کد خبر 448205

علت صفر بودن حق تقدم سهام عدالت چیست؟

سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت در مورد اینکه چرا حق تقدم سهم‌ها در پرتفوی مشمولان سهام عدالت صفر است، توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حسین فهیمی با بیان اینکه همه حقوقی که سهام‌دار عادی برای حق تقدم سهام دارد، مشمولان سهام عدالت نیز دارند، اظهار کرد: در مورد حق تقدم در سهام عدالت باید گفت که در فروش توسط خود سهام‌دار و فروش توسط شرکت هیچ مشکلی وجود ندارد اما اگر بخواهند از آن استفاده کنند، شرایط آن قبل از زمان سررسید اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر به طور کلی می‌توان سه کار با حق تقدم انجام داد. می‌توان آن را فروخت یا می‌توان استفاده کرد یا اینکه هیچ اقدامی انجام نداد تا شرکت تجمیع شود و بفروشد و پول آن را پرداخت کند.

به گفته فهیمی، درحال حاضر برای مشمولان سهام عدالت فروش توسط مشمول و فروش تجمیع شده توسط شرکت مشکلی وجود ندارد و شرایط استفاده از حق تقدم اعلام شده در زمان سررسید اعلام خواهد شد؛ به همین دلیل جلوی سهم عدد صفر نوشته شده است.

بر اساس این گزارش، زمانی که یک شرکت افزایش سرمایه می‌دهد، به نسبت درصد افزایش سرمایه، تعداد سهام آن نیز افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط به دلیل اینکه سهامداران یک شرکت خواهان حفظ حقوق و منافع خود در شرکت هستند، این انتظار را دارند که بعد از افزایش سرمایه شرکت، درصد مالکیت خود در شرکت را نسبت به قبل از افزایش سرمایه حفظ کنند.

به همین دلیل براساس قانون تجارت، این حق برای سهامداران شرکت در نظر گرفته می‌شود. بر این اساس، درصورتی که یک شرکت سهام جدیدی برای فروش منتشر کند، سهامداران فعلی در خرید این سهام جدید اولویت دارند. به این اولویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید، حق تقدم خرید سهام گفته می‌شود.

یادآور می‌شود؛ مشمولان سهام عدالت که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند می‌توانند با مراجعه به درگاه اینترنتی WWW.SAHAMEDALAT.IR پرتفوی سهام خود را مشاهده کنند.

ارسال نظر

 • محمد
  ۳ ۰

  سلام
  با توجه به انتخاب روش مستقیم و آزادسازی سهام عدالت از 10 خرداد پرتفوس سهام خود را در سایت سهام عدالت مشاهده نمودم. همچنانکه به کرات اعلام می شود با انتخاب روش مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام به خود افراد واگذار می گردد. به طیع مالکیت سهام، حقوق دیگری مانند سود سالیانه ،حق تقدم و حقوق غیر مالی دیگر نیز برای صاحبان سهام ایجاد می گردد.
  با توجه به برگزاری مجامع عادی و فوق العاده بعضی از شرکت های موجود در پرتفوی سهام عدالت ، تخصیص سود سالیانه و همچنین حق تقدم از محل سود انباشته یا آورده نقدی سهامداران در مجامع به تصویب رسید. ولی شرکت های مذکور از اعطای حقوق مالکانه ما خودداری می نمایند و اعلام می نمایند که اسامی شما در لیست سهامداران ما نیست و از اعطای سود و گواهینامه حق تقدم به سهامداران شانه خالی می نمایند. چون هنوز در شرکت های 36 گانه سهام به نام شرکت تعامنی های استانی است سود و حق تقدم به کام آنهاست. و در شرکت ها سهام به اسم ما نیست.

  • دانیال
   ۰ ۰

   بله کاملا صحیحه اسم سهام داران سهام عدالت توی این شرکت ها نیست و نمیتونیم در حال حاضر حق تقدم ها رو بخریم حتی ایران خودرو به سهامدار هاش سهام جایزه داده ولی به ماها هیچی لطفا پیگیری کنین

 • سیدحسین
  ۰ ۰

  یکبارمسعولان درست وقانع کننده حرف نمیزنند!!؟فقط استادفرارازواقعیات ومسعولیت!!به شیوه ماهرانه!!؟بسه دیگه کلاهمتون تابلوشدید!!؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری