کد خبر 468811

کدام بازنشستگان مشمول همسان‌سازی می‌شوند؟

همسان‌سازی حقوق، یعنی فردی که در گروه شغلی خود، حقوق پایینی دارد به کسی که حقوق بالایی دارد نزدیک شود و بر این اساس در سال گذشته ۱۳ درصد و سال ۹۷ معادل ۱۶.۵ درصد مشمول قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نشدند و امسال نیز ۱۰ درصد مشمول این قانون نمی‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، در ماده ۹۸ قانون خدمات کشوری آمده است که چنانچه ضریب جدول مستخدمین رسمی شاغل تغییر یابد دولت مکلف است به نسبتی که هزینه زندگی موجب این تغییر شده است، ‌حقوق بازنشستگان و وظیفه‌ بگیران را ترمیم کند.

براین اساس در برنامه‌های توسعه‌ای چهارم، پنجم و ششم توسعه بر متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین تاکید شده و دولت مکلف است هرساله با تعریف منابع در بودجه سنواتی این امر را در دستور کار قرار دهد.

در این زمینه بخوانید

در این راستا در گفت و گویی درباره از چند و چون این قانون، همچنین اجرای آن در سنوات گذشته و مشمولان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان شد که در ادامه می‌آید.

«اکبر شیرمحمدی» در خصوص همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: طبق ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری، افزایش حقوق سالیانه حقوق بازنشستگان و شاغلان به صورت یکسان انجام شده است به این صورت که سال گذشته ۱۸ درصد و امسال نیز ۱۵ درصد افزایش سنواتی حقوق افراد شاغل و بازنشسته را داشتیم و در سنوات قبل نیز به این صورت بوده است.

وی افزود: منتها در طول سنوات اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، فوق العاده‌هایی برای کارکنان شاغل در زمان‌بندی‌های مختلف پرداخت کردند. به این صورت که بعد از سال ۸۸ فوق‌العاده شغل و ویژه را پرداخت کردند؛ همچنین درصدهای متعلق به فصل دهم را افزایش دادند و ضرایب امتیازات تا ۵۰ درصد برای برخی از دستگاه‌ها زیاد شد.

مدیرکل امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به دریافت مجوز برخی دستگاه‌ها برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق در اسفندماه ۹۸، گفت: با این افزایش، حقوق شاغلان علاوه بر افزایش سالیانه یا همان سنواتی که به طور یکسان با بازنشستگان اعمال می‌شد، افزایش یافت که موجب فاصله درآمدی بین بازنشسته و شاغل شد.

وی افزود: براین اساس شاغلانی که در این ایام بازنشسته می‌شدند بیش از بازنشستگان سنوات گذشته حقوق دریافت می‌کردند و برای اینکه حقوق بازنشسته سنوات قبل با بازنشسته جدید به هم نزدیک شود، بحث همسان‌سازی حقوق که در ماده ۳۰ برنامه ششم توسعه نیز وجود داشت، مطرح شد.

در سنوات گذشته چهار دوره همسان‌سازی حقوق به صورت ویژه انجام شد

شیرمحمدی درباره اجرای قانون همسان‌سازی حقوق در سنوات گذشته، اظهارداشت: ماده ۹۸ قانون استخدام کشوری، دولت را مکلف کرده که با افزایش حقوق کارمندان نسبت به جبران حقوق بازنشستگان نیز اقدام کند و این وظیفه دولت‌هاست که حقوق کارمندان و بازنشستگان را متناسب با هزینه‌های زندگی افزایش دهد.

وی با اشاره به اینکه در فواصل مختلف، همسان سازی حقوق بازنشسته و شاغل انجام شده، افزود: اولین اقدام درباره این مهم در تبصره ۸۵ قانون بودجه سال ۱۳۵۶ بود و بعد از آن در قانون نظام هماهنگ حقوق بازنشستگی در سال ۱۳۷۴ در محاسبه حقوق کارمندان فوق العاده شغل منظور شد و افزایش حقوق‌ها علاوه بر بازنشستگان جدید برای بازنشستگان قدیم هم انجام شد.

مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی اضافه کرد: در سال ۱۳۷۹ نیز حقوق بازنشستگان مطابق حقوق شاغلان محاسبه شد. همینطور در سال ۱۳۸۶، مطابق ماده 109 و 110 قانون مدیریت خدمات کشوری علاوه بر افزایش سالیانه حقوق، اقدامات همسان‌سازی نیز انجام شد.

وی گفت: به تناسب سال ۱۳۸۶ قانونگذار در برنامه پنج ساله چهارم و پنجم توسعه پیش بینی کرد که متناسب با افزایش حقوق مواد ۱۰۹ و ۱۱۰ همه ساله از سال ۸۶ ع

اوه بر محاسبه افزایش حقوق که انجام می‌شده، متناسب سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان نیز انجام شود.

شیرمحمدی گفت: آنچه هم اکنون به عنوان همسان‌سازی حقوق بازنشستگان انجام می‌شود، مربوط به ماده ۳۰ برنامه ششم توسعه است که دولت مکلف شده بررسی‌های لازم برای برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلان را برای بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف انجام دهد و این مسیر را طی می‌کند.

وی تصریح کرد: از سال ۹۶ تا امسال مطابق قوانین بودجه، مبالغی در ردیف‌هایی به عنوان تبصره ۱۲ قانون بودجه در قالب همسان‌سازی برای افزایش حقوق اختصاص یافت. برای نمونه در سال‌های ۹۶ و ۹۷ به میزان ۲۲۰۰ میلیارد تومان، سال ۹۸ مبلغ ۳۲۵۰ میلیارد تومان و در ابتدای امسال نیز ۶۵۰۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شد که علاوه بر افزایش سنواتی حقوق به بازنشستگانی که مشمول همسان سازی بودند، تعلق گرفت.

در همسان سازی ابتدای سال ۱۰ درصد بازنشستگان مشمول نشدند

مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری درباره اینکه چرا همه بازنشستگان مشمول طرح همسان‌سازی نمی‌شوند، گفت: به طور طبیعی بخشی از جامعه تحت پوشش صندوق مشمول همسان‌سازی می شوند که در قوانین بودجه پیش‌بینی شده است و با اولویت کسانی که حقوق پایین‌تر می‌گیرند مشمول این قانون شدند.

وی افزود: کسانی که درگروه‌های شغلی خود افزایش حقوق بازنشستگی آنها عدد بالایی را نشان می‌دهد، مشمول این قانون نشدند.

شیرمحمدی اظهارداشت: امسال حدود ۱۰ درصد بازنشستگان با حقوق بالا نسبت به میانگین گروه خود مشمول قانون همسان‌سازی حقوق نشدند و تنها ۱۵ درصد افزایش حقوق سنواتی به آنها تعلق گرفت؛ زیرا دریافتی حقوق آنها از گروه همترازشان بالاتر بوده است، بنابراین همسان‌سازی به آنها تعلق نگرفت.

وی افزود: در حال حاضر یک میلیون و ۴۸۰ هزار نفر بازنشسته کشوری و لشکری داریم. در سال 97، حدود ۸۳ درصد از بازنشستگان مشمول همسان سازی شدند و در سال ۹۸ نیز ۱۳ درصد بازنشستگان مشمول قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نشدند.

مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: آنچه که به عنوان همسان سازی در سنوات گذشته انجام شده است، در چارچوب محاسباتی است که در قانون بودجه پیش بینی می‌شود و سازمان اداری و استخدامی امتیاز گروه‌های بیست گانه را تعیین کرده و به صندوق بازنشستگی اعلام می‌کند و این صندوق نیز احکام را برآن اساس صادر کرده و افزایش های متعلق به هر فرد را پرداخت می کند.

وی توضیح داد: کار ویژه‌ای که قرار است مهرماه امسال به عنوان تکمیل همسان‌سازی حقوق انجام شود و با حمایت دولت و مساعدت سازمان برنامه و بودجه کشور انجام می‌شود اینکه به دنبال افزایش 50 درصدی حقوق شاغلان مشمول فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری، مصوبه همسان سازی حقوق بازنشستگان در چارچوب افزایش متناسب با شاغلان به تصویب رسیده و طبق ضوابط ابلاغی نیز اجرایی خواهد شد. 

وی توضیح داد: در واقع حقوق فردی که در سنوات گذشته بازنشسته شده با حقوق فرد هم گروه خود که به تازگی بازنشسته شده یا مشغول به کار است نزدیک می‌شود.

مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری افزود: برای نمونه در گروه بیست گانه، فردی که در گروه ۲۰ است با ۳۰ سال خدمت حقوق چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند، حالا اگر فردی به این علت که در زمان اشتغال امتیازات ویژه‌ای داشته حقوق بیشتری در این گروه دریافت می‌کند، طبیعتا فردی که مقرری او چهار میلیون تومان است باید به این حقوق بیشتر برسد.

وی تصریح کرد: با توجه به مصوبه اخیر دولت، صندوق بازنشستگی مطابق با ضوابط ابلاغی احکام را صادر و در حقوق مهرماه اعمال خواهد کرد.

آیین‌نامه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مصوب شد

  آیین نامه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در هیات دولت تصویب شد.

برابر این آیین نامه، دولت همچنین در اجرای ماده (۳۰) قانون برنامه ششم توسعه، صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح را مکلف کرد علاوه بر افزایش امتیازات شغلی مندرج در آیین نامه اجرایی بندهای (الف) و (ب) تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، از محل منابع داخلی و سایر منابع حاصل از سرمایه‌گذاری های خود و منابع حاصل از بند (و) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، نسبت به برقراری عدالت در نظام پرداخت و متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش خود با ۹۰ درصد میانگین حقوق مشمول کسور بازنشستگی شاغلین هم طبقه مشترک صندوق متناسب با سنوات خدمت، از شش ماهه دوم ۱۳۹۹ اقدام نکند.

پس از تصویب این آیین نامه مدیرعامل صندوق بازنشستگی اعلام کرد که تا چند روز دیگر احکام جدید صادر می‌شود و از مهرماه، حقوق بازنشستگان کشوری براساس آیین‌نامه همسان‌سازی پرداخت خواهد شد.

به گفته این مقام مسوول بازنشستگان می‌توانند اطلاعات را پس از صدور احکام با مراجعه به سایت صندوق بازنشستگی کشوری در حکم جدید خود مشاهده کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۰ ۴

  اصولا باید بازنشسته ای که کمتر از دیگران حقوق میگیره اونو افزایش بدن اصلا اونو دو برابر بکنند
  گرانی خیلی وحشتناکه خیلی شدیده کسی که حقوق کمتری میگیره در رنجه عجیب اوضاعیه

 • بازنشسته
  ۱۱ ۲

  سلام دولت محترم باید توجهش به حقوق پایین بگیرها باشه اصلا معنی همسان سازی یعنی چی یعنی اونی که حقوق کنمتر میگیره حقوقش به اونی که خیلی زیاد میگیره خیلی نزدیک بشه دولت باید اینکارا رو انجام بده این یه ضرورته خیلی واجیه بازنشسته ای حقوق پایینی میگیره چطوری زندگی کنه ؟؟ همه چیز قیمتش چهار برابر شده ایا حقوق بازنشسته هم چهار برابر شده ؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! نه حقوقئ حداقل بگیرها رو بیارید بالا

 • ناشناس
  ۱۲ ۰

  حقوق های پایین بازنشستگان رو افزایش بدید

 • ناشناس
  ۵ ۰

  خیلی نظرمیدین...نهایتاحقوق بازنشستگان تغییرمی کندیانه؟چون بعضی حضرات مدعی افزایش همه بازنشستگان هستند.بعضی میگن ۹۰درصد..بعضی عنوان می کنند۱۰درصد..یک حکم الگویی صادرکنیدتااین‌معادله چندمجعولی مشخص بشه..ضمنا دست دولت دردنکنه..حقیقتا کاربزرگیست..ماقدردان باشیم.

 • ناشناس
  ۸ ۱

  حقوقهای پایین باید افزایش داده بشه

 • ناشناس
  ۸ ۲

  من که هیچی نفهیدم چی گفته

 • ناشناس
  ۶ ۱

  خودتون بگید با این حقوق 2و خورده چطوری زندگی کنیم دارو و درمان سر فلک کشیده ی جوری همسازی بشه ک بتونیم ی لقمه نون غورت بدیم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام ببشید میشه لطف کنید از مستمری بگیرها هم بگید ماها آدم این مملکت نیستیم بازمانده با چند تا بچه خدا رو خوش میاد با این گرانی ساعتی حقوق ما اینقدر پایین باشه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  تورا خدا ی ذره هم به فکر مستمری بگیران باشید ما هم آدممیم باز مانده با چند تا فرزند

 • معصوم من یک بانشسته هستم
  ۱ ۰

  من با این حقوق کم وشوهر مریض وبیکار چی کنم خودم سر پرست خانواده هستم ...نوه دارم عروس .داماد ..چکار کنم تورا خدا فکر بیشتری برای ماها بکنید که حقوق پایین داریم

 • ناشناس
  ۲ ۱

  بیخود شاخ وبرگ به این قانون ندید قانون می گوید ۹۰ درصد حقوق همتراز شاغل نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد

 • حمید
  ۳ ۱

  سلام.بزک نمیر بهار میاد. کمبزه با خیار میاد

 • ب ز
  ۱ ۰

  با سلام وخدا قوت . لطفا درمورد مدرک تحصیلی قشر بازنشسته لشکری هم پی گیری ومساعدت گردد. بعضی از بازنشسته آجا نزاجا درزمان شاغلی مدرک لیسانس دریافت ودرسیستم حقوقی ثبت ولی مدرک آنها درسیستم بازنشستگی ساتا درج ومحاسبه نشده است ترتیبی اتخاذ که کارکنان بازنشسته ازمدرک مصوب بهر ه متد شوند باتشکر.

 • Jalal razavi
  ۲ ۰

  چرا بنده که یک مهندس با سی سال سابقه بیمه هستم دو ملیون و هفتصد بگیرم ایا عادلانه است

 • سعید
  ۲ ۰

  سلام بنده با ۳۵ سال سابقه ومشاغل سخت ۲۱۰۰ برام بریدن امسال بازنشسته شدم ومیگن به شما تعلق نمیگیره پس همسان سازی یعنی چی با ۲۱۰۰ بنده چکار میتونم بکنم باخانه ی اجاره ی ودوتا محصل واقعا که .........

 • بازنشسته ۹۸
  ۰ ۱

  آقای شیر محمد ی من نمی دانم بر چه اساسی می گویید به خدا که به بازنشستگان نیمه اول سال ۹۸ خصوصا اول مهری ها ظلم مضاعف شده چون به فاصله یک روز رتبه بندی بهشان تعلق نگرفته و به همین بهانه همسان سازی هم نشدند این یعنی ظلم مضاعف است حالا کی و چطوری می خواهد جبران کند نمی دانم

 • زارعی
  ۱ ۰

  جناب شیر محمد ی من نمی دانم کسی که با بالاترین مدرک و رتبه و پست مدیریت بازنشست شده مثل بازنشستگان نیمه اول سال خصوصا اول مهر ۹۸ چه گناهی کرده اند که هزینه کرده برای مدرک و مدیر هم بوده حالا به جای اینکه بیشترین افزایش را داشته باشد می گویید به یک دیپلم بدون پست مدیریت باید بیشتر اضاف شود این عین بی عدالتی و تبعیض و متناسب سازی است

 • رضا
  ۱ ۰

  آقای شیر محمد ی شما با علم به این که به بازنشستگان اول مهر سال ۹۸ بیشترین ظلم شده چون به فاصله یک روز نه رتبه بندی و نه همسان سازی بهشان دادند این حرفها را می زنید آخه گناه کرده اند که ارشد گرفته و مدیر بوده اند حالا شما به جای اینکه از حق ما طبق قانون دفاع کنید باز هم می گویید حقوق پایین ها بیشتر افزایش دارند مگه ما گفتیم مدرک نگیرند یا مدیر نشوند

 • بازنشسته ۹۸
  ۲ ۰

  آقای شیر محمد ی طبق قانون و مصوب هیات دولت قانونی بیشترین افزایش متعلق به بازنشسته یکم مهر سال ۹۸ است که هم بالاترین مدرک و رتبه و پست مدیریت را داشته است می باشد ضمنا خسارت شش ماه اول سال هم باید پرداخت شود چون حق قانونی ماست و قابل پیگیری می باشد چون ما از حقمان نمی گذ ریم

 • بازنشسته ۹۸
  ۱ ۰

  آقای شیر محمد ی به خدا شرم آور است که من بازنشسته یکم مهر سال ۹۸ هستم که با بالاترین مدرک و رتبه و پست مدیریت حکمم ۵ تومان باشد یعنی نصف شاغلین که مدرکشان پایین تر و بدون پست مدیریت و حتی ۲۶ سال کار این چه عدالتی است و در جمهوری اسلامی معنی ندارد حال شما به جای اینکه از حق ما دفاع کنید تا در مهر توجه ویژه ای به بازنشستگان اول مهر سال ۹۸ بشود این حرفها را می زنید

 • ناشناس
  ۲ ۰

  آقای عزیز ظلمی که به بازنشستگان اول مهر سال ۹۸ شده در تاریخ بی سابقه بوده لطفا به جای این اعداد و ارقام از حقوق قانونی ما دفاع کنید چون شما هم در این بی عدالتی و تبعیض به نوعی مقصر هستید و به خدا ما تا زمانی که به حق قانونی خود نرسیم دست بر نمی داریم هر چه به ما ظلم شده بس است لطفا اقدام جدی نمایید در مهر جبران و از اول فروردین پرداخت شود

 • بازنشسته ۹۸
  ۱ ۰

  آقای شیر محمد ی تصمیم بر این شد که طبق جدولی که مدرک و رتبه و پست مدیریت و سنوات و ایثارگری امت از خود را دارند حقوق افزایش پیدا کند حالا شما می گویید کسانی که حقوقشان کم است ما نمی دانیم چه کسی و بر چه اساسی تصمیم می گیرد ضمن اینکه حقوق پایین ها در فروردین افزایش داشتند ولی بازنشستگان اول مهر سال ۹۸ دریغ از یک ریال همسان سازی این عدالت است واقعا که

 • باقر
  ۱ ۰

  جناب آقای شیر محمد ی ما بازنشستگان نیمه اول سال خصوصا اول مهر ۹۸ خود می دانیم که بر اساس امتیازات مدرک و رتبه و پست مدیریت و سنوات دقیق چقدر باید اضاف شود لطفا همه نظارت کنند که به درستی اجرا شود تا جایی برای حرف و حدیث باقی نماند و پیگیر باشید از اول فروردین پرداخت شود مثل شاغلین

 • ناشناس
  ۲ ۰

  آقای شیر محمد ی عزیز خدای ما با شاغلین که دو تا نیست که ما از مهر بگیریم ولی آنها از فروردین ضمنا تورم هم برای همه است لطفا دفاع کنید به جای امار و ارقام

 • اصغر
  ۱ ۰

  قطعا کسی که حقوقشان بالاست حتما همترازش حقوق بالاتری می گیرد پس این که عدالت و درست نیست بگیم افزایش کمتری باید داشته باشد پس باید حقوق شاغلین را کم کنید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  مسولین بازنشستگان کشوری را در یابیدکه زیر بار فقر و اجاره خانه نابود شدن. یک ماه خودتون باحقوق سه میلیون زندگی کنید تا بفهمید دم چه می کشند همه رو از زندگی سیر کردین

 • مهران اعرابی
  ۱ ۰

  از زحمات شما ممنون دستتان درد نکند

 • ت ن
  ۲ ۰

  با سلام . لطفا درمورد مشکلات بازنشسته که در زمان شاغلی مدرک بالاتر در سازمان مربوطه مانند لشکری گرفته ترتیبی که مدرک آنها درسیستم بازنشستگی درج وبهر ه مند شوند باتشکر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  با این گرونی چکنیم کسی نیست بداد ما برسه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  کاربلدنیستیدمابیایم جای شما کارکنیم فقط ب فکربازنشسته هاباشیدکم حقوق وام میگرن مستمری ادم نیست حقوق زیریه میلیون تواین گرونی وبی وام انصاف داشته باشید

 • لطیفیان
  ۱ ۰

  مدت ایثارگری پرسنل پدافندهوایی که درفیش حقوقی اعمال شده درهم سان سازی اعمال خواهدشد