{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 435896

سهامداران سهام عدالت می‌توانند با مراجعه به سامانه سهام عدالت یکی از دو روش آزادسازی مستقیم یا غیر مستقیم را انتخاب کرده و از مزایای هر روش بهره‌مند شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، در سامانه سهام عدالت در توضیح روش‌ها خطاب به سهامدار آمده است: در آزاد سازی به شیوه مستقیم مالکیت و مدیریت سهام‌عدالت به‌صورت مستقیم و بدون واسطه با لحاظ مراتب ذیل به سهامداران تخصیص و انتقال می‌یابد.

همچنین به میزان سهام تخصیص‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سرمایه پذیر سهام‌عدالت و به‌تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی به افراد تخصیص خواهد یافت. علاوه بر آن، این دسته از سهام‌داران سهام عدالت، به ازای سهام شرکت‌های غیر بورسی سرمایه‌پذیر سهام عدالت، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را نیز دریافت خواهند کرد.

در این حالت مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص‌یافته به عهده سهامدار بوده و در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص‌یافته، قابلیت نقل‌وانتقال سهام مزبور به غیر و فروش آن بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین‌شده توسط شورای عالی بورس صورت خواهد گرفت.

در ادامه آمده است: مطابق قانون تجارت، این افراد سهامدار محسوب شده و از مزایای سهام تخصیص‌یافته ازجمله سود و ... بهره‌مند خواهند شد.

همچنین دو ماه پس از تاریخ انتخاب روش مذکور می‌توان با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) از تعداد سهام تخصیص‌یافته نزد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مطلع شد.

لازم به ذکر است بهره‌مندی از خدمات قابل ‌ارائه از جمله ایجاد امکان معامله پذیری سهام تخصیص‌یافته در آینده منوط به مراجعه به سامانه سجام، ثبت‌نام و احراز هویت در مراکز تعیین‌شده است.

در روش غیر مستقیم نیز این توضیحات خطاب به سهامدار درج شده است: »در صورت انتخاب آزادسازی به روش غیرمستقیم، مالکیت و مدیریت سهام‌عدالت شما با لحاظ مراتب ذیل از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و شما حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهید داشت.»

با این تفویض اختیار، سهام شرکت‌های سرمایه پذیر سهام‌عدالت متعلق به شما توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی می‌شود.

سهام مزبور در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (۷۰ درصد) و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه استانی (۳۰ درصد) ساماندهی خواهد شد.

لازم به ذکر است که هم اکنون بیش از ۴۹ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از هموطنان دارای  سهام عدالت هستند که می‌توانند با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir از وضعیت سهام و میزان سود دریافتی مطلع شده و یکی از روش‌های مستقیم یا غیر مستقیم را انتخاب نمایند.

ارسال نظر

 • پیام
  ۲۲ ۱

  خیلی کلی صحبت میکننن چرا یه برنامه نمیذارن درست و حسابی توضیح بدن؟؟؟

  • ناشناس
   ۳۰ ۶

   درکل کدومش بهتره روش مستقیم یاغیرمستقیم.؟
   چراکسی توضیح درستی نمیده؟

 • محمد سعید خلوتی
  ۲۶ ۲

  درود ،،کدام روش اسانتر و بهتر است از طریق سامانه سجام یا غیر !؟سپاس

 • رسول طاهرنصب
  ۱۴ ۴

  ثبت نام سهم عدالت

 • ناشناس
  ۲۳ ۴

  میخوایم‌مثل‌قبل‌شه‌مستقیم‌زدیم‌میخوایم‌‌غیرمستقیم‌شه. باباازبورس‌نمیدونیم‌یه‌دردسرجدیدتواین‌شرایطـ‌کرونا‌همه‌بایدبرن‌دفترپیشخوان‌دوباره‌یه‌فاجعه‌بزرگ

  • ناشناس
   ۶۵ ۳

   اشتباهی زدیم مستقیم می‌خوام برگردونم آیا امکانش هست لطفاً توضیح دهید

  • لامورات
   ۱۵ ۵

   دقیقا چیکار کنیم من چند روزه مردد هستم کسی هم درست توضیح نمیده

 • ناشناس
  ۲۰ ۲

  من روش مستقیم زدم میخواهم برگردم غیر مستقیم بزنم چیکار کنم

  • اسماعیلی
   ۱۰ ۰

   امکان سهام عدالت به غیر مستقیم اصلا امکان ندارد؟

 • محمد
  ۱۹ ۰

  سلام اشتباه مستقیم انتخاب کردیم اطلاع کافی نداشتیم لطفا برای این تصمیم که اولین بار مطرح شده و اطلاع کافی نداشتیم ویرایش بزارید ممنون

  • سالی
   ۱۸ ۲

   من اطلاع کامل ندارم روش مستقیم وانتخاب کردم امانه میخوام بفروشم نه میخوام توبورس بزارم چیکارکنم؟

 • ناشناس
  ۱۱ ۰

  سلام میشه لطف کنید بگید چطوری میشه دوباره به روش غیر مستقیم سهام مون رو بر گردونی

 • ناشناس
  ۴ ۰

  همش میخوان کاری کنن که دستشون تو جیب مردم باشه آزادسازی سهام به روش مستقیم و عدم ویرایش آن یکی از این کارهاست

 • ناشناس
  ۷ ۳

  مااشتباهی آزادسازی مستقیم انتخاب کردیم لطفاراهی برای ویرایش اطلاعات بازبگذاریدچون درست اطلاع رسانی نشده

 • مجید
  ۱۱ ۲

  من میخوام سهاممو بفروشم روش مستقیموزدم .به نظرتون درسته؟

 • ناشناس
  ۲۱ ۴

  سلام من هم روش مستقیم انتخاب کردم اگر نفروشم در نزد خود نگه دارم آیا می توانم از سودسالانه آن استفاده کنم یا نه

 • ناشناس
  ۶ ۰

  منم اشتباه کردم مستقیم زدم لطفا ویرایش بزارید من از بورس سهامدتری هیچی نمیدونم لطفا دولت درک کنه اخه ی بار فرصت دارین یعنی چ کمک کنین

 • لیلا
  ۶ ۰

  تچرا اینقدر هول شدین. میتونید مستقیم رو انتخاب کنید ولی خرید وفروش نکنید..تفاوت سود سهام عدالت در سهامداری مستقیم و غیرمستقیم
  یک کارشناس بازار سرمایه با تشریح ابعاد مختلف سهام عدالت اظهار کرد: این دو روش – سهامداری مستقیم و سهامداری غیرمستقیم (با واسطه شرکت های استانی) – از نظر سوددهی تفاوت معناداری نخواهد داشت.

  به گزارش کاماپرس، عرفانه افشار رئیس هیات مدیره کارگزاری سهام بارز درباره ابعاد و اهداف طرح سهام عدالت اظهار کرد: خصوصی کردن شرکت‌های دولتی یکی از موضوعات مندرج در اصل ۴۴ قانون اساسی است که طبق آن دولت از سهم خود را در شرکت‌های دولتی کم می‌کند وبخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود. بر اساس این طرح، ابتدا سهام عدالت بین افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان فاقد شغل تقسیم شد و سپس گروه‌های دیگری نیز سهام‌دار شدند.

  وی در ادامه گفت: براساس اظهارات رئیس سازمان خصوصی‌سازی، سهام عدالت برای دو دهک مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی با ۵۰ درصد تخفیف ارائه شد و طی ۱۰ سال گذشته از محل سود سهام این شرکت‌ها، بقیه اقساط واصل شد.

  مدیر معاملات کارگزاری سهام بارز افزود: در حال حاضر دو دهک کمیته امداد و سازمان بهزیستی برگه سهام یک میلیونی دارند و غیر از آن، ۲۵ میلیون نفر برگه‌های سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی و ۱۰ میلیون نفر برگه‌های سهام ۴۷۸ هزار تومانی دراختیار دارند.

  در این باره بیشتر بخوانید:

  سهام عدالت چگونه قابل فروش می شود؟
  فروش سهام عدالت چگونه است؟
  سهام عدالت ۳۰ میلیون جامانده دارد
  این کارشناس بازار سرمایه درباره ارزش کنونی سهام عدالت اظهار کرد: اگر وارد سامانه سهام عدالت شوید ارزش سهام شما درج شده است که برای برخی حدود ۵۳۲ هزارتومان و برای برخی نیز یک میلیون تومان درج شده است. ارزش واقعی سهام عدالت برای سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی با توجه به قیمت‌های روز سهام قابل تغییر ولی تقریبا حدود ۸ میلیون تومان و برای سهام عدالت یک میلیون تومانی حدود ١٦ میلیون است ، یعنی ارزش سهام عدالت چیزی حدود ١٦برابر شده است.

  وی درباره ترکیب کلی شرکت هایی که سهام آنها در این طرح واگذار شده است، گفت: سهام عدالت متشكل از ٣٦ شركت بورسی و ١٣ شركت غیر بورسی و جمعا ٤٩ شركت است كه ارزش روز این شركت‌ها تقریبا معادل ٤٣٠ هزار میلیارد تومان است.

  شفاف سازی و حق انتخاب در فروش سهام

  افشار، در پاسخ به این که روش‌های آزادسازی سهام عدالت چیست، گفت: باتوجه به امكان ازاد سازی سهام عدالت مشمولان می‌توانند وارد سامانه سهام عدالت شوند و نحوه مدیریت خود را تعیین نمایند. در این سامانه امكان انتخاب روش مستقیم برای مشمولان موجود است و در صورت عدم انتخاب این گزینه به صورت خودکار روش غیرمستقیم برای مشمولان لحاظ می شود.

  ۱) روش مستقیم: در این روش تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی به سهام‌دار داده می‌شود؛ به عبارت سهام فرد در بورس مشخص می‌شود و سهامدار باید کد بورسی بگیرد تا به سبد سهام خود دسترسی پیدا کند و در خصوص خرید و فروش آن خودش تصمیم بگیرد.

  ۲) غیر مستقیم: در این روش سهام‌دار ساماندهی مالکیت و مدیریت سهام ‌عدالت خود را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واگذار می‌کند و حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت. در این صورت ۷۰ درصد از سهام در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و ۳۰ درصد آن از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه استانی مدیریت می‌شود.

  این کارشناس بازار بورس درباره مزیت های آزادسازی سهام عدالت برای سهامداران گفت: با توجه به ایجاد امکان آزادسازی سهام عدالت، اکنون مردم می توانند دیگر به طور شفاف بدانند که چه تعداد از سهام کدام شرکت ها متعلق به ایشان است، در صورتی که تاکنون کسی در مورد اینکه مالک چه سهمی و به چه تعدادیست اطلاعی نداشت.

  رئیس هیات مدیره کارگزاری سهام بارز در مورد ویژگی مدیریت مستقیم سهام عدالت اظهار کرد: در واقع انتخاب روش سرمایه گذاری مستقیم باعث می شود شما به طور مشخص بدانید چه تعداد از چه سهمی در اختیار دارید. به فرض اگر سهام بانک پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس به شما تخصیص یافته ولی به دلایلی شما تصمیم به فروش این سهم دارید، به راحتی می توانید سهم مذکور را بفروشید و با سهام شرکت دیگری جایگزین کنید. ضمن اینکه در این روش شما می توانید مستقیما سود سهام تحت تملک خود را دریافت کنید.

  وی در پاسخ به این پرسش که کدام یک از روش های سهامداری مستقیم یا غیرمستقیم در سهام عدالت بهتر است، گفت: اگر شما دارای کد بورسی و سابقه فعالیت در بازار سرمایه را دارید ، روش سهامداری مستقیم میتواند یک گزینه مناسب برای شما باشد . مزیت این روش این است که مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص‌یافته به عهده سهامدار است اما اگر به دلایل شخصی با بازار سرمایه آشنایی ندارید یا علاقه ای به مدیریت شخصی سهام عدالت خود ندارید، بهترین گزینه سهامداری غیر مستقیم است، ضمنا این دو روش از نظر سوددهی تفاوت معناداری نخواهد داشت.

  افشار در پایان خاطرنشان کرد: مشمولان برای انتخاب روش مدیریت سهام عدالت خود فرصت یك ماهه دارند و درصورت عدم ورود به سامانه سهام عدالت و عدم تكمیل اطلاعات روش غیر مستقیم برای سهامداران اعمال خواهد شد .مشمولانی كه روش مستقیم را انتخاب می‌كنند دوماه پس از تعیین روش مستقیم امكان مراجعه به كارگزاران بورس و فروش سهام خود راخواهند داشت.

 • سالی
  ۴ ۲

  توروخداماروراهنمایی کنیدخواهش میکنم مااشتباه کردیم میخوایم غیرمستقیم بزنیم مستقیم زدیم آیاامکان انصراف داره؟یه توضیحی بدین لطفا مانه قصدفروش داریم نه قصدگذاشتن توبورس ومیخوایم مثل سابق سالی ۲ بارواریزشه به کارتمون چیکارکنیم؟روش مشتقیم انتخاب کردیم!!!!!

 • اکی
  ۵ ۱

  بروید تو سایت سامانه سهام عدالت.تا ۸خرداد وقت دادن.بزنید غیرمستقیم

 • ناشناس
  ۵ ۲

  سلام اشتباه روش مستقیم انتخاب کردم میخواهم بر گردم به غیر مستقیم راهنمایی کنید

 • م
  ۱ ۰

  امکان ویرایش هست توی سامانهsamanese.ir

 • علیرضایوسفی
  ۲ ۰

  ازد سازی وبفروشم

 • yas
  ۱ ۰

  سلام.ما می تونیم روش مستقیم انتخاب کنیم بعد کد بورسی رو بگیریم.یا باید حتما کد رو داشته باشیم بعد کد رو بزنیم

  • ناشناس
   ۰ ۰

   آزاد سازی سهام به کد بورسی احتیاج نداره

 • M
  ۰ ۰

  باسلام خواهش میکنم امکان ویرایش رو برای افرادی که پس از۱۵اردیبهشت اقدام به آزادسازی کرده اندرافراهم کنیدباتشکرفراوان

 • مرتضی
  ۰ ۱

  سلام. میخواستم بدونم چرا برای آزاد سازی سهام عدالت در دفاتر ثبت نام مبلغ 40000 تومان باید بپردازند؟ و سوال بعدی اینه که پس ثبت نام و آزاد سازی و گرفتن کد رهگیری چه باید کرد؟

 • ناشناس
  ۳ ۱

  من روشم مستقیم بود ولی نمی خوام بفروشم این امکان وجود داره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آیا میشود روش مستقیم رو انتهاب کرد ولی خرید و فروش انحام ندادو فعالیتی نداشته باشیم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  اشتباهی زدم مستقیم میخوام غیر مستقیم بزنم از بورس چیزی نمیدونستم خواهش میکنم ویرایش بزارید

 • ناشناس
  ۵ ۰

  اشتباهی روش مستقیم انتخاب کردم اطلاع کافی نداشتم میخوام غیر مستقیم بزنم من از بورس چیزی نمیدونم لطفا ویرایش بزارید ممنون

 • نسترن
  ۰ ۰

  با سلام و عرض ادب
  مدیر مسئول محترم سایت اقتصاد برتر
  از شما عاجزانه تقاضا داریم به عنوان دست خدا صحبت های ما رو به گوش مسئولین برسانید.
  اطلاع رسانی کاملی صورت نگرفته و ما اشتباها روش مدیریت مستقیم و انتخاب کردیم.
  در صورتی که ما نمیدونستیم و هر روز اطلاع رسانی کامل و کامل تر شد تا رسیدیم به شفاف سازی کامل. تشکر.

  • ناشناس
   ۳ ۰

   خوبه بابا هی خودتون چوب میکنین تو آستین خودتون که چی بشه هرکی روش آزاد سازی رو انتخاب کرده خوب کاری کرده اگه میخواد میفروشه اگه نمیخواد هم خب تو بورس کاری ندارید سهام بهتون میدن شما خرید وفروش نکن سود همون شرکت‌ها یی که تا حالا سهامش روداشتید هم میاد به حسابتون

 • ناشناس
  ۰ ۱

  اکبرکوشکی

 • M
  ۰ ۰

  سلام تورو به خدااااااایکی نیست خواسته ی ماروبه گوش مسولین برسونه ما فقط یه ویرایش رومیخاییم تورو به امام حسین قسم تون میدم

 • ناشناس
  ۰ ۱

  روش مستقیم
  یعنی اختیار با خودته بفروش یا نه
  غیر مستقیم فقط چند وقت یه بار مبلغی به عنوان سود میدن
  خلاصه ش مستقیم بهتره

 • زینب
  ۰ ۰

  سلام خواهش میکنم ازتون یه پیگیری داشته باشید که امکان ویرایش درانتخاب روش مدیریت سهام عدالت روفراهم کنن تورو به قرآن من از دوری هیچی نمی دونم وبه اشتباه وبدون آگاهی دقیق آزادکردم

 • ناشناس
  ۰ ۱

  باسلام آیا فرصتی برای ویرایش کسانی که آزاد سازی رو اشتباه وارد کردن هست؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  روش مستقیم از غیر مستقیم بهتره

 • شهاب
  ۱ ۰

  سلام
  بنده سهام عدالتمو آزاد کردم. در سایت سجام ثبت نام و احراز هویت کردم و منتظرم تا کد بورسیم صادر بشه.
  سوال اولم اینه:
  الآن که سهامم آزاد شد، باز هم طبق روال سالهای قبل به بنده سود تعلق میگیره یا نه؟ اگر جوابتون بله هست، یعنی قضیه از این قراره بدون اینکه من سهاممو انتقال بدم به یک کارگزاری خاص، بصورت اتوماتیک و پیش فرض همون کارگزاری بانک بنده بهم سود سالیانه میده؟
  سوالم دوم:
  کسی که فقط میخواد از طریق بانک خودش (بانک ثبت شده برای سهام عدالت شخص منظورمه) ۳۰ درصد سهامشو بفروشه، دیگه نیازی هست که قبلش در سایت سجام ثبت نام و احراز هویت بشه؟( این سوال واسه خودم نیست)
  آخه بنظرم کسی که تو بانک حساب داره پس نیازی به احراز هویت بابت زنده بودن شخص نداره و پول فروش سهامش هم بدون سختگیریه خاصی به حسابش واریز میشه.. و اینکه سایت سجام مخصوص کارگزاریها هست.یعنی کسی که سهامشو از طریق کارگزاری هایی غیر از کارگزاری های بانک خودش میخواد بفروشه، پس نیاز به ثبت نام و احراز هویت در سایت سجام داره.
  لطفا اگر اطلاعاتم در این مورد غلطه راهنماییم بفرمایید.
  سوال سوم:
  بانک فعلا ۳۰ درصدو میفروشه. ماه ها یا سالهای بعدی این قطعیت وجود داره که باقیه سهام رو هم بصورت مرحله ای بفروشه؟
  تشکر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام چرا براما سودرشو نریختن ما از اولشم سودی از این سهام عدالت ندیدیم .گفتن میریرن ولی خبری نشد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام چطور از وضعیت سهام با روش غیر مستقیم مطلع شویم؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری