کد خبر 442450

۳.۵ میلیون بازنشسته در انتظار همسان‌سازی حقوق

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: توافق اولیه ای با دولت شده است تا بتوانیم همسان سازی حقوق بازنشستگان را بر این مبنا پیگیری کنیم

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مصطفی سالاری شامگاه (پنج شنبه- ۸ خرداد) در نشست خبری در استانداری اصفهان درخصوص وضعیت بیمارستان میلاد اصفهان، اظهار کرد: از چندسال پیش  ۱۰ پروژه مشابه در کشور مطرح بود که به خاطر مسائلی مانند تحریم سرمایه گذار، امکان فعالیت نداشته و یا انصراف داده اند، اما قرار شد به صورت شراکت دنبال شود، به طوری که سازمان تامین اجتماعی سهمی داشته باشد و در پروژه شریک باشد، زیرا از نظر اعتبار به تنهایی امکان اجرا نداریم.

وی در مورد بیمه بیکاری توضیح داد: پرداخت مقرری بیمه بیکاری مشروط به بیکار بودن متقاضی است و اینکه طی این مدت شاغل نباشد، این دو قید قانونی است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: قرار ما با دولت این بود که برای بیکاران ایام کرونا، وزارت کار فهرستی بدهد و ما این فهرست را پالایش و  بعد از آن به سازمان مدیریت و خزانه ارائه کنیم و درنهایت بیمه بیکاری به حساب مشمولان واریز شود که احتمالا از هفته آینده واریز می شود و در مراحل آخر پرداخت هستیم.

سالاری در پاسخ به سوالی درخصوص تامین اعتبار مقرری بگیران بیمه بیکاری باتوجه به افزایش سه برابری آنها در سال جاری، گفت: تامین اجتماعی به نسبت میانگینی که در فروردین ۵ سال قبل پرداخت کرده امسال هم مقرری بیمه بیکاری را پرداخت می کند و مابقی را دولت تامین می کند، اما اینطور نیست که بابت نبود اعتبار به کسی تعلق نگیرد، درواقع منبع متفاوت است، اما به همه مشمولان پرداخت می شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ارزیابی خدمات درمانی تامین اجتماعی در ایام کرونا، گفت: استاندار اصفهان می تواند ارزیابی در این مورد در استان داشته باشد، اما درمجموع هر جایی کمک لازم باشد انجام داده ایم و براساس آنچه شنیدیم به نسبت سهم درمان، همکاران ما در استان وظیفه خود را به خوبی انجام داده و به نظر می رسد حتی به سهم خودمان مرگ و میر کمتری داشتیم و امیدواریم همین کیفیت را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: درصورت اینکه دوباره با چنین شرایطی مواجه شویم، کل ظرفیت درمان تامین اجتماعی در اختیار استان خواهد بود.

سالاری در پاسخ به سوال دیگری گفت: مصوبه ستاد ملی کرونا رایگان بودن درمان مبتلایان کرونا بود که مکلف به اجرا بودیم و اعتبار مورد نیاز را نیز خودمان تامین کردیم.

جذب نیرو در تامین اجتماعی انجام می شود

وی با اشاره به اینکه امسال براساس مجوزی که از هیئت امنا گرفتیم، جذب نیرو در تامین اجتماعی خواهیم داشت، تصریح کرد: در بخش درمان معادل بازنشستگان پارسال مجوز جذب نیرو داریم و در بخش غیر درمان نیز ظرفیتی که بازنشسته شدند، اولویت با جذب نخبگان است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در مورد وضعیت هتل هما در اصفهان و متوقف شدن آن، گفت: برآورد کردیم که چطور می توانیم هزینه آن را تامین کنیم، اما هنوز به جمع بندی نرسیده ایم.

سالاری تاکید کرد: اولویت تامین اجتماعی اول پرداخت مستمری بازنشستگان، دوم پرداخت هزینه درمان بیمه شدگان و سوم این قبیل کارها و اجرای پروژه هاست که طبق برآوردها تصمیم گیری می شود.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه طبق مصوبه بودجه ۹۹ از اجرای پروژه جدید ممنوع هستیم، گفت: پروژه های ۷۰ درصد به بالا در اولویت است که بیشتر درمانگاه ها هستند و طبق اولویت انجام می شود، همچنین توسعه ظرفیت مراکز موجود و همکاری با وزارت بهداشت برای تحقق عدالت سلامت مدنظر است .

بدهی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی تامین اجتماعی به مراکز غیردانشگاهی

وی با یادآوری مطالبه سه و نیم میلیون بازنشسته تامین اجتماعی برای همسان سازی حقوق، خاطرنشان کرد: توافق اولیه ای با دولت شده است تا بتوانیم همسان سازی را بر این مبنا پیگیری کنیم که دولت ۵۰ هزار میلیارد سهام شرکت ها بابت بدهی که به سازمان تامین اجتماعی دارد را به سازمان واگذار کند، چند هزار میلیارد هم بابت اسناد خزانه واگذار کند. درست است مطالبات بیشتر است، اما طبق مصوبه سال ۹۹ دولت ۵۰ هزار میلیارد تومان دارایی و سهام را مجاز است بابت بدهکاری به تامین اجتماعی پرداخت کند که البته هنوز قطعی نیست، ولی همه نظرشان این است که انجام شود و اگر در دولت به تایید برسد اجرا می کنیم .

سالاری با اعلام اینکه هم اکنون بدهی انباشته به مراکز درمانی تابعه نداریم، افزود: در پرداخت به مراکز درمانی غیرتابعه یا غیر دانشگاهی سه ماه عقب هستیم که تقریبا ۱۵۰۰ میلیارد تومان است.

وی خاطرنشان کرد: اصفهان به عنوان استان معین تهران باید امکانات درمانی لازم را برای شرایط بحرانی داشته باشد که قطعا این آمادگی در استان اصفهان وجود دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در نظام فاسدی که صندوقهای بازنشستگی با بی شرمی هدف تاراج دست اندرکاران دلسوز هستند انتظار زیادی از افزایش مستمری نمیرود و ما کماکان از دهم هرماه به نان خالی نیز محتاجیم.

 • هادی
  ۰ ۰

  ماشالله ازجیب ما بازنشسته ها بیشترین حقوق ومزایا دریافتی راپرسنل تامین اجتماعی دارند .پس بااین وجود دیگر بودجه ای برای ما نمیماند.من بازنشسته با داشتن فرزند ونوه واقساط در مرحله سکته هستم جزخداهم کسی به فکر مانیست

 • رضاثنایی نیری
  ۰ ۰

  باسلام بنده کارگر شهرداری بودم پارسال برج برج پنج دچا حادثه شدم متاسفانه اداره کارگفتند هجده ماه تعلق میگیره ولی پیام امد که شامل نمیشود