کد خبر 454008

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین؛

پیشنهاد پرداخت یارانه دلاری به خانوار/ تخصیص ارز۴۲۰۰تومانی باید هر چه سریع‌تر متوقف شود

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تصویب کلیات طرح تامین کالاهای اساسی در مجلس یک اقدام مثبت تلقی می‌شود، گفت: اینکه دولت سرانجام پذیرفته است که تخصیص ارز۴۲۰۰تومانی سیاستی اشتباه و پرهزینه برای اقتصاد بوده است و تصمیم گرفته به سمت حذف آن برود اتفاق خوبی است.

اقتصادآنلاینصبا نوبری؛ علیرضا عبدالله‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین در رابطه با تصویب کلیات طرح تامین کالاهای اساسی در مجلس با بیان اینکه سیستم تخصیص ارز 4200تومانی یک سیاست شکست خورده بود، گفت: به نظر می‌رسد سرانجام سیاستمدار پذیرفته‌ است که این سیاست جواب نمی‌دهد و به سراغ روش‌های جایگزین رفته‌است.

وی افزود: یارانه‌های شبه‌نقدی که با استفاده از ابزارهایی مثل کوپن و یا کالابرگ‌های الکترونیکی پرداخت می‌شوند ایده‌هایی بسیار خوبی هستند که پیش از این در ایران هم تجربه شده اند.

این کارشناس ادامه داد: سبدکالا هم تجربه‌ای بود که در ابتدا اجرای آن سخت بود ولی با همکاری وزارت رفاه به صورت کیف پول الکترونیکی درآمد که در کارت بانکی مردم واریز می‌شد و دستگاه‌های کارتخوان ویژه‌ای هم در آن زمان تعبیه شد که حدود 17هزار دستگاه کارتخوان در مغازه‌ها نصب شد.

عبدالله‌زاده در رابطه با مزایای این طرح گفت: در این طرح نیازی نبود افراد روی صف بایستند و می‌شد در مغازه‌های بیشتری خرید کنند، همچنین این اطمینان وجود داشت که پول توی حساب افراد باقی می‌ماند و ترسی از تمام شدن کالاها نبود.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم این طرحی که مجلس تصویب کرده است هم به این سمت برود اما راه بهتر این است که سیاستمدار بپذیرد یک خانواده خود بهتر نیازهایش را می‌شناسد و لزومی ندارد که دولت چندکیلو گوشت یا برنج در قالب سبدکالا به خانوار بدهد.

این کارشناس با بیان اینکه یارانه شبه‌نقدی بسیار بهتر از یارانه کاملا نقدی است، افزود: این سبک یارانه از سبدکالا هم بهتر است زیرا انتخاب‌های افراد در آن متنوع می‌شود و خود بهتر می‌دانند که به چه چیزی نیاز دارند.

وی ادامه داد: اگر دولت این را زودتر می‌پذیرفت این ‌همه منابع برای تخصیص ارز 4200 تومانی به هدر نمی‌رفت و تولید و اشتغال هم به زمین نمی‌خورد.

به گفته عبدالله‌زاده تجربه تلخ ارز 4200تومانی مثل ارز 1226تومانی باید روی یک لوح سنگی در مقابل بانک‌مرکزی قرار گیرد تا دیگر تکرار نشود.

وی با بیان اینکه برای تامین رفاه خانوار دو چالش پیش روی سیاستگذار قرار دارد، تاکید کرد: یک اینکه حداقل رفاه را تامین کند و دیگر اینکه ثبات را در اقصادکلان حفظ کند که این دو معادله باید با هم حل بشوند.

این اقتصاددان یادآور شد: سیاست ارز دولتی هردوی این معادلات را زمین زد ولی اگر الان بخواهیم به سراغ یک برنامه برویم ابتدا باید مخارج را کنترل کنیم و بجای اینکه به همه یارانه معیشتی بدهیم، به آن‌هایی که بیشتر نیاز دارند یارانه بپردازیم که روش‌های نقدی و شبه‌نقدی در این راه بیشتر به ما کمک می‌کنند.

وی افزود: همچنین باید از هر سیاستی که به هزینه‌کرد ارز منجر می‌شود جلوگیری کرد زیرا امروز ما به شدت به ذخایرارزی خود نیاز داریم.

عبدالله زاده در پایان با ارائه یک پیشنهاد برای بهبود وضع معیشتی خانوار گفت: ما پیشنهاد می‌کنیم که ماهیانه به هر خانواده معادل ده دلار داده شود که این مبلغ با افزایش یا کاهش نرخ ارز، ارزشش تغییر پیدا بکند و دارایی خانوار دچار افت ارزش نشود، در کنار آن ارز 4200 تومانی هم دیگر پرداخت نشود و اینگونه سبد دارایی خانوار متنوع و اتوماتیک می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • A
  ۲ ۱

  قربان دهنت، اما کو گوش شنوا

 • سیامک نقدی فر
  ۱۰ ۱

  سلام ، تو واقعا کارشناس چی هستی ؟؟؟!!!! ده دلار !!!؟؟؟ فاز شما چیه توی این مملکت زندگی نمی کنی !!؟؟!! تورخدا طز ندید ! هر وقت خواستید چشمش را درست کنید زدید ابروش هم خراب کردید !!

 • محمد
  ۰ ۰

  اگه درست اجرا بشه خیلی خوبه چون همین الان هم ما ارز 4200 نمی بینیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینم یه مدل دیگه از بدبختی واقعا متاسفم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  آقاوقتی شمانمی توانیدبه درستی دهک هارامشخص کنیدچطورمی گیدبه دهک های پایین تعلق بگیره الان شوهرمن کارگره ولی یارانه حمایت معیشتی بنزین بهش ندادندیعنی مادهک بالاهستیم؟ پس چرابه سختی زندگی میکنیم قراربوددوباره خردادبررسی بشه که خبری نشدچراالکی کسی روبه لیست اضافه کنند کسی هم پاسخگونیست الان هم معلوم نیست چه خوابی دیدند

 • ناشناس
  ۳ ۰

  سلام. من کارگرم ساختمانم. مجردم. 41 سالمه. توان ازدواج ندارم. سبد معیشتی به من تعلق نگرفت. سهام عدالت به من ندادن. یعنی امثال من از این دنیا سهمی نداره؟

 • پوریاباقری
  ۱ ۰

  ده دلار چیه آقا ما الان هفت نفرهستیم نزدیک ۳۰۰هزارتومن یارانه می گیریم اگه ده دلار بدن با دلار۲۰هزارتومن هم ک حساب کنیم میشه ۲۰۰ ب نظرت الان حرف خوبی زده تو ۲۰۰تومن بدیم فیش آب برق یا گاز...یا خرج زندگی یا دکتری وهزارتا مشکل دیگه...

 • کامران
  ۱ ۰

  این ایده وطرح خیلی عالیه ولی ده دلار کمه تقربا پول یه کیسه برنجه

 • ناشناس
  ۰ ۲

  عالی

 • مهدی رستمی
  ۱ ۰

  واقعا دمتون گرم.
  ۱- اصلا کاری به افزایش نرخ ارز(دلار) ندارد،چرا که بصورت تبدیل به ریال به حساب یارانه بگیران واریز می شود.
  ۲- کاری هم به افزایش نرخ تورم ندارد ، چرا که به لطف سایست های اقتصادی کاملا ضعیف شماها ، تورم در کشور بیداد می کند.
  این طرح برای ملت، دندانگیر نیست ، ولی چه باید کرد؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری