{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 432269

معاون وزیر بهداشت اعلام کرد؛

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت ضمن تشریح اعتبارات دریافت شده برای مقابله با کرونا از منابع مختلف، گفت: از سال ۲۰۰۵ تا کنون، برای اولین بار وامی را از بانک جهانی به میزان ۵۰ میلیون دلار دریافت خواهیم کرد که مقدمات آن انجام شده است و با هنماهنگی دستگاه‌های ذی ربط مانند بانک مرکزی در حال انجام است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا ، ‌سید کامل تقوی‌نژاد در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، ضمن تشکر از همکاران نظام سلامت برای مبارزه با بیماری کرونا، گفت: همانطور که می‌دانید تعدادی از همکاران ما جبهه‌های جنگ را تجربه کردند و امروز فصل دیگری از مجاهدت را برای کشور اضافه کردند. نسل امروز جبهه و جنگ را از نزدیک ندیده، ‌ اما این افراد، نوع جدیدی از مجاهدت را پیاده کرده و تفسیر جدید از آن به دست دادند و جان‌شان را در طبق اخلاص گذاشتند. تعداد زیادی از همکاران ما در بخش‌های مبارزه با کرونا در صف اول بودند و جان‌شان را از دست دادند که با اجازه مقام معظم رهبری شهدای خدمت تلقی شدند. در همین راستا کارگروهی تشکیل شده که به دقت افرادی را که صرفا برای این موضوع و در صف اول بودند، شناسایی کرده و این‌ها می‌توانند از قانون جامعه ایثارگران استفاده کنند.

وی با اشاره به همکاری‌های مردم، ‌ افزود: طبق آنچه تاکنون ثبت شده، ‌ حدود ۴۰ میلیارد تومان تاکنون از طریق مشارکت‌های مردمی از سوی اقشار مختلف در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته است. در شرایط فعلی برای جلب اعتماد مردم به نظام سلامت، ‌ با هماهنگی فرابورس نماد نیکوکاری در بورس اوراق بهادار تعریف شده، بسیار باارزش است که مردم اعتماد کردند؛ دو نماد "کرونا یک" و "کرونا دو" است. در "کرونا یک" سهام خریداری شده و در اختیار دانشگاه‌ها گذاشته می‌شود و در "کرونا دو" سهام خریداری شده و توسط فرد نگهداری شده و منافع آن را در اختیار بخش سلامت قرار می‌دهند.

وام ۵۰ میلیون دلاری بانک جهانی برای مقابله با کرونا

تقوی‌نژاد با اشاره به کمک‌های غیرنقدی ایرانیان مقیم خارج، گفت: از سال ۲۰۰۵ به بعد برای اولین بار وامی را از بانک جهانی به میزان ۵۰ میلیون دلار داریم دریافت می‌کنیم که مقدمات آن انجام شده است و با هنماهنگی دستگاه‌های ذی ربط مثل بانک مرکزی در حال انجام است. همچنین وامی را بانک توسعه اقتصادی به میزان ۱۳۰ میلیون یورو برای خرید تجهیزات قرار است برایمان فراهم کند.

وی ادامه داد: تاکنون سازمان برنامه و بودجه سه هزار و ۵۰ میلیارد تومان در پایان سال ۱۳۹۸ برای مبارزه با کرونا اختصاص داده است. همچنین تاکنون ۱۲۰۰ میلیاراد تومان از تجهیزات خریداری شده از محل خریدهای داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است. هدف ما تقویت شرکت‌های داخلی، طبق فرمایش مقام معظم رهبری بوده است.

افزایش تا۵۰ درصدی حقوق همه کارکنان نظام سلامت

تقوی نژاد با اشاره به افزایش حقوق کارکنان نظام سلامت، گفت: نیروی انسانی در دایره اصلی تصمیمات وزارت بهداشت قرار دارد و وزیر بهداشت از روز نخست که در وزارت بهداشت حضور پیدا کردند، بحث معیشت کارکنان نظام سلامت را مورد توجه قرار دادند. برهمین اساس  در اسفند ماه و در بحران کرونا افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل هشتم آیین‌نامه اداری استخدامی کارکنان غیر علمی دانشگاه‌ها بود که سماجت و پیگیری های زیاد انجام شد و  حقوق همکاران تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. اتفاقی که برای اولین بار در نظام سلامت اتفاق افتاد این بود که افزایش برای کارکنان قراردادی و شرکتی نیز رخ داد.  همواره  افزایش‌ها شامل نیروهای رسمی می‌شد، اما این بار همه نیروها با هر عنوانی در وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی مشمول قرار گرفتند. بنابراین این افزایش برای کارکنان قراردادی تبصره چهار و شرکتی هم لحاظ می‌شود و همه نیروها با هر عنوانی در وزارتخانه و دانشگاه‌ها فعال بودند، مشمول شدند و در قالب عدالت در پرداخت به عنوان مساله اساسی در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: وزیر بهداشت بخشنامه‌ای صادر کردند که افرادی که در بخش محیطی و ستادی در دانشگاه‌ها خدمت و در مبارزه با کرونا فعالیت کردند، تشویق شوند و تشویقی آنها در پرونده پرسنلی آنها ضبط شود. مرخصی تشویقی متناسب در دوره‌ای که در محیط کاری قرار داشتند در نظر گرفته شده است.   خدمات همکاران در خط مقدم مقابله با کرونا باید در ارزشیابی سالانه قید و ثبت شود.  شرایطی فراهم شد که کارکنان در سه بخش ارشد، خبره و عالی ارتقا پیدا کنند و مقرر شد تا متناسب با میزان کیفیت فعالیت کارکنان حوزه بهداشت، پاداش پرداخت شود.

نحوه محاسبه اضافه کار و کارانه پرستاران


تقوی نژاد درباره دریافتی‌ها در حوزه پرستاری نیز گفت: مهمترین مساله در حوزه پرستاری بحث تفکیک اضافه کار از کارانه است و یکی از اتفاقات مهمی بود که در سال گذشته  انجام و قرار شد اضافه کار و کارانه ساعتی همکاران متناسب با کاری که انجام می‌دهند، پرداخت شود. البته در زمینه بحث تبدیل وضعیت نیروی قراردادی، مکاتباتی با سازمان اداری و استخدامی صورت گرفته و در حال انجام است.

بکارگیری ۱۰هزار نیروی جدید در بحران کرونا

گزینش نیروهای جدید در زمانی دیگر

 وی افزود: در بحران کرونا کمبود نیرو باید برطرف می‌شد. بر همین اساس در آبان سال گذشته آزمونی استخدامی برگزار کردیم و قرار بود ۱۰ هزار نفر استخدام شوند. اعلام نتایج استخدام این دسته از افراد همزمان با بحران کرونا شد و در  ایامی که ما باید با کرونا مبارزه می‌کردیم، نتیجه را اعلام کردیم و افرادی که باید چند ماه فرایند جذب آنها طول می‌کشید و  باید منتظر می‌ماندند،   بلافاصله در اسفند به دانشگاه‌های علوم پزشکی اجازه داده شد به محض مراجعه قبول شدگان، بدون مراحل گزینش به کار گرفته شوند و بخش عمده آنها در دانشگاه‌ها در حال خدمت هستند و بعدا گزینش می‌شوند.

تقوی‌نژاد ادامه داد: همچنین مجوز به کارگیری ۳۰۰۰ نیرو از سازمان اداری و استخدامی کشور از محل استخدام قبلی، اخذ شد که حدود ۲۵۰۰ نفر از آنها نیروهای پرستار و ۵۰۰ نفر هم در بخش‌های بهداشتی هستند. از سال‌های ۱۳۹۵ تا کنون برای ۲۲۰۰ نفر مجوز استفاده نشده داشتیم که خوشبختانه با سازمان امور اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه تفاهم کردیم که این افراد بلافاصله به کار گرفته شوند و به نیروهایمان اضافه شوند. طبیعتا باید در زمینه تفویض اختیار به دانشگاه‌ها برای تمدید قانون خدمات پزشکان کمک می‌کردیم که در این زمینه اختیار این موضوع تفویض شد و افرادی که تمایل دارند که طرح‌شان را تمدید کنند، می‌توانند این اقدام را انجام دهند که خوشبختانه تعداد زیادی از کسانی که ممکن بود در شرایط کرونا از خدمت خارج شوند، تمدید شدند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت همچنین اظهار کرد: در بحث استفاده این همکاران از ذخیره مرخصی خودشان مطرح بود که می‌توانند مرخصی استحقاقی استفاده نشده‌شان را استفاده کنند.  در زمینه داوطلبین خدمت نیز حدود ۱۹ هزار و ۴۲۶ نفر به عنوان داوطلبین امدادرسانی که در سایت وزارت بهداشت ثبت‌نام کردند، شناسایی شده و مشخصات‌شان در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفته است. حدود ۲۰۲ نفر پزشک عمومی مشمول طرح قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان از ابتدای اسفند تاکنون به دانشگاه‌ها اعزام شدند و عمدتا در مناطق محروم قرار دارند. همچنین ۷۲۵ کارشناس پرستاری مشمول همین قانون هم در دانشگاه‌ها قرار گرفتند.  

جداسازی کارانه از اضافه کار

تقوی‌نژاد همچنین گفت: تاکید می‌کنم که یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در این زمینه در دستور کار بوده، بحث جداسازی کارانه از اضافه‌کار بوده است که بخشنامه آن در تاریخ ۲۷ اسفند ماه به دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال شده است که بر اساس آن پرداخت کارانه از ۹۰ درصد جزء حرفه‌ای بیمارستان‌ها به کارکنان غیرپزشک انجام شده است.

وضعیت پرداخت معوقات پرسنل مراکز درمانی

وی افزود: در زمینه پرداخت معوقات نیز با تلاش‌ها و پیگیری‌هایی که در سال گذشته انجام شد، حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان از اعتبارات مورد نیازی که باید در این زمینه به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت می‌شد، از محل‌های مختلف در اختیار قرار گرفته است. ۱۴ هزار میلیارد تومان صرفا معوقاتی است که از سازمان تامین اجتماعی باید اخذ می‌شده و خوشبختانه این موضوع هم بسیار مهم و اساسی است. بنابراین بحث پرداخت‌های پرسنلی و عقب‌ماندگی‌هایی که کارانه‌ها داشتند و تشویقی که در این زمینه لازم بود، با موافقت رییس جمهور ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبارات، برای پرداخت پاداش به کسانی‌که در صف اول مبارزه با کرونا بودند، اختصاص یافته است که این موضوع هم قبل از عید انجام شده است.

تقوی‌نژاد ادامه داد: نکته بسیار مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد و تاکنون موجب افتخار نظام سلامت کشور شده است، بحث آماده‌سازی زیرساخت‌هایی بود که تاکنون در نظام سلامت ایجاد شده‌اند. می‌دانیم که بخش سلامت در سالیان اخیر و در دولت یازدهم و دوازدهم جزو اولویت‌های تامین اعتبار بوده است. اگر می‌بینیم که امروز تخت‌های بیمارستانی و ویژه ما آماده است، ‌ناشی از این است که از ابتدای دولت یازدهم، ‌ ۱۴۸۶ پروژه عمرانی با زیربنای سه میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع و با ظرفیت حدود ۳۶ هزار تخت در قالب طرح احداث، تکمیل و توسعه تخت‌های بیمارستانی در طرح تحول نظام سلامت به بهره‌برداری رسیده است. همچنین ۳۰ درصد از تخت‌های کشور، تخت‌هایی است که طی همین مدت اضافه شده‌اند. در عین حال باید توجه کرد که طی این مدت تخت‌های ویژه ما دو برابر شد. در حال حاضر نزدیک به ۴۰۰۰ تخت به عنوان تخت‌های ویژه در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفته است، تخت‌هایی است که طی این مدت برایشان سرمایه‌گذاری شده است. همچنین حدود ۵۸۵ بیمارستان ما ارتقاء هتلینگ داشتند که حدود ۳۰۰۰ متر مربع شامل این موضوع بوده است که ۵۰ درصد از بیمارستان‌های فعال ما هتلینگ‌شان ارتقاء یافته است.

اضافه شدن ۸هزار پروژه بهداشتی به کشور در طرح تحول سلامت

وی همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش بهداشت، ‌گفت: حدود ۸۰۰۰ پروژه را با زیربنای یک میلیون و ۱۷۰ هزار مترمربع به بخش بهداشت کشور اضافه کردیم که حدود ۳۴ درصد فضای بهداشتی کشور است که طی این مدت اتفاق افتاده است. آنچه که اتفاق افتاده این است که از ابتدای بحث کرونا در بخش عمرانی که از جمله وظایف معاونت توسعه است، در زمینه ایجاد بخش‌های ایزوله و قرنطینه به عنوان اولویت اول، کار را شروع کردیم؛ که برای راه‌اندازی پروژه‌های درمانی بر پایه بیمارستان‌های صحرایی، مراکز نقاهتگاهی و... بوده است.

۲۰۶۰۰ تخت نقاهتگاهی و خودمراقبتی برای مقابله با کرونا

تقوی‌نژاد ادامه داد: همچنین ۷۰۰۰ مورد تجهیزات مورد نیاز همکاران بهداشت و درمان در سراسر کشور، ‌طی این مدت در اختیارشان قرار گرفته است. ۲۰ هزار و ۶۰۰ تخت در مراکز نقاهتگاهی و خودمراقبتی ایجاد شده است که با کمک بخش‌های مختلف اعم از گردشگری، سپاه، ارتش، هلال احمر و... ایجاد شدند. این‌ها آمادگی‌هایی است که اگر پیک مجددی از بیماری کرونا داشته باشیم می‌توانیم اقدام کنیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری