه دارها را در یابید در این اشفته بازار تورم