کد خبر 456333

پاسخ وزارت خارجه به ادعای روزنامه کیهان

وزارت خارجه ایران در باره تماس با کره جنوبی توضیح داد

وزارت امور خارجه ایران با انتشار اطلاعیه‌ای در پاسخ به مطلب درج شده در یکی از جراید تحت عنوان چه کسانی کره‌ای‌ها را گستاخ کردند؟ توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، روابط عمومی وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه‌ای در پاسخ به مطلب درج شده در یکی از جراید تحت عنوان "چه کسانی کره‌ای‌ها را گستاخ کردند؟" موارد زیر را برای آگاهی عمومی منتشر ساخت:

1. اساسا هیچگاه تماس تلفنی از سوی سخنگوی وزارت خارجه کره با سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در سئول حاصل نشده و این ادعا از اساس نادرست است.

2. ملاقات سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول با مدیر کل مسئول حوزه خاورمیانه بوده و در این ملاقات کمترین اشاره‌ای به اظهارات رئیس کل محترم بانک مرکزی نشده است.

3. در پی این ملاقات، خبرگزاری کره‌ای یونهاپ خبری بی اساس مبنی بر احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران منتشر و اظهاراتی را به سفیر منتسب کرد که طی اطلاعیه روابط عمومی وزارت امور خارجه در تاریخ 31 تیر ماه اعلام شد: «متاسفانه خبرگزاری یونهاپ در اقدامی غیرحرفه‌ای، خبری بی اساس را منتشر کرده است. سفیر جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی به وزارت خارجه محل احضار نشده، بلکه دعوت شده است.»

4. در دو سال گذشته، تامین دسترسی به منابع مالی بانک مرکزی در کره، دستور کار اصلی و محوری روابط با کره جنوبی بوده و در این راستا، علاوه بر پذیرش فرستاده ویژه این کشور، ده‌ها ملاقات در تهران و سئول با مقامات کره‌ای انجام شده است. بدیهی است که ماهیت وظایف وزارت امور خارجه اقتضاء می نماید که همه اقدامات خود را خبری نکند.

5. وزارت امور خارجه طبق وظایف ذاتی خود، عمدتا تسهیل کننده روابط خارجی و از جمله روابط اقتصادی با سایر کشورهاست و در راستای اجرای این ماموریت، در کنار سایر نهادهای کشور قرار دارد. بدیهی است این امر نافی یا جایگزین وظیفه ذاتی سایر نهادها نبوده و وزارت خارجه نمی تواند به جای آنها اقدام کند. به همین دلیل طرح دعوی علیه بانک های متخلف کره‌ای در محاکم صالحه، توسط نهادهای ذیربط در دست پیگیری است و این موضوع توسط ریاست محترم بانک مرکزی اعلام شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    مگر از کسانی که به سفارت انگلیس و کنسولگری عربستان حمله کردند علت کار را پرسیدید و با خاطیان ماجرا برخورد کردید که امروز از چرایی تماس وزارت امور خارجه با کره جنوبی می پرسید ؟؟؟؟!!! حداقل اش تماس مسئولین وزارت امور خارجه وجه بین المللی ایران را در مجامع بین المللی خدشه دار نمی کند و اگر هم تماسی بوده در راستا وظایف ذاتی وزارت امور خارجه و در جهت حفظ منافع ملی بوده . آقایان بهتر است بجای دخالت در اموری که به ایشان مربوط نیست پیگیر رام کردن جریان هایی باشند که یا در پی حمله به نمایندگان عدالت خواه مجلس مثل آقای علی مطهری اند یا در پی تجاوز به سفارت های مختلف !!!