کد خبر 449246

اقتصاد مقاومتی ایران را به جایگاه جهانی خود می‌رساند

معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد به بیان سیاست‌های این وزارتخانه در خصوص نحوه تأمین مالی دولت پرداخت و ابراز امیدواری کرد با تحکیم پایه‌های اقتصادی کشور از طریق اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ایران به جایگاه واقعی خود در اقتصاد جهانی دست یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد به بیان سیاست های این وزارتخانه درخصوص نحوه تأمین مالی دولت پرداخت.
وی گفت: رشد نقدینگی در سه ماه ابتدای سال جاری هرچند به طور ساختاری بالاست ولی در مقایسه با زمان های مشابه در سال های قبل، روند خیلی متفاوتی را نشان نمی‌دهد اما مهم تر این که بخش قابل توجه این افزایش ناشی از پرداخت تسهیلات بانکی بابت حمایت از معیشت خانوارها در شرایط کرونایی بوده است که نرخ یارانه ای آن از طریق کاهش نرخ سپرده قانونی بانک ها تأمین شده است.
معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در ادامه افزود: سلسله مراتبی از تأمین مالی کسری بودجه در دولت وجود دارد و بر اساس همان اولویت عمل می‌شود. در این سلسله مراتب اولین اولویت با کاهش هزینه‌های غیرضرور و کاهش بار هزینه‌ای به خصوص هزینه جاری در بودجه است. در مرتبه دوم تأمین از طریق فروش دارایی ها و اموال مازاد (اعم از املاک و سهام) و یا درآمدزایی از مولدسازی آنها قرار دارد و مراتب بعدی متعلق به انتشار اوراق بدهی و همچنین افزایش درآمد مالیاتی (با ملاحظه جدی عدم افزایش بار مالیاتی تولید) است.
در ادامه تأکید کرد: استقراض از بانک مرکزی در سلسله مراتب تامین مالی کسری بودجه از نگاه وزارت اقتصاد جایی ندارد و تمام تلاش ها بر آن است که از طریق اعمال مجموعه ای از چهار اولویت یاد شده، از ناگزیرشدن در این مسیر دوری شود.
معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد با خطای فاحش خواندن مقایسه اقتصاد کشور با اقتصادهایی که در معرض ابر تورم قرار گرفته اند، افزود: اقتصاد کشور ما دارای ظرفیت‌ها و ویژگی‌هایی است که امکان بروز ابرتورم را از آن دور می کند که از آن جمله می توان به سطح بسیار پایین بدهی خارجی (نزدیک به صفر)، سطح غیربحرانی بدهی داخلی و باور عمیق اقتصادی مبنی بر اجتناب از استقراض از بانک مرکزی و پولی کردن کسر بودجه در مجموعه اقتصادی دولت اشاره کرد.
در اینجا ابراز امیدواری شده است، با تحکیم پایه های اقتصادی کشور از طریق اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ایران به جایگاه واقعی خود در اقتصاد جهانی دست یابد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری