{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 415140

مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران که جدیدترین ارزیابی خود از وضعیت محیط کسب‌ وکار ایران در پاییز سال ۱۳۹۸ را منتشر کرد، اعلام می‌کند:«از تابستان تا پاییز.شاخص‌ها رو به بهبودی است.»

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، براساس اطلاعات ارائه شده در این گزارش در پایین امسال شاخص محیط کسب‌وکار کشور به ۶.۰۳ رسیده که بهبودی نسبی نسبت به پاییز ۱۳۹۷ و تابستان سال ۱۳۹۸ را نشان می‌دهد.  در این شاخص هرچه عدد به سمت ۱۰ حرکت کند، وضعیت محیط کسب‌وکار بدتر شده و هرچه پایین‌تر باشد فضا برای فعالیت اقتصادی بهبود یافته است. بررسی‌های انجام شده در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که سال ۱۳۹۶ با شاخص ۵.۷۸ بهترین محیط کسب‌وکار برای فعالان اقتصادی را فراهم کرده ولی در سال ۱۳۹۷ با توجه به تلاطم‌های اقتصادی رخ داده این عدد به ۶.۳۳ افزایش یافته است. بررسی‌های اتاق بازرگانی ایران در پاییز سال قبل نیز نشان از آن داشت که این شاخص به ۶.۴۹ افزایش یافته، اما در سه فصل گذشته از سال ۱۳۹۸ بهبودی نسبی در عملکرد این شاخص رخ داده تا جایی که این عدد در تابستان امسال به ۶.۰۷ و در پاییز امسال به ۶.۰۳ رسید.

در بررسی مؤلفه‌های اصلی تأثیرگذار در این شاخص، غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین، مقررات و روش‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار و دشواری تأمین مالی از بانک‌ها، جزو نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌وکار بوده‌اند. سه مؤلفه محدودیت دسترسی به آب، محدودیت دسترسی به حامل‌های انرژی و نحوه استقبال مشتریان از نوآوری و ابتکار و ارائه خدمات و محصول مناسب‌ترین مؤلفه‌های کسب‌وکار در ایران بوده‌اند.

اتاق بازرگانی ایران همچنین وضعیت محیط کسب‌وکار در استان‌های مختلف را نیز بررسی کرده که در میان آنها چهارمحال و بختیاری، تهران و البرز دارای بدترین وضعیت و آذربایجان غربی، گیلان و زنجان بهترین وضعیت را داشته‌اند.

در حوزه‌های مختلف اقتصادی کشاورزی با ۵.۸۰ بهترین فضا را ایجاد کرده و پس از آن صنعت با ۶.۰۲ و خدمات با ۶.۰۶ در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در این مدت وضعیت حوزه کشاورزی بهبود یافته، حوزه صنعت تقریباً ثابت مانده و شرایط در حوزه خدمات افت داشته است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری