کد خبر 453636

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین؛

ضرورت حذف فوری تخصیص ارز۴۲۰۰تومانی/ یارانه نقدی افزایش پیدا کند

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت ۷ برابر کل یارانه نقدی که طی یکسال پرداخت می‌کند، ارز۴۲۰۰تومانی تخصیص داده است گفت: این یارانه و دیگر یارانه‌های سیاهی که توسط دولت پرداخت می‌شود باید در اولین فرصت حذف شده و منابع حاصل از آن به حساب مردم واریز شود.

اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ میثم هاشمخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: ما می‌بینیم که به دلیل شیوع کرونا اقتصاد دنیا دچار بحرانی شده که نه تنها ابعاد سیاسی و سلامتی بلکه ابعاد اقتصادی هم داشته است.

وی افزود: برای مثال کرونا باعث شده است که نرخ بیکاری در ایالات متحده تقریبا 4برابر قبل شود و این افزایش بی سابقه بوده است. در آمریکا آمارها به طور شفاف و به صورت ماهانه منتشر می‌شود که ما درایران چنین ساختاری نداریم و اگر فرض کنیم ما هم چنین وضعیتی داشتیم و جمعیت بیکاران ما 4برابر قبل شده باشد نرخ بیکاری در کشور از 12درصد ممکن است به نرخ بالای 40درصد رسیده باشد.

این کارشناس ادامه داد: دو سال قبل هم ما شوک قدرت خرید را تجربه کردیم که در نتیجه بالارفتن قیمت دلار اتفاق افتاد. در این شرایط بحرانی دولت‌ها چه در ایران و جاهای دیگر تلفیقی از مقداری یارانه و قوانین جدید را وضع می‌کنند که در ایران من به آن‌ها یارانه سیاه می‌گویم.

یارانه سیاه چیست؟

هاشمخانی در رابطه با قوانینی که دراین سال وضع شد، گفت: مشهورترین قانونی که در سال 97 وضع شد ارز 4200 تومانی بود. به این شکل که خرید و فروش دلار بالای این نرخ قاچاق اعلام شد. اتفاق دیگری که افتاد این بود که سکه طلا با قیمتی حدود یک میلیون تومان پیش فروش شد و انبوهی از ذخایر طلای بانک مرکزی حراج شد. همین دو ماه قبل زمان تحویل برخی از این سکه‌ها سررسید شد در حالی که امروز قیمت سکه به ده میلیون تومان رسیده است.

در این زمینه بخوانید

یارانه ۲۰۰تا ۶۰۰هزار تومانی کرونا دوباره پرداخت می‌شود؟

یارانه‌های پنهان به سود ثروتمندان و پولداران است

وی ادامه داد: امسال ما شاهد جیره‌بندی اتومبیل بودیم که به یک لاتاری و بخت آزمایی شبیه بود. همچنین آمدیم در بورس کالا قیمت‌های ورق‌های فلزی را خیلی دستکاری کردیم که همه این اقدامات برای بیت‌المال هزینه داشته و از جنس بیت‌المال بوده است.

این کارشناس در رابطه با هزینه‌ای که این یارانه‌ها برای اقتصاد دارند، خاطرنشان کرد: کل یارانه نقدی که در یکسال پرداخت می‌شود تقریبا 33هزار میلییارد تومان است و محاسبات من نشان می‌دهد که یارانه دلار 4200تومانی تقریبا 7برابر کل یارانه نقدی پرداخت شده است. یارانه‌ای که در قالب خودرو ارزان پرداخت شده است تقریبا 3برابر کل یارانه نقدی بوده و دو سوم یارانه یک سال ما هم در قالب رانت سکه توزیع شده است و برای محصولات فولادی هم یک برابر این یارانه نقدی رانت پخش شده است. من نام این‌ها را یارانه سیاه می‌گذارم زیرا یارانه باید وضعیت همه را بهتر کند و وضعیت فقرا را بیشتر بهتر کند اما فقرا از این یارانه‌ها کم بهره یا بی‌بهره هستند وهمچنین این یارانه‌ها رقابت تولیدکننده‌ها را متوقف می‌کند زیرا وقتی برای سوددهی در شرایط عادی باید رضایت مصرف‌کننده را جلب کنند با این یارانه‌ها از هدفشان منحرف شده تا رضایت ماموران دولتی را جلب کنند که رانت بیشتری دریافت کنند و کسب و کار به حوزه دیگری می‌رود.

وی افزود: حتی وام کرونایی یک میلیون تومانی هم در این تقسیم‌بندی قرار می‌گیرد چون شاید بنظر برسد که همه مردم توانستند آن را بگیرند اما شروط سیم کارت سرپرست خانوار و گوشی هوشمند شرایط را برای خانوارهای فقیر روستایی سخت‌تر می‌کرد و آماری که از وزارت رفاه دریافت کردم می‌گوید که 13درصد کسانی که یارانه نقدی می‌گرفتند ان کد را ارسال نکردند و من فکر نمی‌کنم که افرادی با وضع مالی خوب آن پیامک را ارسال نکردند بلکه کسانی هستند که مشکلاتی برای ارسال داشته و وضع خوبی نداشتند.

به گفته هاشمخانی عرضه ارزان ETFها در بورس، یارانه‌های انرژی مثل بنزین، گازوئیل و حتی سوخت‌ هواپیماها هم ازاین دست یارانه‌های سیاه هستند.

چرا دولت منابع خود را حراج می‌کند؟

وی در پاسخ به این پرسش گفت: بخشی به گروه‌های فشاری برمی‌گردد که دولت را تحت فشار قرار می‌دهند چون رانتی که توزیع می‌شود آنقدر زیاد است که وقتی حتی یک دوره توزیع شود گروه ذینفع به حدی قدرتمند می‌شود که دیگر به دولت اجازه اصلاح نمی‌دهد.

چرا هدفمندی یارانه از مسیرش خارج شد؟

وی در رابطه با دلیل انحراف یارانه نقدی از مسیر خود، یادآور شد: برای این اتفاق ما دو موضوع داشتیم در مورد یارانه نقدی که از مسیرش به کل منحرف شد. موضوع اول این بود که مشخص نبود منابع آن قرار است از کجا تامین شود و اساسا آن رقمی که اعلام شد ربطی به آن افزایش قیمت‌ها نداشت و به احتمال زیاد در دو سال اول پرداخت یارانه‌ها ما مجبور شدیم یک پولی هم چاپ کنیم که اثر تورمی هم داشت.

هاشمخانی افزود: مشکل دیگر که خیلی مهم بود این است که ایده UBI متکی بر این است که انواع دیگر یارانه سیاه را به طور کامل حذف کنیم اما ما همزمان داشتیم دلار 1226 تومانی را توزیع می‌کردیم و تولید کننده‌ها به دنبال این بودند که به سمت سایر یارانه‌های سیاه بروند، چون نفع در آن بود.

تجربه یارانه بنزینی سال 98

وی در رابطه با یارانه حاصل از افزایش قیمت بنزین در سال 98، گفت: در سال 89 که تصمیم گرفتند یارانه نقدی پرداخت کنند شفافیت بیشتری وجود داشت یعنی ازحدود دو ماه قبل اعلام شد که قرار است قیمت‌ها افزایش یابد و پول به حساب مردم واریز شد اما در آبان‌ماه عدم شفافیت بسیاری وجود داشت به طوری که اول قیمت‌ها افزایش یافت بعد از دو هفته تازه توضیحاتی توسط رییس جمهور به مردم داده شد.

راهکارچیست؟

این کارشناس بهترین راه بهبود وضع کنونی نظام یارانه‌ها را حذف برخی یارانه‌های سیاه عنوان کرد و گفت: امروز برای این که دچار مشکلات امنیتی در این سال مهم و حساس نشویم، می‌شود بخشی از یارانه‌های سیاه حذف شود و در همین تابستان به یارانه‌ نقدی مردم اضافه شود و با انتشار گزارش ماهانه اعتماد مردم جلب شود.

وی افزود: مهم‌ترین یارانه‌ای که باید حذف شود ارز 4200 تومانی است. دلار حتما باید تنها یک نرخ داشته باشد زیرا بجز کره‌شمالی، ونزوئلا و احتمالا کوبا کشوری نیست که دلار در آن دو نرخی باشد. همچنین برآوردهایی است که نشان می‌دهد همه کالاهایی که به آن‌ها دلار سوبسیدی اختصاص یافته است در بازار گران‌تر فروخته می‌شوند.

وی افزود:همچنین عرضه ETFها باید متوقف شود و بجای آن دولت سهام شرکت‌ها را به طور شفاف بفروشد تا درآمد کسب کند و تخفیف زیادی هم ندهد.

هاشمخانی ادامه داد: خودرو ومحصولاتی که در بورس کالا خیلی ارزان‌تر عرضه می‌شوند دو یارانه سیاه بزرگ دیگری است که پرداخت می‌شود و باید مدیریت شود. اینگونه که برای فروششان مالیاتی در نظر بگیریم و مالیات قابل توجهی بر فروش آن‌ها وضع شود و به طور شفاف هم اعلام شود.

یارانه نقدی باید حذف شود؟

بحث حذف یارانه نقدی مطلقا سیاسی است که ایده مقامات این است که حذف یارانه ثروتمندان ممکن است مشکلات امنیتی ایجاد کند و حس منفی در مناطق ثروتمند ایجاد شود که من با این ایده مخالف هستم. اما شاید بهترین کار افزایش یارانه نقدی همه دهک‌ها بجز سه دهک ثروتمند جامعه باشد. زیرا من فکر می‌کنم تا زمانی که به ساختاری شفاف برای تشخیص افراد نرسیم حذف یارانه نقدی نمی‌تواند ایده خوبی باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • شاهین
  ۳۲ ۳

  سلام با این قیمتها باید یارانه را برای اقشار ضعیف وکم درآمد باید مبلغش زیاد شود که حداقل فشار سنگین تورم وگرانی را کمتر احساس کند

 • محمدی
  ۱۶ ۶

  با سلام
  کلیه نظرات کارشناس محترم را تأیید می کنم ، ارز ۴۲۰۰ تومانی رانتی را حذف کنید ، سود سپرده بانکی را صفر کنید ، یارانه دهکهائی را که بالاتر از خط فقرند حذف گردد .

  • صفر
   ۱۱ ۱

   ألان سودبانکی فوقش ۱۸درصده مردم پولشون رو توطلاو دلاروبورس ومسکن سرمایه گذاری میکنن چه برسه که سودسپرده بانکی به صفربرسدکه دیگه کمترکسی پول توبانک میزاره

 • ناشناس
  ۲۱ ۳

  خدایی منم زندگیمو از این رایانه میگذروندم به سختی اینم‌که از این ماه قط شد دیگ 😭😭

 • کارمند 2
  ۳۴ ۵

  سلام آقای هاشم خانی کارشناس محترم..........دولت روز به روز تعداد یارانه بگیران را کاهش میدهد...پس این یارانه به خود دولت برمیگردد. به نظرم این ظلم است مه در کنار اینهمه گرانی افسار گسیخته باز هم قیمتها افزایش یابد ....اگر نظری در مورد کنترل گرانی دارید بگویید وگرنه گران کردن کالاها دردی از این مردم دوا نمیکند......شما یخچال خالی ............آشپزخانه خالی و کارت بانکی خالی مردم را ندیده ای...........

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  باید درمجلس مصوب شود

 • اکبر
  ۱۷ ۱

  بابا تکلیف خودتو روشن کن،یه روز میگی خذف یارانه ،یه روز میگی افزایش یارانه این چه وضعشه

 • فرشاد ابراهیمی
  ۳۸ ۰

  حق مردم یارانه نفری 900هزاراست.. تا جلوی اختلاس ها هم گرفته شود

 • ali
  ۲۸ ۲

  ای بابا باز چیرو میخواین گرون کنین ک پایه ریزی میکنین.خدا ازتون نگذره خدانشناسا......
  بابا یکم بفکر مردم بدبخت این مملکت باشین.

 • مریم
  ۱۴ ۲

  بابا این چ جوره صبح بلند میشی میبینی یه چیزی گرون شده من الان ماه رمضان یه کیسه برنج بهم دادن دیگه نتونستم بخرم شمارا به دو دست ابولفضل قسم میدم به فکر باسید ما که مثل شما حقوق ملیونی نمیگیریم

 • سکینه
  ۳ ۰

  من بی سرپرست هستم به یارانه کرونا تعلق نمیگیره

 • یوسف
  ۳ ۲

  باسلام‌ این‌ یارانه‌ اگر‌ اضافش‌ بکنن‌ بهتره‌ چون‌ هم‌ بیکاریم‌ وهم‌ قیمت‌ اجناس‌ رفته‌ بالا‌

 • بیژن
  ۵ ۱

  سلام فعلا بااین آماروارقام سرملتو گرم کنید ووعده وعید بدید وباشعور مردم بازی کنید. یکبار میگن یارانه باید قطع شود یکبار میگن اضاف میشه ویکبارم میگن انصراف بدید. واقعا که حال خوبی ندارید

 • نادیا
  ۸ ۰

  بخدا داریم له میشییم.خیلی تحت فشاریم.ی زن وقتی میره تو اشپزخونه باید چیزی باشه ک درس کنه.

 • علی
  ۷ ۰

  مبلغ یارانه ان زمان حدود 15 دلار بود .حالا هم باید حدود 15 دلار به مردم پرداخت کنند .با سپاس .

 • فریبا
  ۷ ۰

  نمیدونم دیگه مونده دست به گدایی بزنیم

 • ناشناس
  ۲ ۷

  من خونه فروختم دلارخریدم 26الان شده22 تا18هم سقوط میکنه چکنم شمامیگین..

  • ناشناس
   ۱ ۰

   انسان عاقل خونه خودشو می فروشه اینکار را کنه
   افراد سودجویی مثل شما عامل بدبختی مردم شده

 • ناشناس
  ۲ ۱

  سلام من هم باحذف یارانه دلار4200تومن وحذف یارانه خودرو موافقم چون فقط وففط ثروتمندان ازاین یارانه ها سود میبرند واقشار ضعیف بدبخت تر میشوند

 • یک ایرانی
  ۰ ۱

  یارانه هم قطع کنید تا قشرضعیف کارگر و مستمری بگیران حداقل بگیرتامیین اجتماعی از گرسنگی بمیرن

 • زهراحیدری
  ۱ ۰

  باسلام من که مستاجرم باحقوق یکوسیصدبااجره گرونی بایدچیکارکنم تحت پوشش چیزی نیستم روزبه روز کرایه ماشینوبالا میبرین چرابه قشرضعیف اینقدرظلم میکنید

 • ایرانی
  ۰ ۰

  عادلانه ترین روش است و جلو رانت خوران فرصت طلب مفت خور را سد می کند

 • کعب عمیر
  ۰ ۰

  سلام
  باید اقشار کم درآمد و بیکاران زیاد بشود که بتواند زندگی خود را بچرخاند ممنون از نظرات شما..ما بیکاریم فقط به فکر یارانه هستیم که شرمنده ای زن بچه نشیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بفکرقشرضعیف باشید که هم مستاجرهم بیکاربایدچکارکنن دست به چکاری بزنن فکرتون ازبین بردن قشرضعیفه بدون رودروایستی بگید.....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینقدر نگید یارانه یارانه قیمت ها رو برگردونید به قبل از یارانه بعد یارانه ی همه ی مردم رو قطع کنید رهن خونه ۴۰ متری قبل یارانه ده میلیون قیمتش نهایت ۵۰ میلیون بود الان رهنش ۸۰ میلیون خریدش ۵۰۰ میلیون

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یکی نه حقوقی نه بیمه ای نه ماشینی نه خونه ای داره چرا یارانه اش قطع میکنید این ظلم نیست. فقط اینه که گردش مالی داره به همین دلیل نمیشه که ظلم نکنید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اصلاانصاف حالتون نمیشه ببینیم بقیه کشورهاچطورزندگی میکنن یه میلیون دادین حداقل یارانه کم میکردین مردم مشکل دارن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بازم وعده ووعید... بازم درررروغ

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری