کد خبر 445993

مرکز آمار ایران اعلام کرد:

افزایش نرخ تورم کالاهای وارداتی در زمستان۹۸/ ١٦.٨درصد افزایش تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی

تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های دلاری در زمستان ۹۸ نسبت به فصل قبل، ١٦.٨ درصد افزایش داشته که در مقایسه با تورم فصلی پاییز ۹۸ (١٤.٣ درصد) حدود ٢.٥ واحد درصد افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین ، قیمت کالاهای وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می‌باشد و تغییرات آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در طرح شاخص قیمت کالاهای وارداتی از کلیه کدهای تعرفه وارداتی کشور در سال ١٣٩٠(سال پایه) استفاده می­ شود. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می‌باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ٢٠ گروه‌ اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می­ شود.

ذکر این نکته ضروری است که برای محاسبه شاخص­ فصل زمستان ١٣٩٨ از داده­ های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است. لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آن­ها بایستی با ملاحظه انجام شود. شایان ذکر است که پس از استخراج و ارائه­ داده­ های قطعی سال ١٣٩٨ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص واردات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.

تورم فصلی

تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده های ریالی در فصل زمستان ١٣٩٨ نسبت به فصل قبل، ٤٦,٩ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی پاییز ١٣٩٨ (برابر با ٣٨.٧ درصد) حدود ٨.١ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده ­های دلاری نیز در فصل زمستان ١٣٩٨ نسبت به فصل قبل، ١٦.٨درصد افزایش داشته که در مقایسه با تورم فصلی پاییز ١٣٩٨ (برابر با ١٤.٣ درصد) حدود ٢.٥ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه ­های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به دو گروه «پوست خام، چرم، پوستهای نرم و اشیاء ساخته شده از این مواد و ...» و «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ های گرانبها یا نیمه گرانبها و ...» (٠,٠٠درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «آلات و دستگاه های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی و ...» (٧٤.٩ درصد) است.

تورم نقطه به نقطه

تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده ­های ریالی در فصل زمستان ١٣٩٨ نسبت به فصل مشابه سال قبل ٢٦٧,٨ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه پاییز ١٣٩٨ (برابر با ٢٥٠.٣ درصد) حدود ١٧.٥ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده­ های دلاری در فصل زمستان ١٣٩٨ نسبت به فصل مشابه سال قبل ٦١.٧ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه پاییز سال ١٣٩٨ (برابر با ٥٥.٥ درصد) ٦.٢ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه­ های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی مربوط به دو گروه «پوست خام، چرم، پوسته ای نرم و اشیاء ساخته شده از این مواد و ...» و «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ های گرانبها یا نیمه گرانبها و ...» (٠,٠٠درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه  «محصولات نباتی» (٤٧٥.٤ درصد) است.

تورم سالانه

تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده ­های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل زمستان ١٣٩٨ برابر با ٢٤٠.٠ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه‌­ی پاییز ١٣٩٨ (برابر با ٢٢٠.٧ درصد) ١٩.٣ واحد درصد افزایش داشته است. تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده­ های دلاری در چهار فصل منتهی به فصل زمستان ١٣٩٨ برابر با ٥١.٣ درصد بوده که در مقایسه با تورم سالانه­ پاییز ١٣٩٨ (برابر با ٤٤.٠ درصد) حدود ٧.٣ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه­ های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه « چوب و اشیاء چوبی، زغال چوب، چوب پنبه و...» (٤.٤ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «آلات و دستگاه های اپتیک، عکاسی و ...» (٣٨٣.٩ درصد) است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری