کد خبر 440099

یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

سرکوب ارزی باعث ارزان شدن واردات می‌شود/ فضای جدیدی برای سیاستگذاری صحیح ارزی

یک کارشناس اقتصادی نوشت: امروز بلحاظ ارزی با سالهای گذشته متفاوت است. حرفم از جنس ذخایر و کانالهای ارزی نیست. سالهای پیش این قید جدی بود که عامه مردم در مقابل افزایش نرخ ارز مقاومت دارند و سرمایه اجتماعی دولت با افزایش ‎نرخ_ارز کاهش می‌یابد. بنابراین همواره نرخ ارز در ایران در همه دولتها سرکوب شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، محمد صادق الحسینی کارشناس اقتصادی گفت: امروز بلحاظ ارزی با سالهای گذشته متفاوته. حرفم از جنس ذخایر و کانالهای ارزی نیست. سالهای پیش این قید جدی بود که عامه مردم در مقابل افزایش نرخ ارز مقاومت دارند و سرمایه اجتماعی دولت با افزایش ‎نرخ_ارز کاهش می‌یابد. بنابراین همواره نرخ ارز در ایران در همه دولتها سرکوب شد.

اما امروز با سهامدار شدن بیش از ۵۰ میلیون ایرانی (پس از سهام عدالت) بسیاری با هر مقدار سرمایه از برندگان افزایش نرخ ارزند چون ادامه رشد ‎#بورس به نرخ ارز وابسته است.

این فضای جدیدی برای سیاستگذاری صحیح ارزی است و میتواند مکانیسم تصمیم‌گیری ارزی در کشور را اساسا تغییر دهد

واقعی بودن نرخ ارز (افزایش متناسب با تورم یا رشد نقدینگی) همیشه مخالفان جدی داشته. خصوصا که منافع واردکنندگان بزرگ در میان است. این منافع در ۵۰ سال گذشته تولید ایرانی را تقریبا نابود کرد.

سرکوب ارزی باعث ارزان شدن واردات و از بین رفتن قدرت رقابت تولیدکننده در بازار داخلی میشود

راز تاسف بار نابودی ‎#ارج، ‎#آزمایش، ‎#پارس، ‎#کفش_ملی، ‎#بلا و نساجی ایران و چرم ایران و کلیه صنایع غیررانتی ایران همین است. سیکل معیوب تورم داخلی باعث گران شدن تولید داخلی میشود ولی تولیدکننده چینی که تورم کم دارد با سرکوب ارزی عملا از ما کمک میگیرد تا تولید داخلی ما را نابود کند

بارها در این مورد من و بسیاری از دوستان  نوشته‌ایم اما گوش شنوایی پیدا نمیشد.

این روزها برای اولین بار در سالهای متمادی می‌بینم که آدمهای معمولی می‌پرسند چرا نرخ ارز را بالا نمی‌برند؟! این اتفاق بسیار مهمه. امیدوارم سیاستگذار ارزی کشور نیز به این تغییر فضا توجه کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مهدی
  ۴ ۲

  اقای دکتر دلار چقدر حباب دارد چرا تورم آمریکا را بایستی ما پرداخت کنیم

 • جلالی
  ۳ ۱

  سلام، آقای کارشناس ،نیازی نیست که واردات کالا صرفا با انتقال ارز صورت گیرد، میتواند با طلا و نقره وسایل کالاهای دیگر نیز صورت پذیرد، ولی آنچه که مهم است پدیده واردات است، چرا هر کالایی را که دولت بخواهد ،به هر میزان وهرشکل توسط دولت وارد شود؟ هشتاد و پنج درصد قاچاق کالا توسط خود دولت صورت پذیرفته ،اداره گمرگ به تنهایی مافیای واردات کالا به کشور میباشد، شما چرا پوشش درست میکنید برای افزایش بی دلیل نرخ ارز، مردباشید وناجوانمردانه آدرس اشتباه ندهید

 • علیرضا
  ۰ ۰

  بیشتر کارشناس ها اجیر شده و مزدور دولت اند با افزایش نرخ ارز معیشت مردم متوسط به پایین به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و خرید یک یخچال برای زوج های تبدیل به یک رویا می شود

 • محمدی
  ۶ ۱

  چاپ ریال را متوقف و ارز دولتی را حذف و همان مقدار ارز ۴۲۰۰ تومانی را به قیمت روز فروخته و ریال آنرا بین خانوارهای زیر خط فقر تقسیم کنید ، ممنون .

 • محمدی
  ۰ ۰

  کنترل حجم نقدینگی راهی آسان کهنیازی به فروش ارز ندارد ، در یک فرصت ده روزه از مردم بخواهید تا ریال نقدی خود را به حساب بانکی خود واریز و پس از آن ده روز ، ریال نقدی بی ارزش شود ، سپس مردم با کارت بانکی خود خرید و در زمان خرید ۱۵٪ مالیات دهند ، برای کرایه تاکسی و آژانس از کارت مترو ااستفاده گردد .

 • saman
  ۰ ۰

  نرخ ارز خیلی هم بالاست، قرار نیست شما بخ خاطر طرفداری از بوزس قیمت ارز را بالا ببری!!! در اگر شما اقتصاد حالیت باشه میفهمی که تا در اقتصاد رقابت و عرضخ و تقاضه وجود نداشته باشه اون اقتصاد دو زار نمی ارزه، جدا دکتری؟!!!!

 • رضا
  ۰ ۰

  احسنت

 • شهاب سرور
  ۰ ۰

  فساد.از بالا.به پایین...فساد اسلام.فساد