میثم هاشمخانی

اقتصاددان

سوابق اجرایی

اقتصاددان و پژوهشگر اقتصاد اجتماعی

 • یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

  میثم هاشم‌خانی با تأکید برحذف یارانه‌های سیاه در بودجه ۱۴۰۰ گفت: یارانه‌های سیاهی که در قالب دلار ۴۲۰۰ تومانی، قیر، سیمان، فولاد و خودروی ارزان داده می شود بیش از ۲۲ برابر کل یارانه نقدی سالانه پرداختی به یارانه بگیران است.

 • یک کارشناس اقتصادی تشریح کرد؛

  ایران و کره‌شمالی تنها کشورهای باقی‌مانده در لیست سیاه FATF هستند. لیستی که مراوده با ایران را روزبه‌روز سخت‌تر می‌کند و آسیب‌های مختلفی به اقتصاد ایران می‌زند.

 • گزیده‌ای از گفتگو با میثم هاشم‌خانی یک اقتصاددان را در ویدیو زیر مشاهده می‌کنید. با ارائه لایحه بودجه سال آینده، صحبت در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به اوج خود رسید. هر چند حذف ارز ترجیحی با تکذیبیه سازمان برنامه همراه بود اما به نظر می‌رسد این سیاست اشتباه به پایان کار خود رسیده باشد. آیا حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گرانی کالاها به ویژه کالاهای اساسی را به همراه دارد؟

 • یک کارشناس اقتصادی با تشریح وضعیت یارانه‌های سیاه پرداختی در بودجه ۱۴۰۰، گفت: تمامی این یارانه‌های رانت‌زا باید حذف شده و منابع آن صرف پرداخت یارانه همگانی به همه مردم کشور شود.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  در فیلم زیر گزیده‌ای از گفتگو با میثم هاشم‌خانی، یک اقتصاددان را مشاهده می‌کنید. نحوه پرداخت یارانه نقدی و شناسایی افراد واجد شرایط به یکی از معضلات سیاست‌گذاری کشور مبدل شده‌است. افراد بسیاری در حالی از دایره افراد دریافت کننده یارانه کنار گذاشته شده‌اند که معتقدند این پرداختی، حق آن‌ها است. راهکار بهینه پرداخت یارانه نقدی چیست؟

 • یکی از پرسش‌های لایحه بودجه سال آینده، ادامه سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی است. در لایحه بودجه ۱۴۰۰ تبصره‌ای آمده که به دولت اجازه می‌دهد در صورت صلاح دید نرخ ارز ترجیحی را تغییر دهد.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  به گفته میثم هاشم‌خانی هرگونه یارانه‌ای که به کالاها پرداخت شود، باعث دو قیمتی شدن و در بهترین حالت قاچاق خواهد شد. دارو هم از این مستثنی نیست و منطقی‌ترین و عادلانه‌ترین شیوه پرداخت یارانه، توزیع نقدی است. حتی اگر قاچاق دارو هم کنترل شود، افرادی که در مناطق محروم هستند، دسترسی به مراکز فروش دارو به قیمت دولتی ندارد. در ویدیو زیر گزیده‌ای از گفتگو با میثم هاشم‌خانی(اقتصاددان) پیرامون تخصیص ارز دولتی را مشاهده می‌کنید.

 • اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

  حجم انتقادات نسبت به لایحه بودجه‌ ۱۴۰۰، از سوی نمایندگان مجلس و کارشناسان به طور قابل توجهی بالاست و احتمال رد کلیات لایحه بودجه توسط نمایندگان قوت گرفته است. اقتصادآنلاین در گفت‌وگو با میثم هاشم‌خانی، کارشناس اقتصادی به بررسی نقاط ضعف و قوت بودجه ۱۴۰۰ پرداخته است.

 • یک کارشناس اقتصادی گفت: تجمیع منابع همه انواع یارانه‌های سیاه، عدم کنترل انتخاب‌های مردم و امکان فروش رسمی کارت‌های تخصیص یافته می‌‎تواند به بهبود وضعیت این طرح کمک کند.

 • یک تحلیلگر اقتصادی یارانه‌ای که فساد در آن کمتر و سهم گروه‌های متوسط و پایین در آن بیشتر است را یارانه سفید توصیف کرد که یکی از انواع آن‌ها یارانه نقدی یا کارت اعتباری است.

 • یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین؛

  یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت ۷ برابر کل یارانه نقدی که طی یکسال پرداخت می‌کند، ارز۴۲۰۰تومانی تخصیص داده است گفت: این یارانه و دیگر یارانه‌های سیاهی که توسط دولت پرداخت می‌شود باید در اولین فرصت حذف شده و منابع حاصل از آن به حساب مردم واریز شود.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  موضوع تبدیل یارانه‌های سیاه به یارانه سپید در لایو اینستاگرام اقتصادآنلاین با میثم هاشم‌خانی، تحلیل‌گر اقتصادی بررسی شد.

 • یک کارشناس اقتصادی گفت: به دلیل عدم اشتغال زایی مناسب و ثابت ماندن یارانه ها از سال ۸۹، شاهد افزایش نابرابری‌ها بوده‌ایم، ولی افزایش قیمت دلار در سال ۹۸ موجب محسوس‌تر شدن تورم برای طبقه ثروتمند و کاهش ضریب جینی شده است.

 • در حالی که دولت می‌گوید از محل حذف یارانه سه دهک بالایی جامعه حدود ۱۴هزار میلیارد ذخیره‌سازی می‌کند، سوال مهم اینجاست که این درآمدها کجا باید هزینه شود؟

 • درهای باز بانک در ساعات شبانه بسیاری از رهگذران تهرانی را شگفت‌زده و کنجکاو کرد. بانک سرمایه شعبه خیابان رودکی اعلامیه‌های بزرگی نصب کرده که خبر از گشایش سپرده‌های ویژه می‌دهد. سپرده‌هایی که گفته می‌شود به ازای آن ٢٠,٥‌درصد سود پرداخت می‌کند.