کد خبر 426969

با دولت بزرگ، جهش اقتصادی شکل نمی‌گیرد

رییس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، تجربه نشان داده که با حضور دولت در اقتصاد، جهش شکل نخواهد گرفت و از این رو برای تحقق شعار سال، باید به بخش خصوصی واقعی میدان داده شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری با بیان اینکه دولت در اقتصاد ایران تصدی‌گری می‌کند، اظهار کرد: برای عبور از این شرایط باید یک تغییر تفکر در اقتصاد ایران شکل گیرد. این تغییر تفکر این گونه است که دولت تصدی گری اقتصادی را کاهش داده و نقش نظارتی خود را داشته باشد و فعالان بخش خصوصی در اقتصاد نقش آفرین شوند.

به گفته وی در این مسیر، بهبود محیط کسب و کار و فراهم کردن شرایطی که بخش خصوصی بتواند در آن سرمایه گذاری کرده و بدون نگرانی کار خود را ادامه دهد، بیشترین اهمیت را خواهد داشت. از سوی دیگر شاخص‌هایی مانند نرخ تورم، نقدینگی، نرخ سود بانکی و قیمت ارز نیز در این مسیر تعیین کننده خواهند بود.

رییس اتاق بازرگانی تهران که با یک شبکه رادیویی صحبت می‌کرد، با اشاره به صحبت‌های اخیر رییس جمهوری درباره دخالت چند دستگاه دولتی در واردات کالاهای مربوط به مبارزه با کرونا به کشور، گفت: ما در بخش خصوصی سالهاست این حرف را می‌زنیم که بروکراسی چند دستگاه دولتی باعث کند شدن تصمیم‌گیری‌ها و فعالیت‌های اقتصادی می‌شود و باید این رویه اصلاح شود. از سوی دیگر صدور دستورالعمل‌های جدید که بخش‌نامه‌های پیشین را نقض می‌کنند ثبات در تصمیم گیری و اقدامات اقتصادی را دشوار می‌کند.

خوانساری توسعه صادرات را یکی دیگر از اولویت‌های اقتصادی سال جاری دانست و افزود: برای جهش تولید ما نیاز به بازار داریم و با توجه به اینکه بازار برخی محصولات در داخل اشباع است، قطعا باید به صادرات فکر کنیم. برنامه ریزی برای توسعه بازارهای صادراتی، برطرف کردن محدودیت‌هایی که در مسیر فعالیت صادرکنندگان وجود دارد و تلاش برای کاهش هزینه صادرات در ایام تحریم، اصلی‌ترین مسائلی است که می‌توان آنها را در سال جاری در دستور کار قرار داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر