{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 420536

مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد؛

بررسی‌های صورت گرفته توسط مرکز پژوهش های مجلس نشان می‌دهد، با استفاده از ظرفیت تولید برق ایران می‌توان به درآمدی یک میلیارد یورویی در حوزه رمز ارزها رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، طبق محاسبات انجام شده در ابتدای سال 2020 کسب و کارهای فعال در زمینه استخراج رمزارز در دنیا مجموعا درآمد سالانه‌ای در حدود پنج میلیارد و دویست و بیست میلیون یورو کسب کرده‌اند.

براساس بررسی‌های صورت گرفته از سوی مرکز پژوهشهای مجلس، ظرفیت تولید برق بلااستفاده ایران در 9 ماه از سال به 20 هزار مگاوات می‌رسد و استفاده درست از ظرفیت شبکه برق ایران می‌تواند درآمدی یک میلیارد یورویی فراهم آورد. پیشرفت سریع فناوری استخراج، سودآوری تجهیزات قدیمی را روز به روز کاهش می‌دهد و از طرف دیگر رقابت در کسب سهم بیشتر از بازار میتواند موجب کاهش سود بازیگران شود.

طبق این گزارش،‌ در مصوبه 13/5/1398 هیئت وزیران درباره رمزارزها، قیمت برق بدون ملاحظات فصلی و به حدی بالا تعیین شده است که فعالان را به استفاده غیرقانونی از ظرفیت برق (شامل سرقت برق تا سوء استفاده از امضاهای طلایی برای دریافت برق ارزانتر) ترغیب می‌کند. از سوی دیگر بخاطر عدم تعیین یک نرخ مشخص، محاسبه درآمد و هزینه برای مشارکت فعالان در این بازار دشوار است. مصوبه هیئت وزیران، همچنین معافیت مالیاتی برای صادرات رمزارز قائل شده است.

این در حالی است که رمزارزها در لحظه تولید و استخراج حکم ارز خارجی را دارند. اما در نبود نظارت دقیق مالیاتی، نمی‌توان از صادرات یا عرضه داخلی رمزارز به متقاضیان (شامل افراد نیازمند به انتقال وجه خرد به خارج کشور و واردکنندگان) اطمینان حاصل کرد.

متن الحاقی پیشنهاد شده از سوی مرکز پژوهشهای مجلس به عنوان یک بند درآمدی ذیل تبصره 8 مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه سال 1399 به شرح زیر است:

 

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی , مالیات , بودجه 99 ,

با توجه به ماهیت کالای تولیدی، به رمزارز حاصل از استخراج، کلیه معافیتهای مالیاتی قانون مالیات بر ارزش‌افزوده مصوب 1387 و اصلاحات و الحاقات بعدی آن و کلیه معافیتهای قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 1366/12/4 و اصلاحات و الحاقات بعدی آن تعلق نمی‌گیرد. واحدهای استخراج رمزارز مکلفند در چارچوب آیین‌نامه (تبصره 2 ماده 169 )قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 1366/12/4 و اصلاحات و الحاقات بعدی آن از ابتدای سال 1399 از پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان استفاده کنند. درآمد مالیاتی حاصله به صورت جمعی خرجی و به‌طور مساوی به ردیف مربوط به موضوع برنامه توسعه امور برق و ردیف مربوط به موضوع آبرسانی به تک روستاها و تکمیل مجتمعهای آبرسانی اولویتدار روستایی تخصیص داده می‌شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری