کد خبر 484123

تسهیلات ارزی از صندوق توسعه در بودجه ۵۳درصد رشد کرد؛

درخواست یک میلیارد یورو از صندوق توسعه برای مقابله با کرونا

جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که روند بررسی در هیات دولت را می‌گذراند، حکایت از رشد ۵۳ درصدی تسهیلات ارزی از صندوق توسعه ملی دارد و همچنین یک میلیارد یورو دیگر برای مقابله با کرونا در سال آینده پیشنهاد شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سازمان برنامه و بودجه کشور در لایحه بودجه سال 1400 به دولت پیشنهاد داد، برای برخی تعهدات بودجه‌‌ای 4.2 میلیارد یورو از منابع ورودی سال 1400 صندوق توسعه ملی تسهیلات ارزی پرداخت شود که نسبت به مصوب امسال 53 درصد رشد دارد.

طبق بند ه تبصره 4 بودجه سال 1400 به دولت اجازه داده می‌شود، مبلغ چهار میلیارد و دویست و هشتاد و دو میلیون 4.282.000.000 یورو از منابع ورودی سال 1400 صندوق توسعه ملی را به صورت تسهیلات ارزی با تضمین دولت به شرح جدول زیر برداشت کند و این منابع را با رعایت دشرایط مندرج در ذیل جدول به مصرف برساند.

طبق این جزئیات تا سقف یک میلیارد یورو نیز مجددا در سال آینده برای هزینه‌های مدیریت و مقابله با شیوع ویروس کرونا پیشنهاد شده است. امسال یک میلیارد یورو از سوی دولت در شورای عالی سران قوا مطرح و با تایید مقام معظم رهبری در حال پرداخت است.

همچنین بخشی از اعتبارات دستگاه‌های اجرایی به تسهیلات ارزی گره خورده که حتی مواردی مانند در نظر گرفتن 50 میلیون یورو برای وزارت علوم به صورت کلی درج شده و معلوم نیست هزینه کرد آن کجا خواهد بود.

 این رقم علاوه بر برداشت مابه‌التفاوت 20 تا 38 درصدی سهم صندوق توسعه ملی از محل صادرات نفت و میعانات گازی و گاز تلقی می‌شود. در بودجه سال آینده 38 درصد از صادرات نفت و گاز باید به صندوق توسعه ملی واریز شود.

منابع ارزی صندوق توسعه ملی براساس ارز نیمایی محاسبه می شود که در بودجه سال جاری 2.7 میلیارد یورو معادل 41900 میلیارد تومان مصوب شده بود که عملکرد آن در شش ماهه 1586 میلیارد تومان بوده است.

OU2AEdfdU94Z

بیشتر بخوانید
ارسال نظر