کد خبر 438898

گزارش اقتصادآنلاین از اختلافات میان وزارت کار و سازمان برنامه‌وبودجه؛

چرا بیمه بیکاری کرونایی واریز نمی‌شود؟/ وزارت کار: بودجه نداریم، سازمان برنامه: پرداختی‌ها مطابق مصوبات است

با وجود اینکه دولت مصوب کرده بود که ۵هزارمیلیاردتومان به صندوق بیمه بیکاری تخصیص یابد ولی تاکنون ۱۵۰۰میلیاردتومان به حساب این صندوق واریز شده و وزارت کار اعلام کرده است که بودجه کافی برای پرداخت بیمه بیکاری به۸۰۰هزار متقاضی را ندارد.

اقتصادآنلاینصبا نوبری؛ به دنبال مشکلاتی که کرونا برای اقتصاد ایران به وجود آورد، با موافقت رهبری مصوب شد که مبلغ یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برداشته شود. با مصوبه دولت مقرر شد که پنج هزارمیلیارد تومان از این مبلغ به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یابد.

وزارت کار سامانه‎ای برای ثبت‌نام افرادی که به دلیل شیوع کرونا بیکار شده و متقاضی دریافت بیمه بیکاری بودند معرفی کرد که تا امروز حدود 800هزار نفر در این سامانه ثبت‌نام کردند.

پیش از این مسعود بابایی، مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار در پاسخ به اینکه چرا تا کنون بیمه‌ بیکاری افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند پرداخت نشده است، گفته بود: هنوز مبلغ تخصیص یافته شده توسط سازمان برنامه‌وبودجه به حساب ما واریز نشده است و به محض اینکه این رقم واریز شود واریزها شروع خواهد شد.

هفته گذشته نوبخت از واریز 500میلیارد تومان به حساب صندوق بیمه بیکاری خبر داد و گفت هزار میلیارد تومان دیگر در همین هفته برای صندوق بیکاری واریز خواهد شد.

البته این مبلغ با پنج هزار میلیارد تومانی که دولت برای این صندوق مصوب کرده بود فاصله زیادی دارد.

روز گذشته حامد شمس، رییس مرکز روابط عمومی وزارت کار در واکنش به مصاحبه پورابراهیمی، نماینده مجلس که به عدم آغاز فرایند پرداخت بیمه بیکاری اعتراض کرده بود در صفحه توییترش نوشت: «‌برخی نمایندگان از واریز نشدن بیمه بیکاری دوره کرونا گلایه می‌کنند درحالی که خبر دارند اولین پرداختی صندوق بیمه بیکاری تازه سه روز پیش توسط سازمان برنامه‌وبودجه به مبلغ 500میلیارد تومان!!! انجام شده است و بدیهی است که صندوق برای پرداخت اول باید بودجه داشته باشد».

حامد شمس

این اظهار نظر با واکنش مهدی قمصریان، سخنگوی سازمان برنامه‌وبودجه روبه‌رو شد و وی در پاسخ به این توییت نوشت: «شاید دیگران ندانند ولی دوستان بهتر می‌دانند که چه 500میلیارد چهارشنبه قبل و چه هزارمیلیاردی که این هفته به صندوق بیمه بیکاری واریز می‌شود بر اساس مصوبه ابلاغی ستاد ملی کرونا و بخش اول ریالی واریزی بانک مرکزی به خزانه تخصیص داده شده و پرداخت شده است. دلیل!!! چیست؟»

مهدی قمصریان

به نظر می‌رسد از نظر وزارت کار مبلغ اختصاص یافته هم با آنچه دولت مصوب کرده است متفاوت است و هم برای پرداخت بیمه بیکاری به 800هزار متقاضی کافی نیست ولی از طرفی هم سازمان برنامه‌وبودجه معتقد است پرداختی‌هایش مطابق مصوبات ستاد ملی کروناست و اگر وزارت کار مبلغ بیشتری می‌خواهد باید درخواست بدهد تا تصویب شود.

شنیده‌ها حاکی از این است که وضعیت دقیق پرداخت بیمه بیکاری و چگونگی تخصیص این هزار و 500 میلیاردتومان شنبه هفته آینده مشخص خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    با سلام الن 4ماه بیکارم ولی تا به حال حقوق بیمه بیکاری ندادن بنده مستاجر والان با زندگی وزنم مشکلات حادی حتی تا مرز جدای رسیده تو را خدا کمک کنید پنچاه سالمه

  • ناشناس
    ۰ ۰

    با سلام الن 4ماه بیکارم ولی تا به حال حقوق بیمه بیکاری ندادن بنده مستاجر والان با زندگی وزنم مشکلات حادی حتی تا مرز جدای رسیده تو را خدا کمک کنید پنچاه سالمه