کد خبر 513369

جزئیات افزایش دستمزد کارگران در سال۱۴۰۰؛

پایه حقوق کارگران ۷۴۶هزار تومان بیشتر شد/ افزایش ۲۶درصدی سایر سطوح مزدی

شورای عالی کار دقایقی قبل با افزایش ۳۹درصدی حداقل دستمزد سال۱۴۰۰ کارگران موافقت کرد و پایه حقوق کارگران را از یک میلیون و ۹۱۲هزار تومان به بیش از دو میلیون و ۶۵۰هزار تومان افزایش داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، جلسه تعیین دستمزد کارگران پس از حدود شش ساعت مذاکره فشرده سرانجام با تصویب افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد ۱۴۰۰ به پایان رسید. اعضای شورای عالی کار همچنین با افزایش مبلغ بن خواربار کارگران موافقت کردند و بر این اساس بن خواربار کارگران را به ۴۵۰ هزار تومان افزایش دادند. کمک هزینه مسکن کارگران نیز که تا پیش از این ۳۰۰ هزار تومان بود، با تصویب شورا به ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

البته حق مسکن تنها گزینه بسته مزدی کارگران است که برای اجرایی شدن باید به تصویب هیات وزیران برسد تا در فیش حقوقی سال آینده کارگران لحاظ شود.

از دیگر مصوبات شورای عالی کار افزایش ۲۶ درصدی سایر سطوح مزدی به اضافه رقم ثابت ۸۲۷۸ تومان و ماهانه ۲۴۸ هزار و ۳۵۰ تومان بود.

همچنین پایه سنوات برای کارگران قرارداد موقت و دائم مشمول قانون کار با بیش از یک سال سابقه ۱۴۰ هزار تومان و حق اولاد نیز  ۳۴۵ هزار تومان تعیین شد.

 دویست و نود و هفتمین نشست شورای عالی کار که از ساعت ۱۷ با حضور وزیر کار، نمایندگان گروههای کارگری و کارفرمایی و معاونین وزرای اقتصادی به منظور تعیین حداقل دستمزد ۱۴۰۰ آغاز شده بود سرانجام با تصویب افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد به پایان رسید تا  از فروردین ماه ۱۴۰۰ و به دنبال ابلاغ بخشنامه مزد وزارت کار، پایه حقوق کارگران با افزایش ۷۴۵ هزار تومانی به ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و با احتساب مبلغ بن خواربار، حق مسکن (در صورت تصویب) و سایر مزایای جانبی مزد به بیش از ۴ میلیون تومان افزایش یابد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۱

  هرچند کمه ولی خدایا شکر البته دولت باید کاری کند که مغازه دارها ودلالان خونه نگن ۳۹ درصد حقوق کارگر رفته بالا ما هم دوباره سال دیگه اجناس خونه ماشین مواد غذایی رو ببریم بالا چون این حقوق به شرطی خوبه که هیچ گرانی نداشته باشیم دولت باید اعلام کند هیچ کارخونه ای هیچ خونهایی هیچ نمایشگاه ماشینی نباید قیمت اجناس را گران کند وگرنه گردنش را میزنیم باید حتما داخل اخبار اعلام کند وگرنه فردا دلالان ومردم سودجو دوباره شروع به گران فروشی میکنند

 • ناشناس
  ۲ ۲

  هرچند با این تورم کمه ولی دولت باید الان دست به کار بشه اقای ریسی محترم باید از امشب تا یک ماه داخل اخبار اعلام کنه بگه اگه کسی سال ۱۴۰۰ ۱۰۰ تومن اجناس از خونه ماشین مواد غذایی وکرایه خانه رو افزایش بدهند به اشد مجازات خواهد رسید تا دوباره دلالان ویک سری از پولدارها نگن دسمزد زیاد شده ما هم باید قیمتها رو افزایش بدیم دلالان وکارخونه ها اینقدر اجناس رو ۱۰۰۰ برابر کردن که تا ۱۰ سال دیگه جنس نباید گران بشه اقای ریسی حتما پیگیری کنید

 • ناشناس
  ۱ ۱

  واقعا متأسف هستم که بازهم کارگران را شرمنده خانواده ایشان کردید

  • ناشناس
   ۱ ۰

   رئیسی هم میاد اینجا میخونه و میگه چشم، خیلی ساده ای، همشون دستشون تو یه کاسست

 • حسین علی احمدی
  ۱ ۰

  فرض کنیم قول شما و مصوبه تان عملی شد که چندان امیدوار نیستم لطفا تشریف بپرید بازار ببینید چه خبره

 • مهدی
  ۰ ۰

  خیر بادو ششصد چکارمیشه کرد