کد خبر 454592

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

بررسی مسائل و مشکلات حاد اقتصادی مردم دراولویت است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه کمیسیون ویژه بررسی مشکلات اقتصادی کشور در مجمع تشخیص تشکیل شده است، گفت: با همکاری و هماهنگی تمام قوا و همدلی مردمی مشکلات موجود هرچه زودتر کاهش می‌یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین ؛  مجمع، عصر امروز چهارشنبه اول مرداد به ریاست آیت الله صادق آملی لاریجانی تشکیل جلسه داد.

در ابتدای این ‌جلسه آیت الله آملی لاریجانی خواستار اتخاذ تدابیر قانونی مناسب و فوری به منظور کاهش مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه از سوی دولت با همکاری سایر قوا شد و از آمادگی مجمع تشخیص مصلحت نظام برای همفکری و کمک به دولت و سایر قوا در برون رفت از مشکلات فعلی خبر داد.

وی افزود : مجمع تشخیص مصلحت نظام، بررسی مسائل و مشکلات حاد اقتصادی مردم را به کمیسیونی ویژه محول کرده تا پس از تجمیع نظرات کارشناسی ماحصل آن را به محضر مقام معظم رهبری تقدیم نماید.

آیت الله آملی لاریجانی با تبریک حلول ماه ذی الحجه و اعیاد مبارک این ماه به ویژه عید سعید قربان و عید غدیر، به بروز برخی مشکلات و تنگناهای اقتصادی و معیشتی در کشور اشاره و تاکید کرد: «درست است که ریشه و بستر برخی مشکلات فعلی،از خارج کشور و حاصل دشمنی ها با مردم و نظام اسلامی ایران است اما مسلما همه این مشکلات ناشی از فشارهای بیرونی نیست و تدبیرهای درونی مناسب را می طلبد»

رییس مجمع افزود: طبیعتا بار اصلی اجرایی کشور بر دوش دولت محترم است و مجلس محترم نیز از بعد تقنینی و نظارتی وظایف مهمی دارد و با أین اوصاف انتظار از دولت محترم این است که در این مقطع بسیار حساس که کشور گرفتار برخی مسائل اساسی اقتصادی است و مشکلات معیشتی مردم تشدید شده است؛تدابیر لازم را با قید فوریت بیاندیشد و بکار گیرد تا لااقل میزانی از مشکلات مردم بخصوص قشرهای ضعیف جامعه که همواره حامی انقلاب و نظام بوده اند حل شده و یا لااقل کاهش پیدا کند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه «متاسفانه بیماری کرونا نیز مشکلات مضاعفی را در سطح کشور و برای مردم و مسئولان ایجاد کرده است» افزود: تزلزل و عدم اطمینان و ناسازگاری در بازار و اقتصاد کشور مشکلات زیادی برای همه مردم ایجاد کرده و وضع ناخوشایندی به ویژه برای قشرهای ضعیف رقم زده است که قابل پذیرش نیست و دولت و مجلس و سایر نهادهای مربوطه باید با همفکری و تدبیر و تلاش مضاعف هرچه سریعتر نسبت به حل مسائل و مشکلات اقدام کنند.

آیت الله لاریجانی تاکید کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بر حسب دغدغه مندی خود و در حد توان،آماده همفکری به منظور حل و فصل مشکلات است و در این راه اخیرا کمیسیونی ویژه درمجمع تشکیل شده که ماحصل بررسی های آن در قالب گزارشی ویژه به محضر مقام معظم رهبری تقدیم خواهد شد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با اشاره به مشکلات ارزی کشور گفت: "اینکه نرخ ارز به یکباره تقریبا دوبرابر شده و گرفتار نوسان شود اصلا قابل قبول نیست و موجب بروز مشکلات دیگر شده است و تمام این نوسانات و مشکلات موجب فشار بر مردم می شود و حل و فصل آن با هدف کاستن از فشارها بر مردم نیازمند تدابیر فوری قانونی است.

آیت الله آملی لاریجانی توجه و عمل به سیاست های کلی و کلان اقتصاد مقاومتی را راهکار اساسی تر حل و فصل مشکلات دانست و افزود: در کنار اتخاذ تدابیر موردی و سریع، رجوع به سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی که در مجمع تشخیص مصوب و با تایید نهایی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است؛ باید با عنایت بیشتر و پیگیری های جدی تر و مستمر از ناحیه دولت و نهادهای مسئول مورد عمل قرار گیرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اتکا به سرمایه ها و ظرفیت های عظیم داخلی چه از حیث منابع طبیعی و چه از نظر نیروی انسانی متخصص و دلسوز را گام موثر دیگری در کاهش مشکلات برشمرد و تصریح کرد: اتکا به نیرو و سرمایه انسانی داخلی،ظرفیت بسیار عظیمی است که باید بطور جدی به آن توجه شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت در پایان ابراز امیدواری کرد:با همکاری و هماهنگی تمام قوا و همدلی مردمی مشکلات موجود هرچه زودتر کاهش یابد.

در این جلسه بند های دیگری از «الزامات تحقق و عملیاتی شدن سیاست های کلی نظام» مطرح و پس از بحث و تبادل نظر اعضاء به تصویب رسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر