کد خبر 457123

یک کارشناس اقتصادی؛

یارانه نقدی می‌تواند ۱۰برابر شود

یک تحلیلگر اقتصادی یارانه‌ای که فساد در آن کمتر و سهم گروه‌های متوسط و پایین در آن بیشتر است را یارانه سفید توصیف کرد که یکی از انواع آن‌ها یارانه نقدی یا کارت اعتباری است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، وی در مقابل، توزیع یارانه در قبال دلار، خودرو، سکه، سیمان و سایر محصولات ارزان قیمت را یارانه سیاه خواند و گفت که در حال حاضر منابع مالی برای افزایش ۱۰ برابری یارانه نقدی، بدون ایجاد تورم وجود دارد و می‌تواند از فشارهای اقتصادی به گروه‌های فقیر و متوسط جلوگیری کند.

میثم هاشم‌خانی اظهار کرد: زمانی که کشور دچار شوک‌هایی مانند بحران کرونا و بحران هایی از جنس رکود اقتصادی می‌شود، یکی از راهکارهایی که عموما دولت‌ها ارائه می‌دهند یارانه یا سوبسید است که انواع مختلفی دارد؛ از جمله یارانه نقدی، تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی و یا سایر ارزهایی که با قیمت کمتر از نرخ بازار آزاد برای کالاهای خاص در نظر گرفته شده که هدف طرح‌های یاد شده این است که کالاها را با قیمت کمتری در اختیار مردم قرار دهند یا اموال عمومی را به شکل خاصی به بخشی از مردم تخصیص دهیم. در این زمینه همچنین می‌توانیم به فروش خودرو با قیمت دولتی و پایین‌تر از نرخ بازار، عرضه قیر رایگان، ارائه سوبسید برای کنترل قیمت فولاد، محصولات فولادی و سیمان اشاره کنیم.

وی با بیان اینکه در این طرح‌ها شاهد مداخله دولت برای پایین نگه داشتن قیمت برخی محصولات پایین‌تر از قیمت بازار آزاد هستیم، تصریح کرد: ارائه کوپن یا کالابرگ الکترونیک هم در همین دسته بندی جای می‌گیرد؛ اما موضوع بحث برانگیز این است که به طور مثال سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی اثربخش‌تر است یا اینکه کالا با نرخ ارز آزاد وارد شود اما برای عرضه آن در بین مردم کوپن ارائه شود؟ در این زمینه دو پارامتر یعنی میزان ریسک بروز فساد و سهم بردن آسیب‌پذیرترین و فقیر ترین گروه‌های جامعه تاثیرگذار است.

این تحلیلگر اقتصادی با اشاره به پرونده‌های فساد سال‌های اخیر و ظهور سلطان‌های دلار، سکه و نظایر آن تصریح کرد: برای مثال در زمان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی شاهد فسادهایی بودیم و هنوز مشخص نیست عده‌ای از افرادی که این ارز را دریافت کردند چه کالایی وارد کردند یا اصلا کالایی وارد کردند یا خیر. در زمینه سهم بردن گروه‌های آسیب‌پذیر هم تجربه نیم قرن اخیر ایران به قیمت لطمات اقتصادی به ده‌ها میلیون نفر ایرانی به دنیا نشان می‌دهد که توزیع یارانه در قبال دلار، خودرو، سکه، سیمان و سایر محصولات ارزان قیمت پرفساد و سهم فقیرترین افراد هم از آن ناچیز است.

وی افزود: برای مثال در طرح توزیع سکه دولتی، اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی به واردات موبایل، سفرهای خارجی و موارد دیگری که در سال ۱۳۹۷ شاهد آنها بودیم سهم گروه‌های فقیر و حتی گروه‌های متوسط ناچیز بوده است.

هاشم خانی این نوع یارانه‌ها را یارانه های سیاه توصیف کرد و گفت: در مقابل یارانه سفید یارانه‌ای است که فساد در آن کمتر و سهم گروه‌های متوسط و پایین در آن بیشتر است که یکی از انواع آن‌ها یارانه نقدی یا کارت اعتباری است. 

یارانه نقدی، کم‌فسادترین و اثربخش‌ترین یارانه

این تحلیلگر اقتصادی علت مخالفت برخی از افراد با ارائه یارانه نقدی را در دلایل سیاسی عنوان کرد و گفت: با توجه به آغاز توزیع یارانه نقدی در زمان دولت آقای احمدی نژاد، برخی فکر می‌کنند چون به لحاظ سیاسی با او مشکل دارند منطقی است که یارانه نقدی را هم بکوبند. اما من معتقدم یارانه نقدی کم فسادترین، کم‌بروکراسب‌ترین و موثرترین شیوه برنامه‌های حمایتی کشور در ۵۰ سال اخیر بوده است، هرچند که مقالات من در نقد سیاست‌های این دولت هم در دسترس است. اما به همان دلایل سیاسی این برنامه ادامه پیدا نکرده و با وجود گذشت ۱۰ سال از شروع عرضه یارانه نقدی و ۲۰ برابر شدن نرخ دلار، مبلغ آن افزایش نداشته است.

وی افزود: طرح کوپن یا کارت خرید اعتباری یک پله پایین‌تر از یارانه نقدی قرار می‌گیرد؛ چرا که اگر در قالب سبد کالا عرضه شود، امکان فساد در آن بیشتر وجود دارد؛ چراکه ممکن است تولیدکنندگان و واردکنندگان سعی کنند با اعمال نفوذ در دولت بخواهند محصولات سبد کالا را تامین کنند و قدرت انتخاب هم از مردم گرفته شود، اما اگر طرح کوپن به صورت کارت اعتباری در نظر گرفته شود که مردم بتوانند در فروشگاه‌ها مایحتاج زندگی خود را خریداری کنند، ریسک فساد از بین می‌رود.

آیا یارانه نقدی همیشه منجر به تورم می‌شود؟

این تحلیلگر در ادامه درباره انتقاداتی که نسبت به تاثیر توزیع یارانه نقدی بر افزایش تورم مطرح می‌شود، گفت: طی ۱۰ سال اخیر یارانه نقدی افزایش نداشته و حتی یارانه چند میلیون نفر هم قطع شده، اما همچنان شاهد تورم بودیم؛ بنابراین نمی‌توان قاطعانه گفت یارانه نقدی باعث تورم می شود. به عبارت دیگر یارانه نقدی زمانی باعث تورم می‌شود که منابع مالی آن شفاف نباشد و دولت برای ارائه آن مجبور به چاپ پول شود.

وی افزود: سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا در شرایطی که دولت با کسری بودجه مواجه است، منابع مالی برای افزایش یارانه نقدی وجود دارد؟ که در پاسخ باید گفت بله. طی دو سال اخیر یارانه‌ای که به ارز دولتی تخصیص داده شده معادل۲۳۰ هزار میلیارد تومان و هفت برابر کل یارانه نقدی یک سال مردم بوده، درحالی که هنوز سرنوشت بخشی از این یارانه سیاه مشخص نیست و بخشی از آن هم منجر به کنترل قیمت‌ها نشده است. طرح سکه طلای دولتی در سال ۱۳۹۷ به اندازه یارانه نقدی یک سال مردم بود که منجر به ظهور سلطان سکه هم شد. همچنین یارانه تخصیص داده شده به تولید خودرو دولتی در دو سال و نیم گذشته معادل چهار برابر یارانه نقدی یک سال کل جامعه و یارانه‌ای محصولات فولادی که آن هم منجر به کنترل قیمت مصالح ساختمانی نشده معادل دو برابر کل یارانه نقدی یک ساله مردم بوده است.

همچنین به گفته این تحلیلگر اقتصادی اگر دولت فقط ۲۰ درصد از سهام ۱۰ شرکت‌ بزرگی که سهام اکثریت آن‌ها را در اختیار دارد واگذار کند، می‌تواند به اندازه یارانه یک سال سرمایه جذب کند؛ ضمن این که لزومی ندارد خیلی از این شرکت‌ها دولتی باشند؛ بنابراین منابع مالی وجود دارد و می‌توانیم با شفافیت یارانه نقدی را به ۱۰ برابر رقم فعلی افزایش دهیم و از فشارهای اقتصادی به گروه‌های فقیر و متوسط جلوگیری کنیم؛ ضمن اینکه به دلیل مشخص بودن منابع مالی شاهد اثر تورمی هم نخواهیم بود.

 بحث کوپن یا کالابرگ الکترونیکی از تابستان سال ۱۳۹۷ و با افزایش قیمت کالاهای اساسی از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مطرح و قرار شد که کالاهای اساسی در قالب وجه نقد یا کوپن الکترونیک تامین شود. اواخر سال ۱۳۹۷ هم کمیسیون تلفیق مجلس بازگشت دوباره کوپن الکترونیکی را تصویب کرد اما در نهایت تابستان سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام کرد که کالای اساسی به اندازه کافی در کشور وجود دارد و فعلا برنامه‌ای برای توزیع آن به صورت کوپنی در دستور کار این وزارتخانه قرار نگرفته و بنابراین طرح تامین کالای اساسی در قالب کوپن الکترونیکی تاکنون به جریان نیفتاده است.

اما به نظر می‌رسد با روی کار آمدن مجلس یازدهم دوباره بحث توزیع کالای اساسی در قالب کوپن مطرح شده و حدود دو هفته پیش نایب رئیس کمیسیون برنامه وبودجه اعلام کرده که طرح کالا برگ الکترونیکی در کمیسیون های تخصصی مجلس درحال بررسی است و درصورت تامین بودجه پیش بینی شده، برای یک خانواده چهار نفره ۴۰۰ هزار تومان و خانواده های چهار نفر به بالا ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید در نظر گرفته می‌شود. برای اجرای طرح کالابرگ الکترونیک دو نحوه اجرا مطرح شده که در روش اول کالا برگ الکترونیک به مردم ارائه و ماهانه شارژ می‌شود تا مردم بتوانند اقلام ضروری خود مانند گوشت و مرغ را به قیمت دولتی تهیه کنند و اجرای آن حدود شش ماه طول می‌کشد. در مدل دوم نیز تسهیلات خرید به کارت یارانه افراد پرداخت می‌شود که به صورت نقدی قابل برداشت نخواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مهرداد
  ۱۷ ۱

  سلام توروخدا پیگیری کنید من نه یارانه نقدی میگیم نه معیشتی مستاجرم ماهی یک میلیونو دویست قسط میدم‌

 • ناشناس
  ۲۶ ۲

  واقعا دم این تحلیلگر گرم واقعا اگر اینکارو میکردن انقدر فقر زیاد نبود
  الان پول برق و آب و گاز که زیادکردن میره تو جیب کی؟؟خوب باید یارانه شو بدن به مردم

 • مسعود
  ۳۳ ۱

  بله یارانه نقدی بایدافزایش پیداکنه

 • شهریار پوراحمدی
  ۱۹ ۰

  برای مسئولین کشوربایدراههای پیشنهادشودکه از همین مبلغ ناچیزهم مبلغی رابشودکسرکردتاکمکی باشد برای هزینه های بی حساب و کتاب .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بجای اینکه بگی خوب برو ۱۰ برابرش کن تا هم خدا رو خوش بیاد هم خلق خدا رو
  بعد بیا گف بزن

 • بهنام
  ۰ ۰

  ما این یارانه رو هم به شما میدیم به شرطی که مدیران بیسوادکشور جای خودرابه نخبگان واقعی بدهند اگر می توانید ارزش پول ملی رابه قبل برگردانید شماها مسئول مشکلات معیشتی وروحی روانی این روزهای مردم هستید

 • ناشناس
  ۴ ۱

  عالیه

 • سیدجعفرکاظمی
  ۶ ۲

  آقای کارشناس اول باید یارانه 3دهک بالارا قطع کنند بعد مال بقیه را 10 برابرکنند که کمی به عدالت نزدیک شویم.

 • رمضون
  ۰ ۰

  بعضی از هم شغلان بنده یارانه ی سیاه آرد می گیرند و در بازار به صورت قاچاق می فروشند یعنی بدون این که دست به سیاه و سفید بزنند ماهانه 5 شیش میلیون از دولت مفد گیرشون می آد و این حق طبقه ی سوم هست دولت باید کل سوبسیدها را حذف کنه و مازاد اون را به صورت نقد بین همه پخش کنه

 • غلام
  ۱۱ ۰

   متن روش بسیارخوبیه برای اقشارکم درامد .باورکنین من خودم نانوام خیلیها پول خریدنان خالی هم ندارن

 • زهرا
  ۰ ۰

  بله بایدکه زیادبشه یارانه همه جنسها گرون شدن موقعی کیسه برنج ۸۰بوده الان داریم ۲۰۰میخریم خداازسرشون نگذره

 • محمد
  ۱۰ ۰

  هر چند وقت یه چینن خبرهایی از رسانه ها پخش میشه ‌..حالا منظور چیه ما نمیدونیم ولی برای دل خوش کردن نود درصد مردم که زیر خط فقر هستن..من که هیچوقت باور نمیکنم

 • هلن
  ۹ ۰

  سلام عجب حرفی زده بخدا حرف دل مردم را زده .واقعا خدا خیرش بده .ایشالا به امید اینکه یارانه را ده برابر افزایش بدن تا شاید ملت مستاجر حداقل بتونن یه گوشه از سختیاشون را حل کنن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یکی ازهرگزهای روانشناس بزرگ کشورمان دکتر انوشه که یادش رفت مطرح کند(،هرگز به حرفها و خبرهای دروغ دولت روحانی اعتمادنکنید)

 • ناشناس
  ۸ ۱

  سلام کارشناس خوب میگه ولی اینکاروهیچ وقت اجرانمیشه

 • احمد
  ۰ ۰

  دوبارگرانی‌دیگرهیچی‌نمی‌شودخورد

 • نیما علیپور
  ۱۰ ۰

  دمت گرم زبونت و فکرت رو باید طلا گرفت اگه مملکت چندتا مثل خودت راس کار مینشستن الان وضع ما اینجوری نبود. هرجوری شده این طرح رو عملی کن. شیر مادرت حلالت

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  باید با این گرانی یارانه را زیاد کنند

 • معین
  ۰ ۰

  مسولین به فکر مردم هم باشید.. بخدا هیچ جایه دنیا چنین ملتی ندارن که باهم متحد هستن.. نزارید صبرشون لبریز بشه از فشار بیش از حد زندگی..کشور ما کشور ثروت مندی هستش...... بدین ملت هم بخورن.. اقازادها هر چقدر خوردن بسته

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پیش خودشون فکر کردم ۴۵ هزار خیلیه اخه چی میکنه با این مشگل اقتصاد توروخدا بیشترش کنید هرچند آبی گرم نمیشه از این دولت جز ضرر ب مردم

 • حبیب
  ۷ ۱

  من کارگرم ساده بیکار بدون خانه بدون کسب کار فقط مونده گپرگلی داخلش زندگی میکنم شما مسوالان بفکرماهستی یک ساعت میتوانی درگپر زندگی کنی پس یارانه میعشتی من کجاست روستایی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یارانه همراه با دزدی وخیانت ووطن فروشی برای کشور هیچ توفیقی ببار نمی آورد. شرافت وعدالت وصداقت را عملا" فرهنگسازی کنید تا لایق خدمتگذاری به این ملت باشید.

 • ناشناس
  ۹ ۱

  مطمعنم با پیگیری شما و امثال شما و کمک دولت حتما اینکار اجرایی میشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بیت المال رو یک مشت مفسد دولتی وخصوصی دزدیدند
  کسی به فکر مردم عادی نیست مجلس هم همسو با دولت دزدها سکوت وهمراهی کرده....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مسلمان همراهی بسه.تو میگی ی موج گرانی دیگه به راه بیفته و ی صدقه بگیرید.گرونی خود به خود لحظه ای هست د مردم دیگه چند بار گول بخورند

 • ناشناس
  ۸ ۱

  برادرحالا خودت نمی تونی نظری از خودت بدی یکی بلند میشه حرفی میزنه نقدش نکن آقای کارشناس این حرف دل مردم بودزدتا آقایون بیدارشن

 • ناشناس
  ۶ ۲

  اخ قوربون اون زبونت.درد ملترو اینامیگن.

 • مرتضی جیحونی
  ۰ ۰

  تروخدا فقط کمک مامردم کنید من از بیکاری کم درآمدی درهشتگرد جدید هستم بیمارم توروخدا کمکم کنید

 • Zahra
  ۶ ۲

  سلام .. اون قدیم ها که یارانه بود باهاش به ازای دونفریارانه بگیر میشه یک گرم طلا خرید الآن مگه میشه خرید؟؟ باید یارانه رو هم طبق طلا و دلار ببرن بالا

 • ناشناس
  ۲ ۰

  انشاالله یارانه زیاد شود.

 • بهاره
  ۱ ۰

  جالبه،سال ۸۸ما میتونستیم با یارانه یک ماهمون۲گرم طلا بخریم،اما الان با یارانه دوسالمون یه گرم طلا میتونیم بخریم،البته اگه طلا تا دوسال دیگه بازم گرون نشه

 • شهباز
  ۰ ۰

  خدا کنه این راه کار انجام بشه به شرط اینکه از اونور قیمت‌ها ۱۰ برابر نشه با تشکر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  عالی است البته اگر زدو بند باز ها و مفسدین اجازه بدهند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام تورا به هرکی میپرستید این کارو عملی کنیدوعده های الکی ندهید وضع خیلی خرابه مردم واقعا زیرفشار اقتصادی هستن بنده بعضی ها به پیغمبر به شام شب محتاج هستن اگه این کارو انجام دهید لااقل میشه بزنیم به یه دردی. باتشکر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بخدا ببین مردم ایران چقد حقیر شدن که یارانه دو دلارم نیس یک و نیم به دادمون برسین

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دولت به زوجین فرهنگی یارانه نمیده چون حقوق بگیرن ولی به صاحب ماشینای سنگین اف که چندتاراننده براشون بارجابجا میکنن وچه پولتی هنگفتی میگیرن یارانه میده.اول ایناروجدا کنین بعدچندبرابرش کنین.حالا حقوق زوجین مگه چقدر که یارانه شون قطع میشه.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقای تحلیلگر مقام عطمای ولایت نگران جمعیت جوان مملکت بوده ومی گوید باید فرزندآوری زیاد شود اینی که حضرتعالی پیشنهاد دادین به انجام برسانید در طول یکسال مردم فقیر ایران بخاطر همین پول یارانه جمعیت ایران را به ۱۵۰میلیون برسانن اگه این اتفاق نیفتاد من شخصا اسممو عوض میکنم