کد خبر 470913

وزیر اقتصاد خبر داد؛

جلب ۳.۸میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی

وزیر اقتصاد از جلب ۳.۸میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در قالب پروژه‌های مصوب هیات سرمایه گذاری خارجی طی شش ماهه اول سال خبر داد و جزئیاتی از طرح این وزارتخانه برای تسهیل و تسریع جلب سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور ارائه کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، فرهاد دژپسند طی سخنانی در دویست وچهل و پنجمین نشست هیات سرمایه گذاری خارجی، بر لزوم تعیین ضمانت‌ها و مشوق‌های لازم برای سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور و تصویب این مشوقها در قالب قوانین رسمی، تاکید کرد.

وی با اشاره به جلب ۳.۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در قالب پروژه‌های مصوب هیات سرمایه گذاری خارجی طی شش ماه اول سال ۱۳۹۹، عملکرد همکاران سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و اعضای هیات سرمایه گذاری خارجی در این خصوص را با توجه به محدودیت‌ها و تنگناهای موجود، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر ارزیابی کرد.

جذب سرمایه خارجی بهتر از دریافت وام 

دژپسند با اشاره به اینکه جذب سرمایه خارجی به مراتب بهتر از دریافت وام است، گفت: سرمایه گذاری خارجی به معنای دریچه ورود فنآوری، ایجاد اشتغال و افزایش تولید است، لذا دستگاه‌های اجرایی باید نهایت تلاش خود را بکار گیرند تا "جلب" سرمایه گذاری خارجی را به "جذب" تبدیل کنند.
وزیر اقتصاد افزود: یکی دیگر از مزایای جذب سرمایه گذاری خارجی این است که با پذیرش یک سرمایه، عملا فرد سرمایه گذار تبدیل به سفیر و حافظ منافع ما در کشور فرستنده سرمایه می شود زیرا، مطالبه او از دولت خود این خواهد بود که از اتخاذ تصمیماتی که سرمایه وی در ایران را به خطر بیاندازد خودداری کند و به این شکل، به استحکام روابط دو کشور نیز کمک می‌کند.

به گفته دژپسند یکی از راه‌های جذب سرمایه گذاری خارجی، رفع مشکلات و تسهیل رویه‌ها برای سرمایه گذاران داخلی است.

تسهیل و تسریع جلب سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور

وزیر اقتصاد در ادامه با اعلام اینکه اخیرا، طرحی از سوی وزارت اقتصاد برای تسهیل و تسریع در جلب سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور به هیات دولت ارائه شده است، تصریح کرد: بر اساس این طرح، امتیازات، مشوق‌ها و تضامینی برای این دسته از سرمایه گذاران در نظر گرفته می‌شود که از جمله این تضامین، تصویب امتیازات مذکور در قالب "قانون" توسط مجلس شورای اسلامی است تا دیگر کسی نگران تغییر احتمالی رویه‌ها به واسطه تغییر مقامات دولتی نباشد.
وی ادامه داد: کشور برای تحقق جهش تولید، حداقل ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان در سال نیاز به سرمایه گذاری دارد و جذب سرمایه گذاری خارجی نیز میتواند در این زمینه نقش آفرین باشد.

دژپسند در ادامه، عملکرد ادارات کل امور اقتصادی و دارایی استان‌های وزارت اقتصاد در جلب سرمایه گذاری خارجی را از ملاکهای مهم ارزیابی مدیران کل این ادارات عنوان کرد و اظهار کرد: هر استانی که رتبه بالاتری را بدست آورد، مورد تشویق قرار خواهد گرفت و یکی از بهترین گزینه‌ها برای جذب سرمایه گذاری خارجی در استان‌ها ، استفاده از ویژگیهای منطقهای است.
وزیر اقتصاد با اشاره به توسعه سامانههای الکترونیکی سرمایه گذاری خارجی در استان‌ها، خواستار همکاری بیشتر مدیران کل و مقامات استانی جهت جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی شد.

گزارشی از نشست هیئت سرمایه‌گذاری خارجی 

طبق اعلام وزارت اقتصاد، در دویست وچهل و پنجمین نشست هیات سرمایه گذاری خارجی ۶۸ طرح سرمایه گذاری خارجی با ارزشی معادل یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار به تصویب رسید. 
بر اساس این گزارش، این طرح‌ها که از سوی اتباع ۱۵ کشور جهان ارائه شده است، شامل شامل ۴۲ طرح سرمایه گذاری خارجی جدید  و ۲۳ مورد مرتبط با تغییرات طرح‌های سرمایه گذاری خارجی و انتقالات ارزی سرمایه گذاران و همچنین ۳ مورد افزایش سرمایه گذاری است که این طرح‌های سرمایه گذاری در ۱۸ استان کشور اجرا می‌شوند.
از دیگر مصوبات این نشست میتوان به افزایش سرمایه گذاری، اصلاح مجوز سرمایه گذاری خارجی، تمدید مجوز سرمایه گذاری خارجی با بازپرداخت اقساط تسهیلات مالی و انتقال سود سهام سرمایه گذاران خارجی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر