{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 411775

در دی ماه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، مردم برای تامین کالا و خدمات خود به طور متوسط ۲۶درصد بیشتر هزینه کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، آخرین تغییرات در شاخص‌های تورم نشان داد  که در ماه گذشته نرخ تورم در هر سه شاخص سالانه، نقطه‌به‌نقطه و ماهانه کاهش داشته است؛ به‌طوری که تورم سالانه با کاهش ۱.۴ درصدی به ۳۸.۶ درصد، ماهانه با ۲.۴ درصد کاهش به ۰.۸ درصد و تورم نقطه به نقطه با ۱.۵ درصد کاهش به ۲۶.۳ درصد رسید.

گرچه نرخ تورم کاهش داشته اما این به معنی کاهش قیمت در کالاها نبود و تنها از سرعت رشد آنها کم شده بود.

این در حالی است که بررسی جزئیات آماری نرخ تورم در دی‌ امسال نشان می‌دهد که نسبت به آنچه مردم در دی‌ پارسال برای خرید مجموع یکسانی از کالا و خدمات هزینه می‌کردند، بیشترین افزایش هزینه مربوط به حمل و نقل با ۵۱.۷ درصد، چای یا قهوه با ۴۶.۵ درصد، سبزیجات با ۴۰.۴ درصد و شکر و مربا و شکلات با ۳۶.۸ درصد بر می‌گردد.

 در رابطه با تورم سالانه نیز بیشترین حد تورم مربوط به مبلمان، سبزیجات، ماهی‌ها و صدف‌داران، گوشت قرمز و سفید، چای و کاکائو است.

در عین حال که پایین‌ترین حد این تورم به ارتباطات، آموزش و پرورش، مسکن، اجاره، آب و برق و سوخت با تورمی در محدوده ۲۰ تا ۳۱ درصد اختصاص دارد.

اما در دی‌ماه تورم در برخی کالاها نسبت به آذرماه کاهش قیمت داشت و منفی شده بود؛ به‌طوری که برای خوراکی‌ها، نان و غلات، گوشت قرمز و سفید، گوشت قرمز و ماکیان و سبزیجات بین ۰.۴ تا ۰.۲ درصد تورم منفی گزارش شده است.

تغییر تورم کالا و خدمات در دی ماه ۱۳۹۸

 

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در حالیکه ملیونها خانه در شهرها بخصوص مشهد و تهاران و... احتکار شده و به فروش نمیرسد بخاطر تورم و گرانی نامعقول مسکن، بحران سقوط اقتصای قطعی است. چنین اتفاقی در امریکا رخ دادهاست. بازار مسکن نامعقول دچار گرانی بی از حد است.
  این گرانی عمدی و محترکانه چنان بلایی سر اقتصاد و کشور بیاورد تا نسل ها چندین جنگ نخواهد آورد!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ضعف مدیریت نتیجه می شود گرانی ها و نه و نه ثبات قیمت ها نه جانم نه فقط ضعف مدیریت ها سبب گرانی ها شده همین.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری