کد خبر 484424

یک کارشناس اقتصادی پیشنهاد داد؛

روش تامین ارز ۴۲۰۰تومانی در بودجه سال آینده

در حالی که روند بررسی و تصویب نهایی پیش نویس بودجه سال آینده در حال انجام است، یک کارشناس اقتصادی با اشاره به تلاش دولت برای جای دادن درآمدهای حاصل از پیش فروش نفت در بودجه ۱۴۰۰ تاکید کرد، این موضوع باعث وابستگی بیشتر بودجه به نفت می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، طی یکی دو سال اخیر، ارز 4200 تومانی کالاهای اساسی از محل درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت خام، فرآورده ها اختصاص می‌یافت، اما براساس پیش‌نویس لایحه بودجه 1400، ارز 4200 تومانی در سال آینده فقط از محل درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت خام تأمین می‌شود. این موضوع یکی از تغییرات مهم بودجه سال آتی خواهد بود. کاهش تخصیص ارز 4200 تومانی در سال  1400 نیز از دیگر تغییرات بودجه میباشد.

لازم به ذکر است، لایحه بودجه سال 1400 اوایل هفته گذشته توسط سازمان برنامه و بودجه به دولت تقدیم شد و بررسی این لایحه در جلسات هیأت دولت از چهارشنبه هفته قبل آغاز شد.

بحث کاهش تخصیص ارز 4200 تومانی می‌تواند نشان گر محدود شدن درامدهای ارزی و به عبارت دیگر واقعی شدن براوردها از فروش نفت در سال آتی باشد. نکته مهم دیگری که در این خصوص حائز اهمیت است موضوع کسری بودجه بعد از افزایش 40 درصدی منابع لحاظ شده در لایحه است. کارشناسان معتقدند بخش مهمی از کسری مذکور از طریق فروش اوراق مختلف تامین خواهد شد.

سید محمد هادی سبحانیان معاون اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی  با اشاره تلاش دولت برای جای‌دادن درآمدهای حاصل از پیش فروش نفت (این موضوع پیش از این با مخالفتهای بسیاری از جمله برخی از نمایندگان مجلس مواجه شده بود) علاوه بردرآمدهای نفتی گفت: پیش به سوی وابستگی بیشتر به نفت، در اوج تحریم نفتی.

بودجه ایران , فرآورده های نفتی ,

تفاوت در روش تامین ارز 4200 در بودجه سال 1400

در جزء 1 بند «ب» تبصره 1 پیش‌نویس این لایحه، سقف منابع حاصل از ارزش صادرات نفت مندرج در ردیف 210101 جدول شماره (5) این قانون معادل............. ریال تعیین و معادل ارزی آن صرف واردات کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی و دارو و تجهیزات پزشکی می‌شود.

در پیش‌نویس لایحه بودجه 1400 که توسط سازمان برنامه و بودجه تهیه شده است، جای رقم ریالی منابع حاصل از ارزش صادرات نفت، نقطه چین (خالی) گذاشته شده که نشان می‌دهد این رقم تا زمان تحویل لایحه بودجه به دولت در این سازمان نهایی نشده است و در زمان تحویل لایحه به مجلس، رقم آن مشخص می‌شود.

بر اساس بررسیهای انجام شده، میزان ارز 4200 تومانی تخصیص یافته در سال 98، حدود 15 میلیارد دلار بود و امسال هم این رقم قرار بود 10.5 میلیارد دلار باشد ولی طبق مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در اردیبهشت ماه امسال، این رقم به 9 میلیارد دلار کاهش یافته است.

معافیت ماهانه مالیات حقوق 4 میلیون تومان

براساس جزئیات پیش‌نویس لایحه بودجه سال آینده، سقف معافیت مالیات حقوق کارکنان دولتی و خصوصی، به‌طور سالانه 48 میلیون تومان در نظر گرفته شد. طبق جزئیات پیش‌نویس لایحه بودجه سال 1400، سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی برای سال 1400، 48 میلیون تومان و ماهانه تا 4 میلیون تومان خواهد بود.

دولت برای سال‌جاری و طبق قانون بودجه سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان را در سال 36 میلیون تومان و در ماه سه میلیون و 600 تومان تعیین کرده بود که در سال آینده این سقف 400 هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

برای افزایش حقوق کارکنان در سال آینده نیز رشد متوسط 25 درصدی در نظر گرفته شده است. سازمان امور مالیاتی در گزارشی اعلام کرده که شش ماهه نخست سال بیش از 5545 میلیارد تومان از حقوق کارکنان بخش عمومی و 5233 میلیارد تومان از بخش خصوصی مالیات اخذ کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر