کد خبر 451464

معاون اول رییس‌جمهور:

وضعیت مناطق محروم همچنان در جایگاه پایین‌تری است

جلسه دیدار تعدادی از اعضای هیأت‌مدیره سازمان‌های مردم‌نهاد با معاون اول رییس جمهور، عصر امروز(سه‌شنبه، ۱۷تیر) برگزار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در این جلسه از خیرین مدرسه‌ساز و خیرین عرصه سلامت به عنوان افرادی نوع‌دوست و دلسوز کشور یاد کرد و گفت: خیرین با عشق و علاقه به دنبال رسیدگی به مشکلات افراد ضعیف و مناطق محروم هستند.

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های خداپسندانه تشکل‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه رسیدگی به دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل، خاطرنشان کرد: در نظام جمهوری اسلامی ایران تحصیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و این موضوع آن‌قدر اهمیت دارد که در برخی روستاهای کشور مدارسی با یک دانش‌آموز دایر است که حکایت از توجه به تحصیل کودکان این کشور دارد.
دکتر جهانگیری با اشاره به این‌که متأسفانه در برخی مناطق محروم کشور کودکانی بدون شناسنامه و اسناد هویتی زندگی می‌کنند، گفت: شناسایی این کودکان بازمانده از تحصیل کاری دشوار است که امیدوارم با فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد شاهد شناسایی این کودکان و هدایت آن‌ها به مدارس باشیم.
معاون اول رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: البته در طول سال‌های پس از انقلاب اسلامی با تأسیس نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزسیتی و نهادهایی از این‌دست، تلاش شده است که افراد نیازمند، شناسایی شوند و مورد رسیدگی قرار گیرند اما همچنان افرادی در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند که تحت پوشش هیچ یک از این نهادها نیستند و با انواع آسیب‌های اجتماعی مواجه هستند.
دکتر جهانگیری با بیان این‌که در شاخص‌های اقتصادی و توسعه نیز شاهد بی‌عدالتی در مناطق مختلف کشور هستیم، گفت: با وجود آن‌که در طول سال‌های گذشته همواره دولت‌ها تلاش کرده‌اند که با اعطای امتیازهایی نظیر معافیت عوارض و مالیات در مناطق محروم کشور، زمینه توسعه و سرمایه‌گذاری را فراهم کنند اما امروز می‌بینیم که وضعیت مناطق محروم همچنان در جایگاه پایین‌تری نسبت به مناطق برخوردار قرار دارد و به نظر می‌رسد که باید امتیازات بیشتری برای توسعه مناطق کمتر برخوردار در نظر گرفته شود.
معاون اول رییس جمهور اقدامات تشکل‌های فعال در حوزه حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل را ارزشمند توصیف کرد و گفت: توجه به موضوع کودکان بازمانده از تحصیل تقریباً در کشور جدید است و امیدوارم با کار ارزشمندی که شما آغاز کرده‌اید این موضوع به موضوعی عمومی در کشور تبدیل شود و ظرف مدت کوتاهی شاهد کاهش چشمگیر تعداد کودکان بازمانده از تحصیل در کشور باشیم.
در این جلسه مدیران عامل مجمع خیرین حامی بازماندگان از تحصیل، موسسه حامی دانش‌آموزان مناطق محروم کشور، موسسه حامیان آینده‌نگر سیستان و بلوچستان و موسسه خانه توسعه روستا و عشایر گزارشی از اقدامات انجام‌شده و برنامه‌های خود برای کمک به مناطق محروم کشور و کودکان بازمانده از تحصیل ارائه کردند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر