کد خبر 453636

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین؛

ضرورت حذف فوری تخصیص ارز۴۲۰۰تومانی/ یارانه نقدی افزایش پیدا کند

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت ۷ برابر کل یارانه نقدی که طی یکسال پرداخت می‌کند، ارز۴۲۰۰تومانی تخصیص داده است گفت: این یارانه و دیگر یارانه‌های سیاهی که توسط دولت پرداخت می‌شود باید در اولین فرصت حذف شده و منابع حاصل از آن به حساب مردم واریز شود.

اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ میثم هاشمخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: ما می‌بینیم که به دلیل شیوع کرونا اقتصاد دنیا دچار بحرانی شده که نه تنها ابعاد سیاسی و سلامتی بلکه ابعاد اقتصادی هم داشته است.

وی افزود: برای مثال کرونا باعث شده است که نرخ بیکاری در ایالات متحده تقریبا 4برابر قبل شود و این افزایش بی سابقه بوده است. در آمریکا آمارها به طور شفاف و به صورت ماهانه منتشر می‌شود که ما درایران چنین ساختاری نداریم و اگر فرض کنیم ما هم چنین وضعیتی داشتیم و جمعیت بیکاران ما 4برابر قبل شده باشد نرخ بیکاری در کشور از 12درصد ممکن است به نرخ بالای 40درصد رسیده باشد.

این کارشناس ادامه داد: دو سال قبل هم ما شوک قدرت خرید را تجربه کردیم که در نتیجه بالارفتن قیمت دلار اتفاق افتاد. در این شرایط بحرانی دولت‌ها چه در ایران و جاهای دیگر تلفیقی از مقداری یارانه و قوانین جدید را وضع می‌کنند که در ایران من به آن‌ها یارانه سیاه می‌گویم.

یارانه سیاه چیست؟

هاشمخانی در رابطه با قوانینی که دراین سال وضع شد، گفت: مشهورترین قانونی که در سال 97 وضع شد ارز 4200 تومانی بود. به این شکل که خرید و فروش دلار بالای این نرخ قاچاق اعلام شد. اتفاق دیگری که افتاد این بود که سکه طلا با قیمتی حدود یک میلیون تومان پیش فروش شد و انبوهی از ذخایر طلای بانک مرکزی حراج شد. همین دو ماه قبل زمان تحویل برخی از این سکه‌ها سررسید شد در حالی که امروز قیمت سکه به ده میلیون تومان رسیده است.

در این زمینه بخوانید

یارانه ۲۰۰تا ۶۰۰هزار تومانی کرونا دوباره پرداخت می‌شود؟

یارانه‌های پنهان به سود ثروتمندان و پولداران است

وی ادامه داد: امسال ما شاهد جیره‌بندی اتومبیل بودیم که به یک لاتاری و بخت آزمایی شبیه بود. همچنین آمدیم در بورس کالا قیمت‌های ورق‌های فلزی را خیلی دستکاری کردیم که همه این اقدامات برای بیت‌المال هزینه داشته و از جنس بیت‌المال بوده است.

این کارشناس در رابطه با هزینه‌ای که این یارانه‌ها برای اقتصاد دارند، خاطرنشان کرد: کل یارانه نقدی که در یکسال پرداخت می‌شود تقریبا 33هزار میلییارد تومان است و محاسبات من نشان می‌دهد که یارانه دلار 4200تومانی تقریبا 7برابر کل یارانه نقدی پرداخت شده است. یارانه‌ای که در قالب خودرو ارزان پرداخت شده است تقریبا 3برابر کل یارانه نقدی بوده و دو سوم یارانه یک سال ما هم در قالب رانت سکه توزیع شده است و برای محصولات فولادی هم یک برابر این یارانه نقدی رانت پخش شده است. من نام این‌ها را یارانه سیاه می‌گذارم زیرا یارانه باید وضعیت همه را بهتر کند و وضعیت فقرا را بیشتر بهتر کند اما فقرا از این یارانه‌ها کم بهره یا بی‌بهره هستند وهمچنین این یارانه‌ها رقابت تولیدکننده‌ها را متوقف می‌کند زیرا وقتی برای سوددهی در شرایط عادی باید رضایت مصرف‌کننده را جلب کنند با این یارانه‌ها از هدفشان منحرف شده تا رضایت ماموران دولتی را جلب کنند که رانت بیشتری دریافت کنند و کسب و کار به حوزه دیگری می‌رود.

وی افزود: حتی وام کرونایی یک میلیون تومانی هم در این تقسیم‌بندی قرار می‌گیرد چون شاید بنظر برسد که همه مردم توانستند آن را بگیرند اما شروط سیم کارت سرپرست خانوار و گوشی هوشمند شرایط را برای خانوارهای فقیر روستایی سخت‌تر می‌کرد و آماری که از وزارت رفاه دریافت کردم می‌گوید که 13درصد کسانی که یارانه نقدی می‌گرفتند ان کد را ارسال نکردند و من فکر نمی‌کنم که افرادی با وضع مالی خوب آن پیامک را ارسال نکردند بلکه کسانی هستند که مشکلاتی برای ارسال داشته و وضع خوبی نداشتند.

به گفته هاشمخانی عرضه ارزان ETFها در بورس، یارانه‌های انرژی مثل بنزین، گازوئیل و حتی سوخت‌ هواپیماها هم ازاین دست یارانه‌های سیاه هستند.

چرا دولت منابع خود را حراج می‌کند؟

وی در پاسخ به این پرسش گفت: بخشی به گروه‌های فشاری برمی‌گردد که دولت را تحت فشار قرار می‌دهند چون رانتی که توزیع می‌شود آنقدر زیاد است که وقتی حتی یک دوره توزیع شود گروه ذینفع به حدی قدرتمند می‌شود که دیگر به دولت اجازه اصلاح نمی‌دهد.

چرا هدفمندی یارانه از مسیرش خارج شد؟

وی در رابطه با دلیل انحراف یارانه نقدی از مسیر خود، یادآور شد: برای این اتفاق ما دو موضوع داشتیم در مورد یارانه نقدی که از مسیرش به کل منحرف شد. موضوع اول این بود که مشخص نبود منابع آن قرار است از کجا تامین شود و اساسا آن رقمی که اعلام شد ربطی به آن افزایش قیمت‌ها نداشت و به احتمال زیاد در دو سال اول پرداخت یارانه‌ها ما مجبور شدیم یک پولی هم چاپ کنیم که اثر تورمی هم داشت.

هاشمخانی افزود: مشکل دیگر که خیلی مهم بود این است که ایده UBI متکی بر این است که انواع دیگر یارانه سیاه را به طور کامل حذف کنیم اما ما همزمان داشتیم دلار 1226 تومانی را توزیع می‌کردیم و تولید کننده‌ها به دنبال این بودند که به سمت سایر یارانه‌های سیاه بروند، چون نفع در آن بود.

تجربه یارانه بنزینی سال 98

وی در رابطه با یارانه حاصل از افزایش قیمت بنزین در سال 98، گفت: در سال 89 که تصمیم گرفتند یارانه نقدی پرداخت کنند شفافیت بیشتری وجود داشت یعنی ازحدود دو ماه قبل اعلام شد که قرار است قیمت‌ها افزایش یابد و پول به حساب مردم واریز شد اما در آبان‌ماه عدم شفافیت بسیاری وجود داشت به طوری که اول قیمت‌ها افزایش یافت بعد از دو هفته تازه توضیحاتی توسط رییس جمهور به مردم داده شد.

راهکارچیست؟

این کارشناس بهترین راه بهبود وضع کنونی نظام یارانه‌ها را حذف برخی یارانه‌های سیاه عنوان کرد و گفت: امروز برای این که دچار مشکلات امنیتی در این سال مهم و حساس نشویم، می‌شود بخشی از یارانه‌های سیاه حذف شود و در همین تابستان به یارانه‌ نقدی مردم اضافه شود و با انتشار گزارش ماهانه اعتماد مردم جلب شود.

وی افزود: مهم‌ترین یارانه‌ای که باید حذف شود ارز 4200 تومانی است. دلار حتما باید تنها یک نرخ داشته باشد زیرا بجز کره‌شمالی، ونزوئلا و احتمالا کوبا کشوری نیست که دلار در آن دو نرخی باشد. همچنین برآوردهایی است که نشان می‌دهد همه کالاهایی که به آن‌ها دلار سوبسیدی اختصاص یافته است در بازار گران‌تر فروخته می‌شوند.

وی افزود:همچنین عرضه ETFها باید متوقف شود و بجای آن دولت سهام شرکت‌ها را به طور شفاف بفروشد تا درآمد کسب کند و تخفیف زیادی هم ندهد.

هاشمخانی ادامه داد: خودرو ومحصولاتی که در بورس کالا خیلی ارزان‌تر عرضه می‌شوند دو یارانه سیاه بزرگ دیگری است که پرداخت می‌شود و باید مدیریت شود. اینگونه که برای فروششان مالیاتی در نظر بگیریم و مالیات قابل توجهی بر فروش آن‌ها وضع شود و به طور شفاف هم اعلام شود.

یارانه نقدی باید حذف شود؟

بحث حذف یارانه نقدی مطلقا سیاسی است که ایده مقامات این است که حذف یارانه ثروتمندان ممکن است مشکلات امنیتی ایجاد کند و حس منفی در مناطق ثروتمند ایجاد شود که من با این ایده مخالف هستم. اما شاید بهترین کار افزایش یارانه نقدی همه دهک‌ها بجز سه دهک ثروتمند جامعه باشد. زیرا من فکر می‌کنم تا زمانی که به ساختاری شفاف برای تشخیص افراد نرسیم حذف یارانه نقدی نمی‌تواند ایده خوبی باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • شاهین
  ۳۲ ۳

  سلام با این قیمتها باید یارانه را برای اقشار ضعیف وکم درآمد باید مبلغش زیاد شود که حداقل فشار سنگین تورم وگرانی را کمتر احساس کند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فقط راهش این است که این دولت بی عرضه و بی لیاقت ساقط شودتا بیشتر ازاین هزینه برای نظام ایجاد نکند

 • محمدی
  ۱۷ ۶

  با سلام
  کلیه نظرات کارشناس محترم را تأیید می کنم ، ارز ۴۲۰۰ تومانی رانتی را حذف کنید ، سود سپرده بانکی را صفر کنید ، یارانه دهکهائی را که بالاتر از خط فقرند حذف گردد .

  • صفر
   ۱۱ ۲

   ألان سودبانکی فوقش ۱۸درصده مردم پولشون رو توطلاو دلاروبورس ومسکن سرمایه گذاری میکنن چه برسه که سودسپرده بانکی به صفربرسدکه دیگه کمترکسی پول توبانک میزاره

 • ناشناس
  ۲۱ ۳

  خدایی منم زندگیمو از این رایانه میگذروندم به سختی اینم‌که از این ماه قط شد دیگ 😭😭

 • کارمند 2
  ۳۴ ۵

  سلام آقای هاشم خانی کارشناس محترم..........دولت روز به روز تعداد یارانه بگیران را کاهش میدهد...پس این یارانه به خود دولت برمیگردد. به نظرم این ظلم است مه در کنار اینهمه گرانی افسار گسیخته باز هم قیمتها افزایش یابد ....اگر نظری در مورد کنترل گرانی دارید بگویید وگرنه گران کردن کالاها دردی از این مردم دوا نمیکند......شما یخچال خالی ............آشپزخانه خالی و کارت بانکی خالی مردم را ندیده ای...........

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  باید درمجلس مصوب شود

  • ناشناس
   ۰ ۰

   دقیقا به روز حساب کنی باید الان نفری 455000 تومن نفری یارانه دریافت کنیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ایا تو این مملکت کسی هست که به داد مردم فقیر ومستضعف برسد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دولت بیاد همه گرانی ها را از بین ببرد همه چیزهای که کران کرده بیاره جای اولش بعد یارانه رو قطع کند ماشین طلا ، اب برق گاز مردم اخه چه گناهی کردن شب میخوابی روز بلند میشی قیمت ها تغییر میکنه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  الان یارانه رو زیادتر میکنن قیمتها صد برابر از اینی که هست میره بالاتر ...چه فایده باید سرمون رو بزاریم بمیریم ...لعنت به بی عدالتی

 • اکبر
  ۱۷ ۱

  بابا تکلیف خودتو روشن کن،یه روز میگی خذف یارانه ،یه روز میگی افزایش یارانه این چه وضعشه

 • رویااا
  ۰ ۰

  یکـ نفر هستمـ یارانه که حظف میشه بخاطر وامـ کرونا اون که بماند سهامم رو هم بانک فروش گذاشتم دوماهه بالا کشیدن یه هزاری ندادن دیگه به چه امیدی زندگیـکنم زنده باشم

 • فرشاد ابراهیمی
  ۳۸ ۰

  حق مردم یارانه نفری 900هزاراست.. تا جلوی اختلاس ها هم گرفته شود

 • ali
  ۲۸ ۲

  ای بابا باز چیرو میخواین گرون کنین ک پایه ریزی میکنین.خدا ازتون نگذره خدانشناسا......
  بابا یکم بفکر مردم بدبخت این مملکت باشین.

 • النار
  ۰ ۰

  خدایش به مردم خیلی ظلم شده عوض این که یارانه هارو بیشتر گنید میخوایین قط گنید که چی دولت خودش سیره از فقرها خبر نداره که چطوری میگزرون ۴۵ تومان بارانه میدین ماهی فقط ۱۵۰ هزار پول اب برق گاز تلفن میدیم بابا بسه دیگه ..ملت خسته شدن

 • امید
  ۰ ۰

  خیلی وحشتناکه همه چیز گرون شده

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با تشکر از مسئولان محترم ما قدر دان شما هستیم وکمال تشکر را از شما داریم خسته نباشید دلاوران عرصه خدمت رسانی
  ببخشید من قرصم یادم رفته بخورم برم بیام

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حرف مفت نزن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تا نفس دارین گرون کنید تا آینده به کامتان شیرین بیاد

 • ایرانی
  ۰ ۰

  همه ی یارانه ها0تا100حذف و به حساب مردم واریزشود.
  یارانه نفت،بنزین،گاز،برق،کالاهای اساسی و..........
  درضمن مشکلات مسکن مردم رابه شکل واقعی حل کنید.
  نه فرمایشی و صوری و...!

 • بیکار
  ۰ ۰

  قبلا میشد بایارانه یک نفر ۵ کیسه برنج خرید
  حالا با یارانه پنج نفر یک کیسه برنج میخریم
  علی برکت الله

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با سلام.ایرانی با این یارانه نقدی که در دونوبت دولت محترم واریز میکند فقط میتواند کیک و ساندیس بخرد و میل کند.باتشکر

 • زهرا
  ۰ ۰

  خیلی معذرت میخوای آقای شکم پر ک از شکم پری حرف میزنی این یارانه حق نفت و منابع مملکت ک باید به مردم برسه فقیر پولدار نداره منابع ماله همه ی مردم آقای اقتصاددان این یارانه ی اجناس بود ک برداشته شد وبه قیمت پونزده سال پیش داره پرداخت میشه برای پولدار شدن دولت ما باید فقیر شیم واز حقمون گذشت کنیم؟ چرا چرند میگی

 • مهری
  ۰ ۰

  درود اخی ماهی ۴۵ چی میشه که اینقدرمنت میزارن سرمون یه رب گوجه هم نمیشه بااین اوضاع گرونی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام اینا همش برنامه است که بگن مردم توان خرید دارن نیاز به واردات با ارز دولتی نیست پس تمام کالا ها با ارز آزاد غیر دولتی وارد شود.

 • قنبر
  ۰ ۰

  آقایان مسولین مملکت این چه بی عدالتیه این چه ظلمیه زمانی که سکه یک و دویست بود ماشین پراید هفت میلیون و دلار چهار تومان یارانه نقدی چهل و پنج وپانصد بود حالا سکه ده تومان و پراید هشتاد میلیون و دلار بیست و پنج میلیون تومان شده یارانه نقدی همان چهل و پنج وپانصد این یعنی اینکه کاملا معلومه که در مورد مردم چی فکر میکنید این عین ظلمه و درست نیست یک عده غرق در نعمت یک عده غرق در نکبت درست نیست

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یارانه یه کمکی هست به ما کم درآمد ها لطف مقدارش افزایش بدید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اگر مثل اصحاب کهف سیصد ونه سال بخوابیم بعد از ان بیدار شویم تنها چیزی که تکان نمیخوره و سر جاش باقی است همین یارانه است

 • ناشناس...
  ۰ ۰

  سلام.کاش این چیزای که میگین عمل کنن این مردم بدبخت روز به روز دارن‌بدبخت تر میشن

 • کریم میلانی
  ۰ ۰

  ارز مخصوص خودی‌ها که خوب بخورنخ

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یارانه رااگرقطع کنید اول مارابکشیددیگه زندگی ما با همین یارانه میچرخد.

 • یوسف
  ۰ ۰

  سلام روزیکه براهرنفرایرانی ۴۵۵۰۰تومن یارانه درنظرگرفتید باهمین مبلغ چندگرم طلامیشدبخری،
  حالاهم دربرابر توان خریدهمون وزن طلا به ملت یارانه بدید،
  کسانیکه موافق حرف بنده هستندکامنت مثبت بگذارند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پدرمان درآمد هر روز یک برنامه چطور تشخیص کردند که مستحق یارانه هستیم و حالا قطع کردند چه شد ثرمتمد شدیم یا جایی استخدام شدم

 • محسن
  ۰ ۰

  سلام لطفا دولت به نظرات این کارشناس عزیز گوش بده ..دولت نباید به ثروتمندان بها بده چون پایه های کشور مردوم هستند نه اشراف اگه مردوم فقیر باشند از مجبوری به خدمت همین ثروتمندان در میان نتیجش اینه که هر موقع اشراف بخان میتونن نا امنی تو کشور دروست کنن ولی اگه جلوی اشراف گرفته بشه به مردوم عادی رسیدگی بشه هرگز در کشور شاهد نا امنی نخاهیم بود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ارز 4200 ب وضوح بالای. 50 درصد توسط شرکتا فیک دریافت میشه. هیچ کالایی خریداری نمیشه. این ضعف دولت هست. باید ارز تنها ی قیمت داشته باشه
  با صادرات و. ریختن ارز در بازار حالت تعادل و ثبات بدست بیاره.
  یارانه اگر. ب دلار میدادن بی شک الان دلار انقدر نمیذاشتن بالا بره.ی

 • سمیه آدرمهر
  ۰ ۰

  یارانه ۴۰ تومنی دادن خمه چیز و ۱۰۰ برابر کردن حالا دلار ۴۲۰۰ ندن که دارو و چیزایی وراداتی رو هم ۱۰۰۰ برابر گرون کنن نخواستیم بابا بخور تو سرشون فقط گرون نکنن

 • مریم
  ۱۴ ۲

  بابا این چ جوره صبح بلند میشی میبینی یه چیزی گرون شده من الان ماه رمضان یه کیسه برنج بهم دادن دیگه نتونستم بخرم شمارا به دو دست ابولفضل قسم میدم به فکر باسید ما که مثل شما حقوق ملیونی نمیگیریم

 • سکینه
  ۳ ۰

  من بی سرپرست هستم به یارانه کرونا تعلق نمیگیره

 • یوسف
  ۳ ۲

  باسلام‌ این‌ یارانه‌ اگر‌ اضافش‌ بکنن‌ بهتره‌ چون‌ هم‌ بیکاریم‌ وهم‌ قیمت‌ اجناس‌ رفته‌ بالا‌

 • بیژن
  ۵ ۱

  سلام فعلا بااین آماروارقام سرملتو گرم کنید ووعده وعید بدید وباشعور مردم بازی کنید. یکبار میگن یارانه باید قطع شود یکبار میگن اضاف میشه ویکبارم میگن انصراف بدید. واقعا که حال خوبی ندارید

 • نادیا
  ۸ ۰

  بخدا داریم له میشییم.خیلی تحت فشاریم.ی زن وقتی میره تو اشپزخونه باید چیزی باشه ک درس کنه.

 • علی
  ۷ ۰

  مبلغ یارانه ان زمان حدود 15 دلار بود .حالا هم باید حدود 15 دلار به مردم پرداخت کنند .با سپاس .

 • فریبا
  ۷ ۰

  نمیدونم دیگه مونده دست به گدایی بزنیم

 • ناشناس
  ۲ ۷

  من خونه فروختم دلارخریدم 26الان شده22 تا18هم سقوط میکنه چکنم شمامیگین..

  • ناشناس
   ۱ ۰

   انسان عاقل خونه خودشو می فروشه اینکار را کنه
   افراد سودجویی مثل شما عامل بدبختی مردم شده

 • ناشناس
  ۲ ۱

  سلام من هم باحذف یارانه دلار4200تومن وحذف یارانه خودرو موافقم چون فقط وففط ثروتمندان ازاین یارانه ها سود میبرند واقشار ضعیف بدبخت تر میشوند

  • ناشناس
   ۰ ۰

   منم ازحذف یارانه سیاه موافقم وبایدحذف بشه وبین افرادکم درامدبیکارتقسیم بشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هی مانده یارانه روهم بدزدین دیگه چیزی نمونده برا مردم اینم قطع کنید بره پی کارش دیگه خبر ندارین یه عده زیادی از مردم این یارانه خرج زندیگشونو میده لعنت خدا برقوم ظالم

 • دا
  ۰ ۰

  سلام این یارانه کرونا چرا به من تعلق نمیگیره آخه مگه از من بدبخت تر هست با چهارتا فرزند بیکارم آه دربساط ندارم با ناله سودا کنم چرا آخه خدا ازتون نمیگذره انشاالله

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام

 • ملیحه جغتایی
  ۰ ۰

  بابت یارانه یک ملیون تومانی به من داده نشده

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دیدین ملت دولت الکی پول به ملت نمیده تو سال اگه دوملیون چهارصد میگیریم با یارنه معیشتی دولت هفت برابرشو سال به سال یکجا بده به مردم

 • احسانم
  ۰ ۰

  سلام شما درست میفرمایید وقتی کاری نمیتونی بکنی وگشنه ای فقط باید گفت تو راست میگی آره خدا خیرتون بده هرکاری که سلاح میدونین انجام بدین ندید قبوله من قول شرف میدم همه قبول میکنن وزودم عادت

 • حسین
  ۰ ۰

  آقا زادهامون کمتر بخورند تا دست مردم بدبخت هم برسه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یه کم حرف حساب البته همینم در حد همین حرف میمونه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حذف کنید ولی یارانه را بر اساس تورم ماهانه هر ماه اضاف کنید نه اینکه یارانه فقط اسمی دهن پر کن باشه ولی
  عملا به هیچ درد مردم نخوره ...

 • محمد
  ۰ ۰

  سلام.یک نفرپیداشدحداقل 4کلام حرف منطقی بزند.کاش کل مسؤولین این تفکرراداشته باشند واجرا کنند. عدالت برقرار میشود. ولی افسوس افسوس وهزاران افسوس....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  طبق نوشته تاریخ ننگین ترین شاه ایران مظفر الدین شاه بوده ولی من فکر میکنم که ایشان دیگر جایگاهشان را از دست داده اند

 • آزاده
  ۰ ۰

  سلام..نمیدونم این مسولین مملکت به کجای جامعه نظارت دادن..من معلول شدیدهستم وسرپرست ی دختربچه ام زندگیمون بایارانه ۹۰تومن میگذره..ماک راضی نیستیم خداخودش هرحورمیدونه حوابتونو بده

 • کریم کاشی۰۵۷۹۹۰۱۲۶۲
  ۰ ۰

  یارانه بایدنسبت به تورم افزایش پیداکندسال اول یارانه باالان یک قیمت است ایا عادلانه است

 • میثم
  ۰ ۰

  من بیمارم هیچ شغلی هم ندارم بادوتا بچه یارانه شصت تومنی اصلا بهم تعلق نگرفته این چ دولتی هست سراغ دارم اینجا ملیاردرش داره این یارانه کرونای دریافت میکنه این چجور عدالتی هست که هرچی شانسی هست

 • یک ایرانی
  ۰ ۱

  یارانه هم قطع کنید تا قشرضعیف کارگر و مستمری بگیران حداقل بگیرتامیین اجتماعی از گرسنگی بمیرن

 • زهراحیدری
  ۱ ۰

  باسلام من که مستاجرم باحقوق یکوسیصدبااجره گرونی بایدچیکارکنم تحت پوشش چیزی نیستم روزبه روز کرایه ماشینوبالا میبرین چرابه قشرضعیف اینقدرظلم میکنید

 • ایرانی
  ۰ ۰

  عادلانه ترین روش است و جلو رانت خوران فرصت طلب مفت خور را سد می کند

 • اردشیر عابدیان
  ۰ ۰

  با سلام امیدوارم هرچه زود تر این دلار ۴۲۰۰ تومانی حذف بشه چون این دلار سودش به ملت نمی رسد و فقط کسانی که توی دولت نفوذ دارند بااستفاده از رانت و غیره از این دلار استفاده می کنند و همین دلار را به نام آزاد به ملت بیچاره می فروشند انشالله که دلار به نرخ آزاد به دست هر که میخواد برسه تا ببینیم دیگه دلار بالا میره؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دارن جون میدن این 45تومنم از مردم بگیرن بجایه اینکه هرسال با تورم وگرونی بیشترش کنن بفکره قطع کردنشن نمونش خوده منه کارگر چرا باید یارانمو قطع میکردن مگه من چقدر چقدر حقوق داشتم واقعا متاسفم برایه اداره مملکت یمشت بی کفایت تصمیم گیری میکنن

 • کعب عمیر
  ۰ ۰

  سلام
  باید اقشار کم درآمد و بیکاران زیاد بشود که بتواند زندگی خود را بچرخاند ممنون از نظرات شما..ما بیکاریم فقط به فکر یارانه هستیم که شرمنده ای زن بچه نشیم

 • براتعلی اقبالی
  ۰ ۰

  سلاام نظرآقایان بسیارخوب وجالب است ولی مردامل ازکجاپیداکنیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بفکرقشرضعیف باشید که هم مستاجرهم بیکاربایدچکارکنن دست به چکاری بزنن فکرتون ازبین بردن قشرضعیفه بدون رودروایستی بگید.....

 • مریم
  ۰ ۰

  آقا قیمت ها رو ببرید به قبل از یارانه ها نا به دولت ماهی ۱۰۰ می پردازیم قیمت خونه ی ۴۰ متری بود ۵۰ میلیون نهایتا الان شده ۵۰۰ میلیون روغن مایع بود ۸۰۰ تومن الان شده ۹۰۰۰ تومن همه چیز ۴ برار ۵ برابر کردید دلتون خوشه یارانه به مردم می دید پدر مردم رو درآوردید سکه قبل یارانه بود ۲۰۰ الی ۲۵۰ متغیرش الان شده ۱۰ میلیون ما مردم رو مسخره کردید از خدا نمی ترسید مکروه و مکرالله

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینقدر نگید یارانه یارانه قیمت ها رو برگردونید به قبل از یارانه بعد یارانه ی همه ی مردم رو قطع کنید رهن خونه ۴۰ متری قبل یارانه ده میلیون قیمتش نهایت ۵۰ میلیون بود الان رهنش ۸۰ میلیون خریدش ۵۰۰ میلیون

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یارانه خودرو؟!خودرو یارانه میگیره یه اشغال 200ملیون توممنه؟!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یکی نه حقوقی نه بیمه ای نه ماشینی نه خونه ای داره چرا یارانه اش قطع میکنید این ظلم نیست. فقط اینه که گردش مالی داره به همین دلیل نمیشه که ظلم نکنید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اصلاانصاف حالتون نمیشه ببینیم بقیه کشورهاچطورزندگی میکنن یه میلیون دادین حداقل یارانه کم میکردین مردم مشکل دارن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بازم وعده ووعید... بازم درررروغ

 • بیکار
  ۰ ۰

  چرا کسی پیگیرنیست یارانه تیرماه من واریز نشد من مستاجر کارگر بابچه کوچک بیکارچیکاربکنم؟؟؟؟؟

 • محمدی
  ۰ ۰

  مردم و مسئولین از قرآن فاصله گرفته ایم ، باید فقط به نیازمندان کمک کرد ، یعنی یارانه های غیر مستقیم حذف و مستقما به افراد زیر خط فقر کمک شود ، سود بانکی رباست صفر شود .