کد خبر 404741

پرداخت سنوات کارگران علی الحساب شد

مطابق رای جدید دیوان عدالت اداری در خصوص علی الحساب شدن سنوات ها، از این پس پرداخت سنوات ها در پایان هر سال به صورت علی الحساب بوده و کارفرما موظف است در پایان همکاری بر اساس آخرین حقوق سنوات را به کارگر پرداخت کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،  چندهفته گذشته هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص علی الحساب شدن سنوات هایی که در پایان سال پرداخت می شوند ، رای صادرکرد.

 در متن این رأی آمده است:بر اساس رای مورخ 19 آذرماه 1398 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، در قرارداد های مدت موقت (قراردادهای یکساله)نیز ( مانند قرارداد های دائم ) پرداخت سنوات که در پایان هر سال پرداخت می گردد، علی الحساب تلقی شده و می بایستی در زمان قطع همکاری با کارگر ، براساس آخرین حقوق به کارگر پرداخت گردد.

سنوات ها باید پایان خدمت پرداخت شود

 علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کاربا اشاره اینکه رأی  دیوان عدالت اداری به مثابه قانون است گفت: سنوات باید هنگام قطع همکاری پرداخت شود، برای کارگران رسمی پایان کار هنگام بازنشستگی است، اگر در وسط کار کارفرمایی سنوات را پرداخت کرد،انگار به صورت علی الحساب پرداخت کرده است. در گذشته این برای کارگران قراردادی محاسبه نمی شد.

خدایی بیان کرد: با رأی جدید دیوان، اگر در کارگاهی کارفرما سال به سال با کارگران خود قرار داد منعقد می کند و پایان هر سال سنوات را پرداخت می کند، اگر بعد از به طور مثال 10سال بخواهد ازمجموعه قطع همکاری کند کارفرما موظف است ، علاوه بر سنوات سال دهم، ما به تفاوت 10سال گذشته را نیز پرداخت کند. چرا که دیوان عدالت اداری، پایان همکاری کارگران را زمانی تلقی می کند که با مجموعه قطع همکاری کرده است، درگذشته پایان همکاری با پایان قرارداد یک ساله تلقی می شد، اما با رأی جدید پایان همکاری کارگران زمانی تلقی می شود که با مجموعه قطع همکاری کرده باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • محمودی
  ۹ ۰

  سلام
  آیا این قانون عطف به ماسبق هم می شود یا صرفا از زمان تصویت قابل اعمال می باشد ؟

 • سعیده
  ۰ ۰

  این قانون الان لازم الاجراست؟

 • مهدی کاظمی
  ۰ ۰

  با سلام
  ظاهرا مدیران محترم اقتصاد آنلاین رای دیوان را کاملا مطالعه نفرمودند
  در صفحه دوم این رای و در خط ششم صراحتا ذکر شده اگر قرارداد ایشان موقت باشد با تسویه حساب هر سال، قرارداد خاتمه می یابد و حق دریافت علی الحساب را ندارند. لذا با توجه به مراتب
  مذکور بخشنامه معترض عنه قابل ابطال نبوده و مستنداً به بند ب ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداري رأي به رد شکایت صادر و اعلام می گردد.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری